Chorvatská Istrie – to jsou oblázkové pláže ale i lanýže

Chorvatská Istrie – to jsou oblázkové pláže ale i lanýže

Skalnaté pobřeží s romantickými plážemi, zátokami a skrytými jeskyněmi, průzračné tyrkysové moře, historické památky, restaurace s čerstvými rybami a mořskými plody, výtečné víno, lanýže, úrodná a kvetoucí krajina i bohatý kulturní život. Není divu, že je Istrie snad vůbec nejnavštěvovanější destinací na Jadranském pobřeží. Ubytování tu nabízí na každém rohu, i přesto největší chorvatský poloostrov během sezóny doslova praská ve švech.

Pobřeží tvoří především oblázkové a kamenité pláže a údajně jej omývá nejčistší moře v celém Středozemí. Nejvyhlášenější pláže se nacházejí na poloostrově Kamenjak na jihu Istrie, přičemž velká část poloostrova je přírodní rezervací. Kamenjak má členité pobřeží a nabízí tak nejrůznější druhy pláží, ať už pro rodiny s dětmi nebo pro objevitele podmořského světa či vyznavače windsurfingu. Rodiny s dětmi v Istrii ocení také pláž Lone Bay v Rovinji nebo Ambrela a Brioni ve Verudele nedaleko města Pula nebo Zelena Laguna u letoviska Poreč s označením „modré vlajky“. Většina těchto pláží nabízí samozřejmě různé vodní aktivity, jako je jízda na banánu, paragliding či vodní skútry. Nudisté pak zamíří například na pláž Guštinja v Rovinji.

Istrie je starodávná křižovatka kultur

Přírodní krásy jsou ale pouze jednou z tváří Istrie, která se může chlubit rovněž bohatou a dlouhou historií. Již od starověku se zde setkávaly nejrůznější kultury, ať to byli antičtí Řekové, Kelti, Římani, Byzantinci či třeba Italové, ti všichni postupně tvořily současnou podobu Istrie. Návštěvníci tak dnes ocení krásné památky z dob antiky, středověké křesťanské kostely, muzea i archeologická naleziště. Za nejkrásnější istrijské město bývá označován Rovinj, hned v závěsu však stojí město Pula s řadou úžasně zachovalých římských památek. Dalším turistickým centrem Istrie je město Poreč.

Dominantou města Pula je jednoznačně trojpatrové římské koloseum z prvního století před naším letopočtem. Další památkou na římskou nadvládu jsou Herkulova brána, která kdysi bývala monumentálním vstupem do samotného města, římské fórum, někdejší administrativní centrum města, pozůstatky římského divadla na kopci či mozaiky zdobící staré římské domy. Na kopci nad městem se pak tyčí impozantní pevnost ze 17. století.

Historie malebného a neskutečně fotogenického města Rovinj sahá již do 7. století. Od té doby prošlo několika proměnami, současnou podobu městu vtiskli zejména Benátčané, kteří sem přišli ve 14. století. Dnes je Rovinj mimo jiné také kulturním centrem Istrie s množstvím nejrůznějších akcí a festivalů v průběhu celého roku. Středobodem města je kostel patronky Rovinje sv. Eufemie, který hrdě vzhlíží na město z nejvyššího vrcholku. Ze zvonice kostela, ke kterému lze vystoupat po terasovitém schodišti, je nádherný výhled na okolí. Turisté tu především bloumají uličkami starého města s nejrůznějšími tradičními řemeslnými výrobky, či posedávají v četných kavárničkách. Mezi borovými lesy na pobřeží vyrostlo množství ubytovacích zařízení a Rovinj tak každoročně vítá tisíce turistů.

Nejširší nabídku průvodců a map Chorvatska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Poreč hýří kulturním i nočním životem

Město Poreč je rozhodně nejživějším ze všech istrijských turistických letovisek. Historické jádro města, jedny z nejkrásnějších pláží v okolí i bohatý kulturní a noční život, to jsou ta nejlepší lákadla pro turisty. V centru města se navíc nachází nádherná Eufraziova bazilika ze 6. století, která byla dokonce zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. K Poreči patří i nedaleký ostrůvek Sveti Nikola.

Za jednu z nejkrásnějších přímořských oblastí v Evropě je považována oblast Střední Dalmácie ležící ve východní části Jadranu. Přečtěte si o ní více v článku Za evropskou exotikou Střední Dalmácie.

K té pravé pohodě na dovolené pak rozhodně přispěje výtečné istrijské víno a místní speciality, jako jsou rybí či vinná polévka nebo těstoviny uvařené s místními lanýži. Tato nevábně vypadající houba patří pro svoji lahodnou chuť k luxusním lahůdkám a údajně patří mezi nejlepší afrodiziaka. V roce 1999 dokonce v okolí istrijského městečka Buje našli největší lanýž na světě, který vážil neuvěřitelných 1,3 kilogramu. Z lanýže, který byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů, prý uvařili večeři pro stovku lidí!

Zkušenosti čtenářů

Mirna

Ahoj. Chorvatsko má krásné malé městečky! Byl jsem tam v loňském roce a opravdu jsem si užil své přátele a rodinu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí