Co mě čeká v Malajsii

Co mě čeká v Malajsii

Země, za jejímž názvem si každý představí tropické pralesy na ostrově Borneo, někdo Petronas Twin Towers v hlavním městě Kuala Lumpur, málokdo ještě čajovníkové plantáže nebo nádherné pláže. To vše je Malajsijská federace.

Perhentian Islands

Do Malajsie můžete přiletět, připlout, přijet nebo dojít pěšky ze sousedního Thajska, což byl i náš případ. Druhý den už jsme louhovali svá unavená těla v křišťálově čistém a jako čaj teplém moři na ostrově Perhentian Kecil. Se začátkem monzunové sezóny (listopad – únor) končí ta turistická a turisté na nejnavštěvovanější a nejdelší Long Beach se dají spočítat na prstech rukou. S trochou štěstí tam potkáte třeba i Pražáky, což se stalo nám.

Sousední ostrov Perhentian Besar je sice větší, ale v tuto dobu je tam otevřený již jen jeden hotel. Na Perhentian Kecil zůstávají v provozu asi tři a jedna restaurace. Mimo sezónu je zde idylický klid, přes léto bychom si tady ale asi moc neodpočinuli.

Taman Negara

Vydáte-li se směrem k hlavnímu městu pozemní cestou, pojedete kolem čtyř a půl tisíce kilometrů čtverečných národního parku Taman Negara s původním pralesem starým 130 milionů let, a tedy jedním z nejstarších na světě. Velká zvířata, jako třeba tygra nebo slona, zřejmě nepotkáte, ale cikád, moskytů, mravenců, zoborožců, veverek, leguánů, makaků a tropického počasí si užijete dost. Doslova atrakcí je nejdelší stezka ze zavěšených mostů, 450 metrů dlouhá Canopy Walkway, kde máte možnost místy až z výšky 40 metrů pozorovat život ve větvích pralesních velikánů.

Nejširší nabídku průvodců a map Malajsie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Kuala Lumpur

Kuala Lumpur (česky Bahnitý Soutok), metropole, jejíž prosperita je zčásti založena na čínských obchodnících a ekonomech a na blízkém a úspěšném Singapuru, je jen 1,5milionové město. Největší zajímavostí jsou věže státní těžební společnosti Petronas, jejichž 452 metrů a 88 pater již není světový primát, ale padesát jedna metrů dlouhý dvoupatrový Skybridge mezi nimi ve 170 metrech nad zemí je unikátní. Dostanete se tam zdarma, stačí si po ránu vystát frontu na pořadník.

Další pohled na město, sice už za nějaký ten peníz (20 RM = cca 125 Kč), ale zato z větší výšky, máte možnost si dopřát ze čtvrté nejvyšší televizní věže na světě Menara (česky Věž), z vyhlídkového podlaží ve 276 metrech nad zemí. A to ještě stojí na kopci.

Cameron Highlands

Cestou z města na severozápad se po odbočení z dálnice po 47 kilometrech zatáček dostanete do Tanah Rata na Cameron Highlands, na vysočině, které se přezdívá „zahrada Malajsie“. Pro její příjemné klima v nadmořské výšce okolo 1500 m si ji jako místo pro rekreaci oblíbili již britští kolonizátoři, čajovníku se zde daří, máte možnost navštívit plantáže i továrny na zpracování čaje, a ochutnat a zakoupit místní, ale i dovezené druhy.

V úrodných údolích jsou i zeleninové farmy, na kopcích ještě převládají těžko prostupné horské deštné lesy, které je možno prozkoumat na několika málo skromně značených stezkách. Opatrnost, dobrá kondice a orientace jsou nepsanými podmínkami.

Například na trailu č. 1 bylo již několik případů pohřešování a úmrtí. Nevěřil jsem varování v knižních průvodcích a ani děsivá historka domorodce, kterého jsem si k odbočce na stezku stopnul, mě k jeho údivu od úmyslu neodradila. Na trail jsem se vydal sám. Poslední 2 km jsem sice v prudkém kopci zdolával dvě a půl hodiny, místy jsem se téměř plazil mezi kořeny stromů rašelinou, ale bez úhony jsem na 6.666 stop vysoký Brinchang vystoupil.

Malajská kuchyně

Malajsie je islámská země, Malajců je asi 55 %, Číňanů 25 %. Díky minulosti britské kolonie zde žije i pár desítek procent Indů a pochopitelně spousta přistěhovalců nejen z dalších asijských zemí.

Této národnostní rozmanitosti odpovídá i kuchyně. Hlady byste umřít nemuseli, je opravdu z čeho vybírat. Slušně se najíte už za 20 – 30,- Kč a ani nemusíte mít obavy ze zdravotní závadnosti.

Cenově je Malajsie srovnatelná s Thajskem, tedy příjemně levná, což se nedá říci o letence (pokud zrovna nekoupíte studentskou v akci), ale vyplatí se to. Pět týdnů cestování by vás i v Čechách nakonec vyšlo dráž. Až vám budou vracet pas s výstupním razítkem, nezapomeňte se rozloučit „Selamat tinggal“ – třeba se ještě někdy vrátíte.

Zkušenosti čtenářů

Alča

Byla jsem s manželem letos v Malajsii a byli jsme nadšeni. Moc se nám tam líbilo. Na cestách jsme byli 25 dní, putovali jsme sami bez cestovky jen s bágly a projeli jsme ji celkem slušně. Přes Kuala Lumpur, Melaku, Kameron Hig., Khota Baru, Tioman a Singapur. Opravdu doporučuji, lidé jsou úžasní, milí, najedli jsme se skvěle a levně, naučili jsme se pít čaj s mlékem a až na pár (2)nepěkné zážitky se zvířátky v pokoji a v ulici jsme měli vždy slušné a čisté bydlení. Těšíme se ještě na jednu cestu. „Selamat tinggal“.

zomb
Alča:

Co to jsou „zvířátka na pokoji“? Něco většího nebo jen obvyklé blechy a štěnice?

Líba
Alča:

Ahoj Alčo,
právě jsem si zarezervovala letenku, letime s manželem a 7letym Vojtou. Nejdriv KL- Kamer hig a nahoru Penanag. Prosim, nemohla bych Te poprosit o podrobnejsi info nebo o odkryti mailu. Vzdy se cetsuje nekam poprve lepe, kdyz je vic info. Diky Líba

Martin T.
Líba:

Penang mohu zcela doporučit. Velmi živé, kosmopolitní město, „malý Singapur“ s čínským a koloniálním šarmem. Několik zajímavých pamětihodností. Rozmanitá kuchyně. Malý příjemný národní park na SZ, dobrý i pro sedmiletého kluka, aby poznal tropickou vegetaci, opice, opuštěné mořské pobřeží apod. V Penangu můžete pobýt klidně týden, jen to koupání nepatří k excelentním, aspoň ne na severním „turistickém“ pobřeží.

jana
Alča:

Ahoj zkušenější cestovatelé.Neustále mě všichni děsí s malárií, kterou si prý určo z Malajsie dovezu:-)Myslím si,že je ale tato země poměrně bezpečná. Máte nějaké zkušenosti nebo poznatky? Budeme i v Taman Negaře a Cameron Highlands,takže předpokládám,že nějakého komára tam potkáme:-).Díky za všechny užitečné rady.

MartinT
jana:

Riziko je nízké, je dobré přinejmenším dodržovat doporučovaná preventivní opatření (dlouhé rukávy před soumrakem, repelenty, atd.). V nejhorším si malárii opravdu přivezete, ale taky vás může přejet auto, ať už v KL nebo v Praze – abychom dostali věc do správné perspektivy. V Indonésii je to obecně horší a za cca 10 návštěv se mne žádná malárie nechytla. (Dengue ano, ale to už je jiná story).
Každopádně bych se kvůli pár dnům na okraji Taman Negara nějakým silný dryákem nedopoval.
Není tady někde Dany, který se nedávno vrátil z My ?

Dany
jana:

Ze se nemusis bat malarie si myslim taky. V Taman Negara i Cameron Highlands jsme byli letos v breznu a zadny antimalarika jsme nebrali. Navic si ani nevzpominam, ze by tam byli komari, urco nijak moc – zato pijavic tech bylo…. 🙂

dany
Dany:

Kdyby nekdo fakt chtel do pralesa, tak pro nej mame docela cenny rady, ktery se v LP nepisi 🙂
Jinak odhaduju, ze za okraj hranice pralesa se pusti max 5% navstevníku (tech je tam plno, ale zustavaji u predrazenejch atrakci u vstupu do parku)

kamca
Alča:

Ahoj dobrodruznici, v srpnu jedeme s pritelem na 5 tydnu do Malajsie, doletime na Penang, pak pocitam Langkawi, Cameron h.,Melaku, KL, Tioman, Taman Negara,Borneo. Potrebuju vedet urcite, jak to je s malarii, pokud mate nekdo zdravotnicke presne informace a odkud. Dale jestli nekdo (z zenskych)mate zkusenosti s cestovanim v tehotenstvi. Jestli neni lepsi vynechat treba Taman negara ci Borneo z duvodu nebezpeci malarie ci Dengue v tehotenstvi? Budu vdecna za jakoukoli odpoved. kamca

Kamča
kamca:

Ahoj Kamčo, právě brouzdám po netu a hledám ženský, který mají nějaké zkušenosti s cestováním v těhotenství, protože jsem včera zjistila, že jsem těhotná a na konci října s manželem máme odlétat na měsíc do Indonésie a vůbec se nám to nechce rušit. Doktor byl spíše pozitivní, ať v pohodě jedu…ale mám trochu obavy. V době odletu bych začínala 4 měsíc. Jak jsi to snášela? Dalo se to? Díky za jakékoliv povzbuzení!! 🙂

bety
Kamča:

Resim stejny problem. Zacinajici 4. mesic tehotenstvi a pred nami 14 denní cesta do Sarawaku. Nemate prosim nejake rady a postrehy? Díky moc

Tassman

Z popsaných míst jsem projel Cameron highlands – musím s autorem souhlasit, že zančení trailů je mizerné a náčrty v Lonely Planek jsou jen hodně přibližné (rozuměj: jsou úplně na prd) a – NP Taman Negara: tady mám tip: ubytování je v tomto úžasném NP opravdu hodně drahé, takže jsem tam poprvé a možná i naposled využil po svých cestách v tropech stan, který jsem si postavil za symbolický poplatek nedaleko přístavu. Jednou mi ho sice vybraly opice, ale odehnal jsem je střelbou z banánů 🙂 A doporučuji navštívit "Borneo" – aspoň "Sabah", o kterém zde není řeč. Mrkněte se když tak na mé stránky http://www.e-dovolena.cz

Jitka
Tassman:

Chystám se na 3 týdny do Malajsie a procházím příspěvky se zkušenostmi těch, co už tam byli. U Tvého příspěvku mě překvapilo, že píšeš o tom, že podrobnější informace budou na Tvém webu e-dovolena.cz, což je web CK Invie a Tvůj příspěvek jsem Tam nenašla. Škoda, zajímalo by mě, jestli tam místní obyvatelé obtěžují turisty žebráním nebo snahou cokoliv jim prodat, tak jak to bývá v arabských zemích. Jakou máš zkušenost s dopravou autobusy, hlavně na Borneu. Díky za odpověď.

jirka
Jitka:

Mrkni se na jirkus.blogspot.com, mám tam deník z měsíční cesty po Borneu. Borneo je tam podle me nejlepší lokalita, projeli jsme i Thajsko, Malajsii (mimo jine vsechny destinace, ktere uvadis) a Kambodzu.

V Taman Negara jsme byli, bez opravdu dobreho pruvodce nedoporucuji na vicedenni treky chodit, my jsme sli sami a dostali se do dost velkych problemu. Navic chybeli aspon trochu slusne mapy. Bydlet se dá v pohodě na druhe strany reky, nez je vedeni parku.

Cestovani naprosto bez problemu a srovnavat se spinavejma arabama se Malajsie vubec neda, jsou itechnologicky o dost dal nez my.

Martin
jirka:

Ahoj Jirko,
omrkl jsem tve stranky, mas je pekne. Taky se chci vypravit na Borneo. Bylo by mozny pokecnout trosku vic po mailu, icq, skype….? Kdyz tak mi napis na mail sm.sm(zavitek)email.cz

Zdenek

Vloni jsem měl možnost projet Malajsii a všem ji doporučuji. Naprostá pohoda a neustále se usměvající obyvatelé. Po návratu jsem si v Praze připadal jako blázen. Narozdíl od ostatních jsem se ještě několik dní usmíval…

Bara
Zdenek:

Kez by vsichni Prazaci jednoho dne odjeli do Malasie… !!! Hura! 🙂

Ála

Malajsie je pohádka. Byla jsem několikrát a stále se vracím.Hlavně na Borneo a ostrov Tioman v Jihočínském moři. Je tu bezpečno i pro samotnou ženu. V Sabahu je fajn koupání, treky do džungle, nosaté opice i orangutani. Napotřetí jsem měla štěstí i na kvetoucí Rafflésii. V Sarawaku ( jižnější Malajsijský stát na Borneu), postupuje velmi rychle civilizace. Tam, kde v r. 2002 byly osady kmenů, žijících v longhousech, jsou v r. 2006 nákupní střediska a nábřežní promenády. Příroda je pořád krásná, jen se za ní musí hlouběji do džungle. Chce to, odjet co nejrychleji. Oba státy doporučuji těm, kteří potřebují k životu trochu komfortu i těm s batohem. Malajci jsou pohodoví.

Kristýna

Zdravím, chtěla bych se zeptat, jaké máte zkušenosti s antimalariky a jestli jste je brali a kde. Doktor nám je doporučil užívat na Sabahu, tak mě zajímají i vaše vlastní zkušenosti v této oblasti. Díky

Veronika

Ahoj cestovatelé:-) Na přelomu ledna a února se s partou chystáme do Malajsie. Konkrétně máme v plánu být pár dnů v KL a pak během týdne podniknout výlet po pevnině : Batu caves, Cameron Highlands, Taman Negara, Tasik Kenyr, Pulau Redang a týden strávit na Langkawi. Máte prosím nějký dobrý tip na bydlení? Konkrétně v KL a na Langkawi? A jak je to s monzuny právě v tomto období. Má vůbec cenu jet do Taman Negara na východní pobřeží? Děkunji za rady. Už stříháme metr, jak moc se těšíme.

Dany
Veronika:

Se mohu vyjadrit k Taman Negara. Ma to cenu dle toho, co kdo ocekava. Odhaduji, ze 95 procent navstevniku zustava v okoli brany parku. Ceny jsou tam prevelike. Doporucuji neprekracovat reku do brany parku a pokud neplanujete trek, tak se ubytovat pred branou parku. Tam je o mnoho levneji a lze tam take levneji sjednat „atrakce“ tzn. kratke treky po naucnych stezkach. My jsme meli zakladnu za rekou, ale venku na taboristi pro stany. Nikdo jiny tam nestanoval a meli jsem konfort zachodu a sprch jen sami pro sebe. Jinak: do parku bez pruvodce nemuzete a jina moznost spani nez ve stanu tam neni. Stany i dalsi vybaveni tam jde zapujcit, ale asi v horsi kvalite.

Gita

Manzel zil nekolik let v Malajsi a stale mi vypravel,jaka je to uzasna zeme. Tak jsem se dockala a v loni v listopadu jsme odleteli na 14 dni do Kuala Lumpur.V KL jsme prespali 2 noci a preleteli na ostrov Lnagkawi.Tak muzu potvrdit,ze tento malajsky ostrov je uzasny,bydleli jsme hned vedle plaze,domecek zvany chalet. Je tam vse,co clovek potrebuje-sprcha,WC,kuchynska linka,tv plasma,satelit,internet.Plaze jsou nadherne a jelikoz jsme byli v listopadu,moc turistu tam nebylo,prevazne mili domorodci.Pocasi je v teto dobe spise destuive,ale my jsme meli takove stesti,ze celkych 14 dni bylo super slunecno.Myslela jsem,ze uz tam jen tak tak nepoletime,ale ja uz zase lovim na internetu letenky smer KUala |Lumpur. Pokud muzu poradit,clovek by si toho moc brat nemel. Staci jen prirucni zavazadlo,vse co jsme potrebovali,jsme nakoupili tam vcetne krasneho kufru. JIdlo velice chutne a velmi levne. Vsem doporucuji! Ty hodiny letu za to stoji! Letos bych chtela na Borneo,o kterem mi muz vypravel. Doufam,ze se mi muj dalsi sen vyplni a ja vam priste napisu,jak jsme se meli. Gita

Dominika

Ahoj,chystáme se v srpnu na 3 týdny do Malajsie. Jsme 2 holčin, co rádi cestujou baví je to. Scháním veškerý onfo a zkušennosti jiných lidí.co je dobré vidět a kd eje dobré začít? Chceme určitě Kuala lumpur, a pak možná Borneo. Je lepší si letenky na Borneo zabookovat v ČR nebo se to dá v pohodě sehnat tam někde na místě? A může mi někdo, prosím, poradit s ubytováním? Mám většinou zkušennosti, že si sháníme ubytka až někde na místě. Jsme ale mladé baťůžkářky a studentky, tudíž každá koruna dobrá. Má někdo nějaký odkaz na dobré ubytko? Díky:)

m
Dominika:

z KL lieta nizkonakladova AirAsia, po regione Azie aj do Europy.
Letenku si mozete zakupit na ich stranke uz dnes.
Cim skor kupite, tym lepsia cena.

V Malajzii som bol velmi davno, zo Singapore, cez Johor Bahru, az k Penang a potom do KL a Cameron Highlands, na viac mi 2 tyzdne nevystacili. NEzabudnite sa teplo obliect ked budete cestovat medzi mestami dialkovymi mrazak-autobusami 🙂

Markoff
Dominika:

Malajzia je velmi jednoducha krajina na cestovanie s rozumnymi cenami, vynikajucimi busmi, ak mate 3 tyzdne odporucil by som George Town (2-3 dni), Cameron Highlands (3-4 dni), KL (3-4 dni), Melaka (2 dni), Perhentian Kecil (4+ dni coby veget u nadherneho mora), ked mate radi dzunglu vosla by sa vam tam eventualne aj Taman Negara, toto su top destinacie na pevninskej, ak mate radi plaze mozete tam este vsunut vyvinuejsi turistickejsi Tioman prip. pevninsky Cherating, ale toto vsetko je uz vela na 3 tyzdne. Do Malajzie viza nepotrebujete, takze tam mozete zostat 90 dni, takze nie je dovo sa ponahlat prec po 3 tyzdnoch, pobyt v MY je pomerne lacny.

Pri 3 tyzdnoch neodporucam Borneo, to neuvidite nic ani z neho, ani z pevninskej Malajzie. Letenky je najlepsie kupit cim skor uz teraz napriklad s Air Aria, ale je mnoho nizkonakladoviek ktore lietaju v Azii, treba sledovat promo ponuky. Cim neskor pred odletom letenku kupite tym bude uz drahsia. Ubytka sa daju vsade zohnat na mieste, hlavne ak vam nevadia dormy, tie sa pohybuju zvacsa 12-15RM, na Perhentian kecil som spal vo fajn dorme za 20RM vr. wifi, water refill a inych.

Ak vas zaujimaju presne ceny a prehlad ubytiek s cenami a co vidiet mozete si pozriet moj blog aj fotky. V Malajzii som bol na zaciatku roka a teraz som sa z nej vratil znova.
http://markoff.biz
http://tinyurl.com/peterinasia

Markoff

Andrea

Byla jsem v Malajsii jen krátce. Musím pochválit autobusovou dopravu, která byla přesná, autobus byl klimatizovaný a pohodlně jsme si lístky koupili na internetu. Měli jsme čisté a levné ubytování i s klimatizací. Navečeřeli jsme se i s ledovou kávou za 20 kč. Cítila jsem se tam bezpečně, i když některé věci mne zarazily i negativně, ale to prostě k cestování a poznávání taky patří.
Moc se mi líbilo na Tiomanu, kde jsme opět za malou částku bydleli v krásné chatičce přímo na okraji pralesa. Byly tam opice, v říčce plavali varani a celý les hučel nádhernými a nám neznámými divokými zvuky. Byli jsme tam v době, kdy tam velký výskyt horečky dengue, chránili jsme se repelentem. Ale musím říct, že kousnutí od komára jsem neměla ani jediné. Bohužel to bylo i v době, kdy zrovna tolik hořely Indonéské pralesy a v dýmu jsme měli i Singapur, i Tioman. Takže nádhérné fotky jako z google nemám.

Šárka

Ahoj Andreo, prosím bylo by možné poslat  název ubytování na Tiomanu? Chystám se tam v červenci na 1 týden a tak by mi doporučení hezkého místa moc pomohlo. Bude tam vyžití na jeden týden, nebo je lepší kratší pobyt? Děkuji moc !

Renata

V pondelok 19. 9. letím prvýkrát do Malajzie z Viedne okolo 11:00, až do Penangu cez Dohu. Nemá niekto so mnou spoločnú cestu?

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí