Člověk v tísni po zemětřesení pomohl 11 350 nepálským rodinám

Člověk v tísni po zemětřesení pomohl 11 350 nepálským rodinám

I více než dva měsíce po ničivém zemětřesení, zůstává v Nepálu 2,8 milionu lidí, kteří přišli o střechu nad hlavou i zdroje živobytí a nutně potřebují humanitární pomoc. Jejich situaci ještě zhoršují monzuny a hrozící sesuvy půdy. Člověk v tísni už díky sbírce SOS Nepál pomohl 56 750 lidem.

Tisíce rodin dostaly plachty, lana, vlnité plechy a nářadí na provizorní opravu obydlí. Dalším tisícovkám lidí Člověk v tísni poskytl deky, matrace nebo solární lampy, které jsou často jediným zdrojem elektrické energie. Nepálský tým s pomocí vrtulníků dopravuje materiál i do nejodlehlejších horských oblastí odříznutých od tradičních trhů.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Nejvíce postiženým komunitám zároveň poskytl 46 multifunkčních stanů, které slouží jako školy nebo zdravotnická střediska. V táboře pro vnitřní uprchlíky a dalších deseti vesnicích se Člověk v tísni zabývá ochranou žen a dětí. „Už před zemětřesením se prostřednictvím nelegálního obchodu s lidmi z Nepálu každý rok dostalo téměř 12 000 lidí, v drtivé většině žen a dětí,“ říká koordinátorka nepálských programů Člověka v tísni Denisa Bultasová.

Situace se po zemětřesení ještě zhoršila. „Nepálské rodiny mají mnoho dětí a někteří rodiče, kteří přišli o domov i zdroje příjmů, najednou cítí velký tlak, že se o všechny potomky nemohou postarat,“ popisuje Denisa Bultasová. Lidé často přišli o všechno a skončili v táborech pro vnitřní uprchlíky stejně jako rodina z Tatopani. „Zemětřesení srovnalo náš dům se zemí, a tak jsme s našimi devíti dětmi neměli kam jít. Dozvěděli jsme se o táboře v Káthmándú, a tak jsme se tam vydali. Na cestu jsme si museli vzít půjčku 6000 rupií. Po cestě jsme přespávali jen pod plachtou,“ vypráví jedna z obyvatelek kempu.

„Mysleli jsme, že se tu budeme mít líp, ale máme jen jeden plynový ohřívač na pět stanů a plyn je drahý, tak topíme dřevem. Nemáme peníze ani žádnou možnost pracovat a děti tu navíc nemohou chodit do školy. Manžel se tak vrátil obdělat pole do Tatopani a já se dost obávám, co bude dál,“ říká jedna z obyvatelek tábora.

Nejširší nabídku průvodců a map Nepálu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Pomoc v táboře pro vnitřní uprchlíky

Rodiče často mají problém pro tolik dětí sehnat dokonce i jídlo a tíživou situaci potřebují vyřešit. „Pokud někdo přijde s nabídkou, že jejich dětem dá práci nebo jim je vychová, rodiče to často zvažují. Stejně tak se někteří nezdráhají uzavírat dětské sňatky,“ říká jeden z obyvatelů tábora pro vnitřní uprchlíky v Bakhtapuru. Podobné problémy se objevují po katastrofách i jinde ve světě. „Stresové prostředí a ztráta základních jistot přispívá k eskalaci problémů v rodinách a někdy končí i domácím násilím. V takovém prostředí je nutné věnovat zvýšenou pozornost také prevenci sexuálního násilí,“ říká Denisa Bultasová.

Člověk v tísni začal s ochranou žen a dětí pilotně právě v táboře Bode v Bhaktapuru. „V táboře jsme provedli průzkum a 277 ženám doručili hygienické balíčky spolu se základními informacemi, kde hledat pomoc. Navíc jsme vyškolili 12 žen a 14 mužů, kteří budou zajišťovat bezpečnost žen a dětí v táboře,“ vysvětluje Denisa Bultasová. „Vyškolení lidé si nyní umí poradit s různými případy zneužívání žen nebo dětí a zároveň v rámci prevence žádají po vedení tábora osvětlení u toalet, zámky na stany a další věci, které by zlepšily bezpečnost 889 žen a dětí v táboře,“ dodává.

Problém se přitom zhoršuje i mimo tábory. Řada škol hlásí, že po vynucených prázdninách zasedlo do lavic mnohem méně dětí. Školy jsou zároveň zničené a děti nezřídka místo vyučování pracují na polích. Člověk v tísni proto podobnou pomoc nabídne v dalších 10 vesnicích v distriktu Sindpalčuk, ve kterých dostane celkem 130 lidí školení o ochraně žen a dětí. Budou se zabývat nejen prevencí, ale také první pomocí při porušování jejich práv.

Člověk v tísni v Nepálu dosud pomohl 56750 lidem:

8475 rodin dostalo plachty na provizorní přístřeší

2300 rodin dostalo vlnité plechy na provizorní přístřeší

1190 rodin dostalo nářadí na opravu domu

3576 dek a 3731 matrací dostali lidé, kteří přišli o obydlí a vybavení domácnosti

500 rodin dostalo potravinovou pomoc

570 rodin dostalo solární lampy

46 stanů slouží jako školy, zdravotnická střediska, kláštery nebo komunitní centra

889 ženám a dětem jsme poskytli ochranu

Multifunkční stany slouží jako třídy nebo ošetřovny

Tisíce nepálských rodin se zároveň stále potýká se ztrátou obydlí. V celém Nepálu zemětřesení zcela zničilo téměř 600 000 domů, dalších více než 280 000 domů je poničených. Nepálský tým proto lidem v prvních týdnech po zemětřesení rozdával plachty nebo lana a nyní nejohroženějším rodinám poskytuje vlnité plechy a nářadí na provizorní opravy obydlí. Poničené domácnosti zároveň dostaly deky, matrace nebo jídlo.

S obnovou obydlí pomohl Člověk v tísni i stoletému Sher Bahadur Gurungovi z Kerabari, který na konci dubna přežil pád svého domu. Teď sedí v provizorním příbytku a nabádá syny, aby co nejrychleji na políčkách znovu zasadili rýži. „Věci musíme dát co nejrychleji do pořádku, to se prostě musí udělat,“ říká s rozvahou.

V nejvíce postižených oblastech v okrese Gorka zároveň díky Člověku v tísni vyrostlo 46 multifunkčních stanů. „Většina jich slouží jako provizorní školní třídy, z 12 jsou kláštery nebo komunitní centra, z pěti jsou zdravotnická střediska a několik stanů využívá místní správa jako kanceláře,“ říká Denisa Bultasová. „Do vysokohorských vesnic v Gorce, kde nefunguje elektřina a solární energie je pro rodiny jediným způsobem, jak si po setmění posvítit nebo nabít mobilní telefon, jsme dodali 570 solárních lamp,“ vysvětluje Denisa Bultasová.

Člověk v tísni

Člověk v tísni má v zemi aktuálně tým čtyř mezinárodních a 20 místních pracovníků i tři místní partnerské organizace. Veškeré aktivity pravidelně koordinuje s partnery z platformy Alliance2015 a dalších organizací. Na sbírkovém kontě SOS Nepál 54333345/0300 se dosud sešlo 31,2 milionu korun. „Zatím největší dárce sbírky je Nadace Vodafone, která na pomoc Nepálu věnuje přes 800 000 korun a zároveň rozeslala SMS výzvu mezi své zákazníky. Částku 500 000 korun věnoval také Nadační fond Avast,“ říká Tereza Inková z fundraisingového oddělení Člověka v tísni.

Sbírku mezi svými zaměstnanci vyhlásila i společnost O2, jejich dary zdvojnásobila a celkový výtěžek činí přes 500 000 korun. Člověk v tísni děkuje všem, kteří na pomoc Nepálu přispěli nebo finančních příspěvek zvažují. Prostředky budou potřeba v následujících měsících při obnově země.

Člověk v tísni vyhlásil na pomoc obětem zemětřesení veřejnou sbírku SOS NEPÁL. Zároveň alokoval až 1 000 000 korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni na okamžitou pomoc a na místo den po zemětřesení vyrazil tříčlenný humanitární tým. Nejničivější zemětřesení v Nepálu za posledních 80 let dosáhlo síly 7,8 stupně a epicentrum mělo v centrální části země, další otřesy o síle 7,3 stupně zasáhly Nepál 12. května.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí