Kromě bivakování ve stanu u cesty nebo v lese je ještě jedna možnost, jak na cestách spát zdarma. Můžete se stát členem některé z internetových komunit, které si vzájemně poskytují ubytování zdarma.
Největší sociální síť pro výměnu ubytování má dneska přes 2 170 000 členů ve 232 zemích. Registrace vyžaduje jen několik údajů a fotografie. Členové této „globální vesnice“ domlouvají ubytování a setkání skrze webové stránky. Jako couchsurfer můžete využívat přespávání po celém světě, můžete ho však i nabízet cizincům. Máte výbornou možnost k opravdovému seznámení se s cizí kulturou a blízkému poznání lidí, navíc ubytování zadarmo může výrazně snížit váš rozpočet. Pokud potom někdo přijede k vám, máte šanci projít se po krásách naší země a být cizincům průvodci. V současnosti si můžete vybrat z těchto organizací: Couchsurfing.org, HospitalityClub.org, Servas.org, Pasportaservo.org.
Jak to funguje? Většinou se prostě zaregistrujete a poté se vám začnou hlásit lidé, kteří by na cestách světem rádi využili vaší pohostinnosti a přespali u vás doma. A to samé můžete udělat vy a podívat se, jestli v místech, kam jedete není tato možnost. Samozřejmě můžete kdykoliv kohokoliv odmítnout. Většinou se neplatí žádný členský příspěvek. Funguje to opravdu dobře, znám dokonce lidi, kteří na cestě kolem světa každou noc spali tímto způsobem.
Zde jsou odkazy na ty největší komunity:
Vyzkoušet můžete také některou z těchto organizací:
Ženy ženám – www.womenwelcomewomen.org.uk
Lesbičky a gayové sobě – www.lghei.org
SERVAS – www.servas.org
Zdravím, chtěla jsem se zeptat, jestli je zde někdo, kdo už tohoto využil? 🙂 To se nemusí platit opravdu nic? Vemte si, že přece jen zřejmě použijete alespoň sprchu.. Děkuji za odpověď 🙂
2 Verča:
Ahoj, využili jsme již hodněkrát, nejlepší nám přišel právě couchsurfing (množství informací, uživatelská přívětivost).
Nemusí se platit opravdu nic, a věř tomu, že tě třeba i pozvou na večeři. Jednak funguje určitý princip anonymní reciprocity (dnes někdo ubytoval mě, příště ubytuji já někoho – a nemusí to být ten samý).
Ale jsou i lidé, kteří ubytovat nemohou a nebo naopak pouze hostují a sami necestují – těmto lidem ty „výdaje“ vynahrazuješ jinak – tím, že se setkají s někým z daleka, dozvědí se o tvých cestách, poslouchají vyprávění, poznají, jak se žije v zemi, odkud jejich host přichází, přiučí se pár slovíček z jiného jazyka…to jsou zážitky, které se mnohdy nedají koupit…samozřejmě se od tebe jako hosta předpokládá, že je „zařídíš“ a že tedy pokud u nich zůstáváš jednu noc, nedáš si sendvič a nezavřeš se na zbytek večera v pokoji 🙂
A taky je to o otevřenosti, přejícnosti, o tom, že chtějí ukázat cizinci a cestovateli svou zemi, jak oni žijí, jaké mají zvyky…věř mi, že by ses jako hostující cítila stejně, chtěla bys ty lidi pozvat, ukázat jim kde a jak žiješ…kdo ne, není pro tento typ ubytování ten pravý.
Samozřejmě, že to není zařízeno tak, že si řekneš – hm, potřebuju na služebku do německa, přespím u couchsurfera. To asi není to pravé, že 🙂
Ahoj! Párkrát jsme takto s kamarádkou využily ubytování přes Hospitalityclub a vždy to bylo báječné setkání lidí, kteří by se jinak nikdy nepotkali. Hospitality využívám i pro získání informací z místa, kam se chystám. Přeci jen místní bude vědět vždycky víc než průvodci, internet, etc. Ubytování jsme využili v Rusku a pověstná pohostinnost místních nám brala dech. Byla to opravdu milá setkání. Všichni, u koho jsme nocovali, byli taky cestovatelé tělem i duší, takže jsme si povyprávěli a povyměňovali zkušenosti. Kromě toho jsme poznali různorodou škálu ruského života – od toho na vesnici v dřevěném domečku, před garsonku v paneláku po horních deset tisíc (to byl sakra jiný svět :-).
zalezi od dohody a ako si sadnete, ale da sa kludne aj dva tyzdne, stretol som chalana s ktorym sme CS rozoberali viac a bol tak dlho u jedneho cloveka v cine a vsade vlastne v cine pouzival len couchsurfing (v KL bol trebars tyzden u niekoho) aj ked vacsina ludi to pouziva na nejake max. asi 3-4 noci, tak ale nie je problem sa presunut k inym nech neomrzis domacich, ale ak si sadnete tak by som nevidel problem ani v tych 2 tyzdnoch aj ked obzvlast u nich by som cakal samozrejmu pomoc s umyvanim riadov a v domacnosti a pod., sem tam nejaky nakup jedla, ono v konecnom dosledku nic nie je zadarmo, mozno je ubytko bezplatne ale clovek to zaplati inak ako peniazmi, aj ked sa samzrejme najdu aj hostitelia co vazne nic nechcu
Markoff
http://www.markoff.biz