Dovolená na kole: Cyklostezka Odra – Nisa

Dovolená na kole: Cyklostezka Odra – Nisa

K řece Nise mám niterný vztah. Okna našeho domu v Jablonci nad Nisou směřují ke křižovatce ulic výmluvných názvů: Vodní a U Nisy; podél Nisy chodím každý den do práce a pramen Nisy na úpatí Černé Studnice je naším oblíbeným výletním cílem.

Pramen Nisy je označen žulovým kamenem a obestírá jej zvláštní atmosféra, jakási kombinace panenské tajemnosti a vzrušivé naděje. V těchto místech mě vždy napadá, že tajuplnost žuly a její zemité vyzařování daly Nise do její „genetické výbavy“ zvláštní, drsnou krásu.

Braniborskem vede krásný úsek z celkových 591 km německo-polské hraniční cyklostezky Nisa- Odra, spojující Jizerské hory s Baltským mořem. Jízdu nedotčenou lužní krajinou, typickými lužickými vesnicemi i historickými městy si zde cyklista užije na dokonale rovné hrázní cyklostezce.

Na kole Braniborskem

Stojíme na věži zámku knížete Pücklera v Bad Muskau ve výšce 35 metrů s fantastickým výhledem na Pücklerův park, který záhy projedeme na kolech. Tento park je dnes na seznamu světového dědictví UNESCO a také dokladem evropské intergrace, protože se rozprostírá na území Německa i Polska. Vyrážíme na naše putování směrem na sever lužní braniborskou krajinou po náspu řeky Nisy a přes příhraniční vesnice.  Před sebou máme nejkrásnější úsek cyklostezky podél řeky Nisy, jehož romantika nás neopustí až po soutok s Odrou. Snoubí v sobě idylu zemědělských vesnic, lužní krajiny a pro nás sportovní výzvu. Míjíme jeden ze zbořených mostů podél cyklostezky a přemýšlíme nad symbolikou mostů.

Stezka v této části vede po náspu řeky Nisy, která před našima očima každým metrem mohutní. Přijíždíme do města Forst, proslulého svou Růžovou zahradou vybudovanou na počet 25. výročí korunovace císaře Viléma II. Za Forstem nás hladká a přehledná cyklostezka láká ke zdolávání rychlostních rekordů.

Odpolední slunce dodává lužní krajině okolo Nisy melancholickou atmosféru. Nikde ani živáčka, jen pole, louky a luhy a koruna hráze řeky Nisy, po které jedeme. Rytmus šlapání doprovázejí černo-červeno-žluté hraniční kameny, pravidelně zasazené podél stezky. Cesta kolem Nisy je plná paradoxů. Zvláštní kombinace netčeného příhraničního kraje a kraje zničeného těžbou, zvláštní kombinace renovovaných vesnic na německé straně a neutěšených stavení na straně polské, zvláštní kombinace upravených center měst a rozpadlých továrních budov na městských okrajích, zvláštní úsilí, které nasměrovalo finance státního rozpočtu do stezek, kterých z místních využívá jen málokdo. A tichá Nisa, která se vine krajinou a propůjčuje našemu cyklistickému dni poezii.

Kraj zmaru a kraj naděje

Kraj, který čeká na své objevení. Přijíždíme do kdysi prosperujícího kloboučnického města Guben. Až do roku 1945 patřila ke Gubenu i jeho pravobřežní část, která dnes tvoří polské město Gubin, ale na konci druhé světové války byl podle Postupimské dohody Guben hranicí rozdělen na dvě města, podobně jako Zhořelec a Frankfurt nad Odrou. Těsně před hraničním mostem na pěší zóně města v německé části objevíme cukrárnu Jannis, kde se posilníme výbornou zmrzlinou plnou smetany a ovoce. Stezka v následujícím úseku míjí řadu vesniček a provází ji množství stánků a restaurací – jedná se o jeden z nejživějších úseků.

Vzorové město NDR

Přijíždíme k soutoku Nisy a Odry. Na terase restaurace si vychutnáme tento velkolepý pohled. Připíjíme si stylově místní specialitou – nápojem pötsi nebo-li Potsdamer – kombinací malinové limonády a piva. Od soutoku Nisy s Odrou odbočíme do Neuzelle s jedním nejznámějších německých barokních klášterů a se zámeckým pivovarem. Přijíždíme do Eisenhüttenstadtu, „vzorového města NDR.“

Toto město vzešlo z rýsovacího prkna a mělo jen pár let po skončení druhé světové války dělníkům nabídnout nejen práci v ocelárnách, ale také moderní byty, divadlo, služby a dětské jesle. Člověk v tomto městě může vyčíst historii NDR. Tři mohutné bytové komplexy v socialistickém stylu spadají pod památkovou ochranu. Projíždíme jimi na kolech a máme mrazivý pocit, že jsme se přenesli v čase o 50 let zpět a v prostoru daleko na východ. Ve „Stalinově městě“ ještě navštívíme muzeum DDR a naše krásné putování po hraniční cyklostezce v Eisenhüttenstadtu zakončíme.

Nejširší nabídku průvodců a map Německa (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: