Čína: Pandy velké pocházejí z města Chengdu

Čína: Pandy velké pocházejí z města Chengdu

Chengdu je hlavním městem provincie Sečuan. Žije v něm více obyvatel, než je nás v České republice, a je to páté největší město v Číně. Neztraťte se v něm!

Čím je hlvní středisko Sečuanu zajímavé? Největším turistickým lákadlem je určitě chovná stanice pro pandy velké! Málokdo už ale ví, že zde první na světě vytiskli jako platidlo tištěné bankovky. Kromě toho se odtud do celého světa vyvážel hedvábný brokát a nyní se zde dobře daří pandám!

Návrat pand do přírody

Chovná stanice pandy velké, kvůli které sem většina návštěvníků míří, se nachází asi 10 km od centra. Stanice byla založena v roce 1987 a současné době zde žije 20 pand červených a 21 pand velkých, o které je královsky postaráno. Stanice se může pochlubit skvělými výsledky i co se týče počtu úspěšných odchovů. V roce 2008 se zde dokonce narodilo 6 mláďat! V současné době se kromě odchovů ve stanici také věnují věděcké práci a hlavním cílem je navracení pand do volné přírody.

Chystáte se do Číny? Udělejte si další zastávku v Xi’anu, městě terakotové armády! Inspirujte se v článku Xi’an, město na začátku Hedvábné stezky!

Pandy nejsou příliš aktivní tvorové, většinu dne tráví prostě tím, že jedí bambusové výhonky a nebo spí. V chovné stanici je o ně ale výborně postaráno. Ačkoliv většina (i těch nejlepších) asijských zoo vyděsí západní návštěvníky podmínkami, ve kterých zvířata žijí, zde to neplatí. Podmínky pro pandy jsou opravdu dobré.

Nejširší nabídku průvodců a map Číny (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Co vidět v centru?

Až vás davy v chovné stanici unaví, běžte si odpočinout do buddhistického kláštera Wen-šu. Pochází z osmého století našeho letopočtu a patří mezi nejvýznamnější buddhistické stavby v Číně

Ostatní významné památky v Chengdu se nacházejí příjemně poblíž sebe v centru města. Prohlídku začněte na náměstí Tianfu. Obrovské náměstí je obklopeno moderními výškovými budovami. Nejlepší je posadit se na chvíli na lavičku a pozorovat ruch kolem. Pokud sem přijdete večer, nenechte si ujít představení zpívající a svítící fontány.

Další zastávku můžete dělat v Lidovém parku. Sedněte si s šálkem čaje do trávy a pozorujte místní, jak hrají mahjong, tradiční divadlo, cvičí a nebo se věnují malbě kaligrafického písma. Zajímavá je také návštěva Sečuánského vědeckého a technologického muzea. Vedle muzea stojí obrovská socha Mao Ce-tunga – tak jako skoro všude v Číně na všechno dohlíží.

Sečuanská kuchyně

Posledním zážitkem, který byste si rozhodně neměli nechat ujít, je ochutnávka tradiční sečuánské kuchyně. Je známá především díky pikantnosti a ostrosti. Hodně se používá česnek a pepř sečuánský, zázvor, chilli papričky a nebo badyán a dašlí výrazné chutě. Ze Sečuanu původně pochází například celosvětově známé kung-pao.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí