Čtyři tipy na výlet v regionu okolo Bledu

Čtyři tipy na výlet v regionu okolo Bledu

Bled je jedním z nejznámějších a turisticky nejnavštěvovanějších míst Slovinska. Bylo o něm napsáno mnoho přesných i méně přesných informací. V letní sezoně se zaplní turisty z celého světa, jezerní promenáda se stává místem, kde sotva rozpažíte ruce. Jenomže Bled není jen o jezeře, ostrově a hradu na skále. Bled se svým nádherným okolím je opravdu místem, kde si můžete odpočinout od lidí a vnímat přírodu a obyčejného místního člověka i vprostřed hlavní turistické sezony. Jenom vědět kam vyrazit.

Jednou z klidnějších oblastí blízko Bledu je náhorní plošina Jelovica, hranice Julských Alp. Právě vesnice v jejím podhůří, lesy, vyhlídky a planiny jsou místem, které nezklamou výletníka hledajícího něco víc než nabízí přecpaný Bled. Na příklad vyhlídku Talež nebo kovářské městečko Kropa.

Vyhlídka Talež (725 m n. m.) je ideální cíl pro kratší (cca 2 hod) výšlap blízko Bledu. Jedná se o mysliveckou chatu v blízkosti planiny Talež, kde se můžete spolehnout na vynikající domácí kuchyni. Z Taleže si vychutnáte výhled na Bled, část Karavanek i goreňskou (dle oblasti Gorenjska) rovinu.

Dostanete se sem pěšky, na kole nebo dokonce autem. Osobně výlet na Talež doporučuji rodinám s dětmi, protože se nejedná o nic těžkého a přitom výhled stojí za to. Pro horské cyklisty je celá náhorní plošina Jelovica super místo, kde se schovají před letní výhní a pořádně si zajezdí.

Zapomenuté městečko Kropa

16 km od Bledu se pod svahy náhorní plošiny Jelovica krčí městečko Kropa. V minulosti odehrálo významnou roli při obchodování Slovinska se světem, protože se tu po staletí vyráběly hřebíky. Blízká Jelovica ukrývala naleziště železné rudy, kterou dělníci zpracovávali do podoby železných tyčí. Kováři z tyčí vyráběli přes 100 druhů hřebíků, jež se vyvážely především do Trstu a Benátek. Surovina, energie ze dřeva z lesů na Jelovici a energie vody v potoce Kroparica, pracovní síla, produkt, vše bylo lokální. Výroba hřebíků v Kropě je příkladem dokonalého využití místních zdrojů člověkem.

Dělníci vedli velmi těžký život. Jejich rodiny žily hlava na hlavě v domech okolo náměstí. Pracovaly i děti. Průměrná délka života byla mezi 30 a 35 lety. V Kropě na každém kroku narazíte na kovářskou tradici v podobě kovových mříží na oknech domů, zábradlí nebo pouličního osvětlení. Můžete si prohlédnout kovářské muzeum Kovaški muzej a původní kovárnu Vigenjc Vice.

Pokud jste již v Kropě, proč si nezajet k poutnímu místu největšího významu ve vsi Brezje?

Nejširší nabídku průvodců a map Slovinska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Krása, ticho a mír slovinské národní svatyně ve vsi Brezje

Bazilika Marie Pomocnice (slo. Bazilika Marija Pomagaj) připomíná oltář v přírodní katedrále Julských Alp, Karavanek a Jelovice. Před obrazem Marie s Ježíškem od malíře Leopolda Layera se od roku 1863 dějí zázraky uzdravení. Proto byla podobizna Marie i Ježíška vyzdobena zlatou korunou. Poutní cesta do Baziliky Marie Pomocnice s korunovanou Marií a Ježíškem se stala nejdůležitější poutní cestou ve Slovinsku. Brezje navštívil také papež Jan Pavel II. V okolí doporučuji procházku po Cestě míru (slo. Pot miru) k vodopádu Peračica.

Z Brezje je to kousek ke středověkému městu Radovljica.

Středověké město Radovljica

Radovljica se pyšní jedním z nejzachovalejších středověkých náměstí ve Slovinsku. Snoubí se tu duch středověké architektury a nádherného přírodního okolí, které člověka provází po celém regionu. Navíc zde jsou obchody se slovinskými potravinami. Pokud chcete něco ochutnat nebo odvést domů, doporučuji obchod Domača trgovina právě v Radovljici, kde prodávají běžné potravinované produkty domácího původu.

Pokud jste v Bledu, neváhejte sednout na kolo nebo do auta a objevte mírně ukryté ale dostupné krásy regionu. Stojí to za to!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí