Arménie: Nejdelší lanovka na světě Wings of Tatev aneb „Létající tramvaj“

Arménie: Nejdelší lanovka na světě Wings of Tatev aneb „Létající tramvaj“

Kebabový chléb, vejce na hniličku, podomácku natlučené máslo, hustá nešizená marmeláda, med od souseda a neuvěřitelně lahodná domácí smetana. Snídaně je základ a v Arménii to platí dvojnásobně. S plným břichem vzhůru do oblak!

Arménské snídaně jsou velkolepé

Nejdříve zabagruju kávovou lžičku do medu a osladím si pravý arménský čaj. Snídaně ve společnosti dvou starších hostitelů dodává nový svěží pohled na tuto zemi. Včerejší příjezd mě po pravdě při pohledu na vybydlené domy s vymlácenými okny vyděsil, ale šedivé arménské pozlátko se dnešním ránem rozbaluje srdečnou pohostinností a zanedlouho i neuvěřitelnou přírodní scenérií. Jste napnutí? Tak hurá, nasedáme do starého chrchlajícího žigulíku a vzhůru k Vorotanskému kaňonu!

Jak se dostat k lanovce?

Ráno potkávám ještě jednu turistku, která má stejný úmysl. Dohodneme se a bereme si z Gorisu do Halidzoru taxíka, který nás vyjde na pěkný peníz (2 500 dramů/os). Dvacetikilometrová cesta trvá ca. 45 min. Jako výchozí bod lze kromě Gorisu zvolit i Sisian.

Lanovka nad soutěskou

Stojím před pomyslnou bránou nad nebeskou Vorotanskou roklí, spojenou dlouhatánskou lanovkou a uklidňuje mě pocit, že už roku 2010 riskl první jízdu i prezident Serž Sargsjan. Nejdelší lanovka na světě zvaná „Wings of Tatev“ pojme až 25 osob. Arménci lanovce říkají „Létající tramvaj“ a hned s prvními kroky do prosklené krychle s nimi naprosto souhlasím. Vyrážíme! Rozrážíme vzduch, co se kolem nás rozprostírá. Vítr se stará o pravicové a levicové výchylky nemalých stupňů.

Wau! Eufórie! Adrenalin! Zážitek!

V širokém okolí se Vorotanská rokle pyšní svými skalnatými hroty, převisy, propastmi, strmými stěnami, zasněženými vrcholy, klikatícími se serpentinami a stromy, které vypadají jako liliputáni. Přesun ze zastávky Halidzor na zastávku Tatev trvá pouhých 15min. Je to zážitek! Bizarní! Nepopsatelné! Krásné!

Lanovka v číslech

Z jedné zastávky na druhou je to neuvěřitelných 5 752m. Výstavba nejdelší lanovky na světě trvala 10 měsíců a stála 13 milionů euro. Financování na svá bedra převzali především soukromí dáci: Arménci, žijící v zahraničí, čímž podpořili turistický ruch v oblasti a ekologickou strategií přispěli k omezení silničního provozu ve Vorotanském kaňonu. Nejvyšší bod nad zemí dosahuje až 320m. Pohybuji se na dvou „slabounkých“ lankách. Musím se hodně osmělit, abych ten okamžik scrvkla do pošetilého šťastného úsměvu bezstarostnosti a nechala se unášet nevšední skutečností.

Autorka článku Šárka Vacková procestovala kromě Arménie třeba také Finsko. Dokonce jeho část projela se psím spřežením. Více si také můžete přečíst v článku Finské Laponsko: Putování se psím spřežením u vesnice Hetta.


Cena jízdenky a provozní doba.

Jednosměrná jízdenka visutou kabinovou dráhou stojí 3 000 dramů, zpáteční lístek vyjde na 4 000 dramů. Lanovka jezdí každý den kromě pondělí od 10:00 do 18:00 hodin. Je nutno počítat s půlhodinovými intervaly.

Nejširší nabídku průvodců a map Arménie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Tatev: Klášter s ořechovou esencí

Lehké cuknutí a kabina dosedá na pevninu hned vedle arménského klášterního komplexu na skalnatém podkladu: Tatev! Během 30tileté rekonstrukce se podařilo zachránit historickou podobu Tatevu, jehož první zmínky sahají až do 4. století. Tatevské hradby ohraničují 3 kostely (sv. Petra a Pavla, Sv. Gregora Osvíceného a sv. Marie), knihovnu, velkou jídelnu, zvonkovou věž, mauzoleum a další církevní a obyvatelné budovy. Je zde zavedený přívod vody. Atmosféru podtrhuje muž v černém hábitu a vousy černými jako tma. Místní správce!

Koláčová hostina na tatevském podkladu

Před klášterem sedí tři starší arménské ženy. Prodávají dobroty, sladké koláče, buchty a ořechové sladkosti. Všechny ty obrovské voňavé kolosy jsou ještě teplé, před chvílí vyndané z rozpálené pece a provoňují horský vzduch sladkým opojením.

Třešnička na dortu: žigulíkem zpět!

Koupila jsem si jen jednosměrnou jízdenku. Podaří se mi tu přemluvit další dva cizince a bereme si odtud taxíka do Gorisu. Na osobu to každého vyjde 1500 Dramů, což je na tatevské poměry pěkná cena. „Obyčejná“ čtyřicetiminutová cesta z klášterního komplexu nám všem bere dech. Žádná asfaltka, ale prašná cestička, kámen na kameni, ostré serpentýny a my čtyři s vykulenýma očima namačkaní ve starém červeném žigulíku. Všechno to neuvěřitelně ladí dohromady. To, co jsme viděli z lanovky, vidíme teď naživo z jiné perspektivy. Bažíme se pohledem a pocitem z rozmanitosti arménské přírody. Prostě paráda!

Zkušenosti čtenářů

Jiří Nežerný

Zmíněná lanovka je sice dost dlouhá, ale není to nejdelší lanovka na světě.

Tou je údajně 17 km dlouhá lanovka v Bolívii.

Dokonce i v ČR najdete delší lanovku, i když jen nákladní, a to u Vrchlabí, která měří 8 km (nejdelší osobní lanovka v ČR ovšem měří pouhé 3,2 km a vede z Bohosudova u Teplic na Komáří vížku v Krušných horách).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí