Dovolená ve vesmíru: kam a za kolik?

Dovolená ve vesmíru: kam a za kolik?

Spisovatelé vědecko-fantastických románů slibovali dovolené v kosmu už před půl stoletím. Teprve teď, na začátku 21. století, se ale objevily firmy, které tento sen splní.

Za 50. let možná bude víc komerčních vesmírných turistů než „normálních“ astronautů. Firem, které slibují (a některé i plánují) vesmírnou turistiku totiž stále přibývá. Prvním vesmírným turistou se stal americký podnikatel Dennis Tito. Roku 2001 se tento byznysmen vypravil do kosmu na palubě ruské rakety Sojuz TM-32. Stálo ho to 400 milionů korun.

Zatím posledním turistou byl Kanaďan Guy Laliberté, jehož jedenáctidenní výprava na mezinárodní vesmírnou stanici ho roku 2009 stála přes 800 milionů korun. Pozoruhodné je, že pan Laliberté si na cestu vydělal jako majitel sítě cirkusů Cirque du Soleil. A pak, že cirkusáctví je mrtvé řemeslo…

Na oběžnou dráhu? Za 400-800 milionů

Zatím jedinou společností, která dopravila turisty do kosmu, je zatím agentura Space Adventures – té se podařilo dostat do vesmíru celkem sedm klientů.

90 procent komerčních společností, které plánují cesty do vesmíru, zkrachují, aniž by se dostaly k výrobě první součástky…

Zatím má program agentury Space Adventures pauzu, kvůli neštěstí raketoplánu Columbia. V plánu však je, že se turisté na ISS v ruských raketách znovu vrátí, a to nejpozději roku 2015 – pro ruský vesmírný výzkum jsou totiž doslova požehnáním… Jedním z prvních turistů by měla být britská zpěvačka Sarah Brightmanová – stane se tak současně prvním vesmírným turistou ženského pohlaví.

Na Měsíc? Za 30 miliard!

Tým bývalých zaměstnanců NASA se rozhodl splnit sen těm nejbohatším pozemšťanům. Plánují komerční cesty na Měsíc – cena jedné letenky by se měla pohybovat okolo 30 miliard korun. Společnost už dokonce představila vizi rakety, která by na Měsíc měla turisty dopravit.

Společnost Golden Spike, která pro tento účel vznikla, má i poměrně realistický plán, jak cestovatele na Měsíc dostat. Prvním krokem bude odkoupit už existující nosné rakety a moduly. Jediné, co budou muset vymyslet a vyrobit sami, jsou skafandry a přistávací modul pro měsíční misi. Vývojáři a inženýři plánují, že komerční mise by měla proběhnout někdy ve 20. letech 21. století.

Ve prospěch Golden Spike mluví především to, že je plná veteránu zlatého věku dobývání vesmíru. Jejími členy jsou Gerry Griffin, bývalý ředitel Johnsonova vesmírného střediska, bývalý mluvčí Bílého domu Newt Ginrich a bývalý americký velvyslanec u Spojených národů Bill Richardson.

Do vesmíru s Dragonem. Pod 2 miliardy

Asi nejnadějnější společností, která cesty do kosmu pro turisty nabízí, je konsorcium SpaceX. To už je v realizování vesmírných misí tak úspěšné, že si ho najali pro zásobovací mise k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Do tří let by měla jejich raketa Falcon s modulem Dragon být schopná létat i s lidskou posádkou, zatím do vesmíru putuje řízená robotem. SpaceX momentálně testuje novou verzi nosné rakety – pokud by se ji podařilo zprovoznit, pak by cena letů výrazně poklesla… Společnost zatím neprozradila, kolik by za cestu na oběžnou dráhu chtěla.

Podívejte se, jak Dragon zakotvil u ISS:

Dalšími společnostmi, které by chtěly vozit turisty do kosmu, jsou britští Excalibur Almaz. Ti by rádi také dopravili vesmírné cestovatele na Měsíc, zatím ale neřekli, jak. Většina expertů pokládá jejich plány za nerealizovatelné. O to pravděpodobnější je snaha společnosti Boeing, která by chtěla dostat do kosmu turistický modul CST-100. Nejprve si ho vyzkouší ve spolupráci s NASA pro zásobování ISS, mise s turisty plánuje až po dokonalém otestování…

Těsně pod oběžnou dráhu. Za 4 miliony

Velmi pravděpodobně se uskuteční některá z cest, které sice turistu nevynesou přímo na oběžnou dráhu, ale dostanou ho na hranici zemské atmosféry. Takových projektů je mnoho – a jsou výrazně levnější než ty, které míří přímo do kosmu. Jejich odhadovaná cena se pohybuje mezi 4-10 miliony korun. Nejvíc si na tomto poli můžeme slibovat od Richarda Bransona a jeho společnosti Virgin Galactic. Jedna letenka u ní stojí 4 miliony korun – a dodnes se na tuto akci přihlásilo už 500 osob, údajně také několik Čechů a Slováků.

Podívejte se na animaci letu Virgin Galactic:

https://www.youtube.com/watch?v=Ftker6EBeMo

Jedním z prvních by měl být podle informací ČTK slovenský podnikatel Roman Grešák. Let by měl trvat zhruba hodinu; během něj letoun vystoupá ze základny v Mohavské poušti v USA nebo z karibského ostrova Curaçao do výše 103 kilometrů nad zemský povrch. Turista se bude na tuto misi připravovat jen tři dny, do vesmíru pak vyletí v malé raketě, vždy jen jeden turista a pilot.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: