Dubaj: Pouštní zázrak na břehu smaragdového moře

Dubaj: Pouštní zázrak na břehu smaragdového moře

Obrovská moderní metropole je centrem obchodu i vysněnou destinací těch, kteří vyhledávají luxus. Ale nejen to – dokáže mile překvapit i cestovatele, kteří chtějí poznat autentickou kulturu Arabského poloostrova. Vysoké mrakodrapy shlížejí na původní osídlení na břehu Perského zálivu, po rušných ulicích se prochází lidé ze všech koutů světa a v centru voní trhy s exotickým zbožím.

Rozhodně nejezděte do Dubaje v létě. Teploty mohou dosáhnout padesáti stupňů a vlhkost vzduchu je extrémně vysoká. Právě kvůli tomu jsou všechny vnitřní prostory klimatizovány, a i chodníky od metra k obchodním centrům mají podobu klimatizovaných tunelů. Na druhou stranu, v zimě občas přijdou prudké deště. Dubaj můžete ochutnat v rámci krátkého stopoveru, ale určitě bych doporučoval nechat si na město a okolí aspoň týden. Kromě prohlídky všech částí města si můžete také zaplavat v moři, vydat se na výlet do hor nebo pouštních dun.

Poznávání Dubaje je překvapivě snadné. Celou Dubají prochází hlavní ulice Sheikh Zayed Road, což je ve skutečnosti dvanáctiproudá dálnice, kterou proudí většina automobilové dopravy městem. Chodcům je pochopitelně zcela uzavřená a jediná místa, kde ji lze přejít, jsou kryté nadchody u stanic nadzemního metra. Kam od nich nedojdete pěšky, svezete se taxíkem levněji než u nás. Cesta automaticky řízeným metrem připomíná jízdu na horské dráze a nejlepší zážitek poskytuje první a poslední vagon. Ten je ovšem určený jen první třídě nebo ženám s dětmi. Vedle toho jezdí ve čtvrti Dubai Marina i klasické tramvaje. Nebo zkuste takzvaný monorail – tím se dostanete do vrcholku umělé ostrovní palmy až k luxusním hotelům. Za zkoušku stojí také levná pravidelná lodní linková doprava na Dubajském kanálu. Loď objíždí celý Downtown a nabízí úžasné výhledy. O něco dražší a delší je pak trasa podél pobřeží z Deiry až do Mariny.

Z vesnice megapolí

Vládce Dubaje, šejch Muhammad bin Rášid Ál Maktúm dobře pochopil, že ropa, které má Emirát Dubaj oproti ostatním emirátům málo, nezaručí bohatství na věky a nejde na ní postavit budoucnost. Rozhodl se proto, že vybuduje něco úžasného, za čím budou jezdit lidé z celého světa. Všechna dubajská „nej“ proto nejsou jen rozmařilostí a pýchou, ale jsou to lákadla, zajišťující přežití emirátu na udržitelném principu.

Původní obyvatelé pouštního regionu tvoří asi jen 15 % populace třímilionového města, které má na délku skoro padesát kilometrů. Velkoměsto láká mnoho profesí od odborníků a architektů po gastarbeitery z Pákistánu, Indie či Filipín. I když vydělávají minimum a životní podmínky nejsou nic moc, pořád jsou lepší než v jejich domovských zemích. A z toho mála, co vydělají, dokáží ještě posílat peníze domů.

Tvář města je díky nim všem neuvěřitelně multikulturní. Hodnoty jsou zde pro všechny stejné: nejvyšším náboženstvím jsou tu peníze. Zahalené ženy se tak každodenně setkávají s dívkami s kraťasy nad zadek a nikoho to netrápí. Společný cíl je výdělek. A funguje to.

Dubaj je založen také na dobrovolnosti. Pokud se někomu nelíbí, může odjet domů. S tím se pojí absolutní bezpečnost. Provinění vůči místním zákonům může kromě vězení přinést i zákaz práce a vyhoštění. A to nikdo nechce.

Nejširší nabídku průvodců a map Spojených arabských emirátů (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Svět před ropou

Ještě před rokem 1975 byla nejvyšší stavbou ve městě věž pevnosti al-Fahídí, která měří snad jen dvacet metrů. Jedná se o nejstarší budovu ve městě. Uvnitř pevnosti je Dubajské muzeum, které rozhodně stojí za návštěvu. Ať už samotná pevnost, tak také její expozice. Zejména v podzemí lze obdivovat modely v životní velikosti zobrazující život původních obyvatel. Trhy, mešity, lov perel či palmové zemědělství.

Hned za pevností začíná čtvrť al-Bastákíja, která od pohledu působí starobyle. Její horizont zdobí zvláštní věže, takzvané lapače větru. Do děr ve věžích fouká vítr, který je věží rozváděn po celé budově. Tato bezenergetická vzduchotechnika dokáže ochladit domy až o dvacet stupňů. Věže a domy ukryté za vysokými zdmi tvoří úzké uličky a labyrinty, vybízející k denním i nočním vycházkám. Čtvrti al-Fahídí a al-Bastákíja leží na jih od Dubajského kanálu, který byl původně přírodním zálivem, ale postupně byl uměle prodloužen tak, že obkroužil celé centrum Dubaje.

TIP: Navštivte al-Bastakíju v  noci. Osvětlení historických budov je okouzlující.

Podél Dubajského kanálu

Na sever od kanálu se rozkládá čtvrť Deira, staré město, kde to vypadá a funguje podobně jako kdekoliv jinde v arabské části světa. Žádné mrakodrapy, ale úzké uličky a stylové trhy, kde se smlouvá, či obchůdky s nádobím, oblečením a kdejakým záhadným haraburdím. A právě zde najdete levné ubytování a jídlo. To, za co byste mezi mrakodrapy zaplatili vysoké částky, tady stojí jen zlomek.

Do Deiry se dá také zamířit za nákupy. Na tržišti potkáte černě oděné dámy, za nimiž se plahočí jejich plně naložení nosiči. Po nákupech se můžete odměnit jídlem. Pákistánské, íránské či filipínské jídelny nabízí obrovské porce za pár korun. Čerstvě přivezené suroviny zaručí, že chuť bude přesně taková, jaká je v „domovských“ zemích. Do Deiry se snadno dostanete metrem, ale můžete také přeplout kanál na malých tradičních dřevěných lodích abra, které většinou řídí chlapíci z Indie či Pákistánu. Cesta stojí jeden dirham a nabízí krásné vyhlídky.

Spolu s al-Fahídí a al-Bastákíja tvoří Deira jedno z pomyslných center města, které při návštěvě musíte navštívit. Jsou to zároveň jediné oblasti, které na vás dýchnou živými dějinami a kde načerpáte autentický pocit, než se vydáte do hypermoderního světa.

Souk Madinat Jumeirah s hotelem Burdž al-Arab v pozadí
Souk Madinat Jumeirah s hotelem Burdž al-Arab v pozadí

Burdž Chalífa

Jiné centrum města, tentokrát už supermoderní, je okolo Burdž Chalífy. Nejvyšší mrakodrap světa je jasnou dominantou. Se svou výškou téměř 830 metrů se tato budova na první pohled vymyká našim smyslům a vypadá jako nějaké vesmírné plavidlo, které tu zrovna přistálo. Vlastně nejlépe je Burdž Chalífa vidět ze vzdálenosti několika kilometrů, kdy teprve dokonale vynikne, o jaký neuvěřitelný kus jeho zrcadlově lesklá špice převyšuje okolní „běžné“ mrakodrapy. Pokud chcete na vyhlídkovou plošinu mrakodrapu, musíte si lístky zarezervovat předem. Na místě jsou většinou nedostupné, navíc výrazně dražší. Jen škoda, že vyhlídková plošina pro turisty je ve výšce „pouhých“ 452 metrů. Výhled uprostřed permanentního staveniště není zas tak úchvatný, ale určitě je povinností jej navštívit. Podobný není nikde na světě.

Vchod do věže se nachází v Dubai Mall, největším nákupním centru světa. I samotné obchodní centrum stojí za návštěvu. Kromě toho, že Dubajský obchoďák je architektonické veledílo, můžete navštívit i slavné akvárium. Zvenku lze pozorovat mořský život zdarma přes obří sklo nebo můžete zaplatit vstup do tunelu a mezi rybami se doslova procházet. Další „vodní“ zajímavostí je vodopád se sochami skokanů.


Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE. Kup si předplatné časopisu TRAVEL LIFE a žádný skvělý článek o cestování už nikdy nezmeškáš. Najdeš v něm nejžádanější destinace, tajné tipy, krásné fotky, rozhovory s našimi i zahraničními cestovateli. AŤ VÍŠ, KAM PŘÍŠTĚ.

Mezi obchoďákem a Burdž Chalífa se nachází fontána, která je, samozřejmě, největší „tančící“ fontánou světa. Každou půlhodinu mezi šestou a jedenáctou večerní hraje a nabízí velkolepou podívanou. Show je pokaždé jiná a někdy i s projekcí na stěnu Burdž Chalífa, která je díky milionům diod nejvyšší projekční plochou světa. Během projekce se můžete dokonce projet na lodi po fontáně. Kapitáni vždy dobře vědí, kde bude voda stříkat, a jakému místu se vyhnout.

Burdž al-Arab

Legendární hotel Burdž al-Arab, mrakodrap ve tvaru plachty, kotví už od roku 1999 na svém vlastním umělém ostrově u pobřeží, kousek jižněji. Dodnes patří beze sporu k nejluxusnějším hotelům světa a zřejmě také k architektonicky a stylově nejpozoruhodnějším. Dlouho jsem hledal, odkud Burdž al-Arab zajímavě vyfotit. Totiž pláže v jeho okolí patří k dalším luxusním hotelům a kdo není host takového hotelu, nedostane se k moři. Ovšem ty nejhezčí fotky pořídíte z trhu Madínat Džumejra, který je pochopitelně přístupný všem a zdarma. Komplexem budov v tradičním arabském stylu protéká několik kanálů lemovaných palmami, takže o atraktivní popředí kontrastující s futuristickou architekturou „Plachetnice“ je tu postaráno.

Dovnitř do hotelu Burdž al-Arab se dostanete pouze, pokud se tu ubytujete nebo si alespoň zarezervujete místo v některé z restaurací. Ta v nejvyšším patře budovy je samozřejmě vyhlídková, ale snad ještě zajímavější je restaurant Al Mahara v patře nejnižším. Vchází se do něj zlatým tunelem, a i když ve skutečnosti není pod hladinou moře, velmi věrně tak vypadá. O velkolepý dojem se tu totiž stará obří akvárium, ve kterém je téměř jeden milion litrů vody a doslova hejna tropických ryb!

Když je obchoďák kulturním zážitkem

Jiný obchoďák, Mall of the Emirates, nabízí další kuriozitu: krytou sjezdovku. Ta patrně láká zejména návštěvníky z teplejších oblastí. Ti si pronajmou lyžařské vybavení a můžou si zajezdit, zatímco jejich děti si pod „kopcem“ uplácají sněhuláka. Pro mnohé to může být zážitek. Přes den je tu konstantní teplota mínus jedna. Příjemná změna a osvěžení oproti vedrům, která v Dubaji panují.

Obchodní centrum Ibn Battuta Mall je pojmenované po největším cestovateli dějin, který se narodil v roce 1304 v Maroku. Nabízí úchvatnou výzdobu ve stylu zemí od Andalusie po Čínu – parádní řemeslnou práci, štuky, dřevořezby a mozaiky ze všech zemí, které cestovatel navštívil. A pod perskými kupolemi pak Nike, Levis, Marks & Spencer a nekonečno dalších globálních značek našeho století.

Dubajská marina

Město Dubaj má několik částí roztažených podél Perského zálivu a každá část má své vlastní centrum. Dubai Marina je zatím nejjižnější z nich a táhne se podél uměle vybudovaného mořského kanálu dlouhého tři kilometry. Marina sice znamená přístav, ale ve skutečnosti se tu jedná o luxusní rezidenční a rekreační čtvrť plnou mrakodrapů. Promenáda podél kanálu má osm kilometrů a nejezdí zde žádná auta. Můžete pěšky obejít celý kanál a neustále se kochat pohledy na lodě a jachty i neuvěřitelně tvarované mrakodrapy, které mají „pouze“ okolo dvou či tří seti metrů na výšku. A když vás to unaví, nejen že můžete spočinout kdekoliv na lavičce, ale nabízí se tu spousta vyhlídkových restaurací s terasami ve stínu palem. Marina má takového pohodově prázdninového a relaxovaného ducha. Právě zde je jedna z veřejných a neplacených pláží města, slavná Beach at JBR. Nabízí sprchy, záchody i čisté prostředí. A hned za promenádou restaurace s pohodou palem.

TIP: Jste-li ve městě, zdá se vám těžko uvěřitelné, že všude kolem Dubaje se prostírá jen písečná poušť. Ale stačí sednout do auta a vyjet pár kilometrů za město a důkaz je před vámi. Můžete v dunách strávit večer nebo dokonce celou noc a budete mile překvapeni, jak osvěžující zážitek to je.

Nedaleko Mariny se nachází další developerský projekt, který zahrnuje především uměle vybudované ostrovy do tvaru palem. Jaký to má smysl? Dubaj má málo přírodních pláží! K přilákání turistů bylo tedy nutné vytvořit členité pobřeží a osázet jej luxusními, pohádkovými hotely. Palmu Džumeira začali budovat ve vodách Perského zálivu v roce 2001 a za pouhých pět let už se na nově vzniklou souš stěhovali první obyvatelé.

Na portálu Letuška.cz najdete ty nejlevnější letenky do celého světa, třeba i do Dubaje.

letuška logo

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí