Arlingtonský hřbitov – washingtonské místo národní hrdosti

Arlingtonský hřbitov – washingtonské místo národní hrdosti

Toto místo se stalo jedním ze symbolů Washingtonu, i když už leží na území státu Virginie. Jeden z nejvěhlasnějších a rozhodně nejznámějších amerických hřbitovů, to je Arlingtonský národní hřbitov.

V dusném a parném odpoledni jdeme přes Arlington Memorial Bridge a já začínám litovat rozhodnutí nejet místním metrem. Ale při pohledu od Lincolnova památníku se Arlingtonský hřbitov zdál poměrně blízko. Bohužel, únava a počasí udělaly své, takže se cesta vleče a nepříjemně protahuje. Řeka Potomac se pod námi líně valí dál, na obloze se objevují bouřková mračna a já doufám, že si hřbitov stihneme prohlédnout dříve, než začne pršet.

Konečně jsme na místě. Ne každý hřbitov má své návštěvnické centrum, v Arlingtonu jej ale najdete. Kromě informací, všech možných map a brožur, potřebných k lepší orientaci v areálu, si můžete koupit např. i přesnou kopii novin se zprávou o atentátu na prezidenta J. F. Kennedyho. Po menší pauze je však čas vyrazit dál, stoupáme do mírného kopce a napojujeme se na Custis Walk – cestu, která nás dovede k nejznámějším místům a památkám hřbitova.

Projít celý Arlington během jedné návštěvy je téměř nemožné – nejlepší variantou je zvolit si v předstihu trasu, případně místa, která chce člověk navštívit. Celý komplex je totiž opravdu rozlehlý – v současnosti je rozdělen do 70 sekcí, v posledních letech došlo k jeho rozšíření a jednání o záboru dalších blízkých pozemků prakticky neustále pokračují. Zájemců o uložení tělesných ostatků nebo urny v místním kolumbáriu totiž neubývá. A to i přes striktně stanovené podmínky, které musí být splněny. Přece jen jde o velmi prominentní a svým způsobem exkluzivní místo.

Nejširší nabídku průvodců a map USA (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Pohnutá historie Arlingtonu

Zřejmě nejvýraznější stavbou je tzv. Arlington House. Stojí na kopci, odkud je krásný výhled na řeku a město Washington. Mezi lety 1802-1818 si jej tu nechal postavit pravnuk prezidenta Washingtona, George Washington Parke Custis (odtud název již zmiňované Custis Walk). Další osudy domů i pozemků okolo něj názorně ukazují, jak složité a propletené byly dějiny USA v pohnutém období druhé poloviny 19. století. Dcera manželů Custisových, Mary Anna, se vdala za Roberta E. Lee a společně zde spokojeně žili až do roku 1861.

Po vypuknutí občanské války se Virginie připojila ke Konfederaci, Robert E. Lee se stal velitelem místního vojska a postupně se vypracoval až do čela celé konfederační armády. Rodina tak Arlington brzy opustila, pozemky zabrala Unie a už v roce 1864 jej začala využívat jako vojenský hřbitov. Potomci rodiny Lee se však i poté s vládou soudili, celý spor byl ukončen až v roce 1882, kdy stát za dům i pozemky zaplatil soudem stanovenou částku. V následujících desetiletích přibývaly další a další náhrobky, docházelo k rozšiřování pozemků, stavbě nových budov a nejrůznějších památníků.

Nejslavnější hrob a další zajímavá místa

Custis Walk vede právě k Arlington House. Těsně pod vrcholem stoupání však většina návštěvníků odbočí a zamíří k místu, které je notoricky známé. Jeden bílý kříž, kamenné desky, k tomu věčný oheň – to je místo posledního odpočinku prezidenta Johna Fitzgeralda Kennedyho a jeho bratra, senátora Roberta F. Kennedyho. Méně známý je fakt, že tu jsou pohřbeni další členové této rodiny, mj. Jacqueline Kennedyová nebo senátor Edward Kennedy. Od Arlington House pak vede druhá významná cesta, tzv. Crook Walk. Ta míří k dalším dvěma oblíbeným místům areálu. Jsou to Memorial Amphitheatre a Hrob neznámého vojáka.

Amfiteátr, postavený z mramoru z Vermontu, byl dokončen v roce 1921. Dnes slouží ke shromážděním při významných a výjimečných příležitostech – státních pohřbech nebo Dnu veteránů. Nedaleko je další zajímavost – Hrob neznámého vojáka. Užití jednotného čísla není příliš na místě – leží zde totiž ostatky vojáků z 1. a 2. světové války a Korejské války. Původně zde byla pohřbena i oběť z vietnamské války, později však došlo k identifikaci pozůstatků a bylo rozhodnuto o přestěhování do jiného hrobu. Od toho okamžiku je místo v hrobce neobsazeno.

U Hrobu neznámého vojáka drží nepřetržitou hlídku stráž střídající se každou půlhodinu (v zimním období každou hodinu). Střídání stráží má přesně stanovená pravidla a postup – sledování tohoto procesu se tak stalo oblíbenou atrakcí návštěvníků. Návštěva Arlingtonského národního hřbitova je zkrátka procházkou americkou historií a současně skvělou a inspirativní ukázkou piety a úcty k lidem, kteří během svého života pracovali nebo přímo bojovali za svou zemi.

Kromě slavného Arlingtonského hřbitovu můžete ve Washingtonu navštívit i spoustu jiných zajímavých míst. Podívejte se na: Netradiční Washington

Zvláštní sloupek – Nejenom bratři Kennedyovi…

Hrob rodiny Kennedyovy není zdaleka jedinou prominentní zastávkou při procházce Arlingtonským hřbitovem. Mezi tisíci hroby je řada těch, které patří významným osobnostem z oblasti americké politiky, armády, vědy či kultury. Po J. F. Kennedym je druhým zde pohřbeným prezidentem William Howard Taft ( 1857-1930).

Pohřbena je tu také řada amerických generálů a nositelů nejvyšších vojenských vyznamenání, ale i autor detektivních románů Dashiell Hammett nebo Robert Edwin Peary, legendární dobyvatel severního pólu. Zvláštní místo zaujímá Pierre Charles L´Enfant, původem Francouz, účastník války o nezávislost a muž, který na žádost George Washingtona projektoval hlavní město USA. Z Arlingtonu má tak ideální výhled na město, na jehož podobě se významně podílel.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí