7.kolo: Expediční fond podpoří nováčky i matadory

7.kolo: Expediční fond podpoří nováčky i matadory

Do 7. kola soutěže Expedičního fondu se přihlásilo 26 expedic. Dohromady na ně čekalo 215 000,- Kč, a to jak ve finanční, tak i v materiální podpoře. Měli jste mezi přihlášenými projekty svého favorita? Už nyní se dovíte, jak dopadl!

Nejdříve ale musíme poděkovat partnerům, bez kterých by se toto kolo soutěže Expedičního fondu nemohlo uskutečnit. Našimi partnery jsou: GUMOTEX, HUMI Outdoor, Nakladatelství Svojtka, Koktejl, Jakub Horák a výrobce vodních filtrů Katadyn.  Zřizovatelem Expedičního fondu je cestovatelský portál HedvabnaStezka.cz.

Při hodnocení sportovních projektů Expediční fond spolupracoval s Českým horolezeckým svazem. Na hodnocení vědeckých projektů se podílel renomovaný přírodovědecký časopis Vesmír.

A teď už k výsledkům soutěže. Některé projekty nebylo bohužel možné podpořit, protože začaly už před zasedáním komise. Na jiné kvalitní projekty, které bychom také rádi podpořili, už prostě nezbyly prostředky. Jménem Expedičního fondu a všech našich partnerů ale musím poděkovat všem, kteří do 7. kola soutěže svůj projekt přihlásili. Každý, kdo má odvahu naplánovat a uskutečnit expedici vedoucí (dle svých možností) za hranici všedních dnů, si zaslouží uznání.

Jste už pořádně nažhaveni? Už se těšíte, až se dozvíte jména vítězů a jakou podporu jim Expediční fond poskytne? Mezi podpořenými expedicemi jsou „staří a ostřílení matadoři“ soutěže Expedičního fondu, stejně jako i úplní nováčci. A právě díky těm prvně jmenovaným jsme se rozhodli, že u každé expedice takového „matadora“ zároveň i shrneme jeho předchozí působení v Expedičním fondu, abyste věděli, na co se můžete těšit. Ale teď už se konečně pojďme podívat, jak soutěž dopadla.

Экспедиция Неpпа (Expedice Něrpa) – zapůjčení lodí GUMOTEX (2x kánoe Baraka)

Jezero Bajkal je největší zásobárna pitné vody na světě. A ne jen to, Bajkal představuje unikátní ekosystém. Žije zde ohromné množství druhů, které byste jinde na světě hledali marně. Jedním z nejznámějších obyvatel Bajkalu je Něrpa (tuleň bajkalský – Pusa sibirica). Ten stojí na vrcholu zdejšího ekosystému, který Expedice Něrpa se vydává zkoumat.

Za pokladem Indiana Jonese, aneb poznáváme sami sebe – zapůjčení lodí GUMOTEX (2x kánoe Baraka, 1x člun Orinoko)

Expedice: “Za pokladem Indiana Jonese, aneb poznáváme sami sebe“ je určená pro klienty domova na zámku Bystré, vesměs mladé lidi (věkový průměr 34,5 roku), z nichž mnohým nechybí smysl pro dobrodružství a ochota poznávat hranice svých možností. Oproti nehandicapovaným vrstevníkům nemají mnoho příležitostí jak své schopnosti poznat.

Po Varzuge v jednom dni – zapůjčení lodí GUMOTEX (2x kánoe Baraka), materiální podpora od firmy HUMI Outdoor (1.000,-Kč)

Vodácká výprava do centrální a jižní části poloostrova Kola ( Ruská Federace ), na řeku Varzuga.
Řeka je dostupná ve svém horním toku z Lovozera, přes řeky Afanasia a Ponoj s dvěma přechody rozvodí. Trasa v celkové délce  400 km (z toho řeka Varzuga 200 km) v neobydleném kraji lesotundry a tajgy, oblastmi za polárním kruhem.

Rozumí si sysli a bělořiti? – materiální podpora od firmy HUMI Outdoor (5.000,-Kč), filtr na vodu od firmy KATADYN

Už vnitrodruhová komunikace se potýká s mnohými problémy, co teprve ta mezidruhová, natož mezitřídní. Ale na Altaji by to mohlo fungovat – varovné hlasy syslů a bělořitů zní natolik podobně, že by je mohly využívat oba druhy, tedy savci i ptáci. Jestli tomu tak je zjistíme analýzou nahrávek těchto hlasů a pokusy, kdy v teritoriu jednotho druhu budeme pouštět hlas toho druhého a sledovat, zda budou reagovat útěkem.

Pik revoluce – 6974m – materiální podpora od firmy HUMI Outdoor (10.000,-Kč)

Cílem je výstup na Pik revoluce (ofic. Štít nezávislosti) (6974m) – nejvyšší horu Jazgulenského hřbetu. Obtíže představuje mj. velmi dlouhý pěší přístup. Pro špatnou dostupnost je hora zřídka navštěvována – poslední úspěch je sice z roku 2009, předtím ale deset let nikdo! Pokud je nám známo, od nás byla na vrcholu jen skupina Orolín, Neumman, Myšlovský.

Expedice Kačna jama – Reka exploration 2010 – finanční podpora (10.000,-Kč)

Cílem třítýdenní mezinárodní expedice bude průzkum volného pokračování druhé nejdelší jeskyně Slovinska – Kačna jama (14,75km).Hlavním úkolem expedice je průzkum pokračování Chodby za zrcadlem, která byla objevena v létě roku 2009 dvěma zkušenými jeskynními potápěči, kteří došli ve stanoveném časovém limitu do vzdálenosti cca 1 km za proplavaný sifon. Otočili se v chodbě gigantických rozměrů 20×30 m. Nalezení dalšího významného pokračování čeká na naši expedici!

Rocks&Water: Project Kackar – finanční podpora (10.000,-Kč)

Vodácká expedice do pohoří Kačkar v období nízkých teplot, velkého množství srážek a hlavně vysokých vodních stavů. Hlavním cílem expedice je prozkoumat, popsat a pokusit se o prvosjezd vodácky neznámých zdrojnic, již dříve prozkoumaných toků (např. Barhal Dere, Firtina Cayi, Aksu Dere, Macka Dere). Dodatečným cílem bude pokus sjetí pravostranných přítoků jedné z největších tureckých řek – Coruh Nehri.

Expedice Fotografické návraty 2010 – finanční podpora (10.000,-Kč), filtr na vodu od firmy KATADYN

Motto: „Fotograf dnes míří  na opravdové šelmy, obklíčené a příliš vzácné, než aby mohly být zabity. Střelné zbraně se proměnily ve fotoaparáty v této seriózní komedii ekologického safari, jelikož příroda přestala být tím, čím bývala – tím, před čím lidé potřebovali ochranu. Nyní je to příroda sama – zkrocená, ohrožená a hynoucí – , jež potřebuje být chráněna lidmi. Pokud máme strach, střílíme, pokud jsme nostalgičtí, fotografujeme.“ (Susan Sontagová, teoretička fotografie)

Tajemství Mt Wilhelmu (Papua Nová Guinea) – finanční podpora (10.000,-Kč), materiální podpora od firmy HUMI Outdoor (5.000,-Kč)

Island of crazy birds (ostrov šílených ptáků) a Land of the Unexpected (Země neočekávatelného), i tak je někdy nazývána Papua Nová Guinea. Zároveň je posledním místem na světě s jedinečným a nepoškozeným výškovým gradientem sahajícím od hladiny moře až po vrchol nejvyšší hory Papui Nove Guinei – charismatického Mt Wilhelmu. Podivuhodná variabilita ptačích druhů, nespočet méně či více přátelských papuánských kmenů mluvících mnoha jazyky, neponičený nížinný i horský tropický les s mnohým tajemstvím. S tím vším se na této expedici budu potýkat a zabývat.

Výzkum rozšíření ropuchy obrovské (Bufo marinus) v provincii Madang, Papua-Nová Guinea (PNG) – finanční podpora (10.000,-Kč), materiální podpora od firmy HUMI Outdoor (5.000,-Kč), vodotěsné vaky firmy GUMOTEX

Jde o projekt zaměřený na výzkum rozšíření nepůvodní ropuchy v modelové provincii Madang.  Tato žába je značným rizikem pro mnoho původních druhů, ale o jejím současném výskytu na PNG není známo skoro nic. Cílem tohoto projektu je tedy její výskyt zmapovat, dozvědět se více o cestách a rychlosti jejího šíření a navrhnout možnosti, jak dalšímu šíření zabránit.

Kolyma – zima 2010 – materiální podpora od firmy HUMI Outdoor (20.000,-Kč)

„Na východ od Leny končí svět“ (Přísloví Jakutů)

Na dně šálku čaje: Za plantážními pracovníky skrývanými za oficiální oponou světa prestižního Cejlonského čaje – finanční podpora (20.000,-Kč)

Cílem projektu je detailní sociálně antropologický empirický výzkum společenské marginalizace Horských Tamilů na srílanských čajových plantážích. Půjde jednak o postihnutí současných forem marginalizace spolu s procesy, které je vytvářejí, a jednak o porozumění způsobům, jakými sami Horští Tamilové vyjednávají své marginální pozice ze subjektivních pozic.

Tušetie work camp – finanční podpora (20.000,-Kč)

Cílem projektu je organizace společného work campu, který se bude podílet na záchraně tušetských věží v severovýchodní Gruzii– v roce 2010 se předpokládají práce v okolí centra Tušetie v Omalo. Na projektu spolupracuje fond „Keselo“, který se dlouhodobě zabývá opravou památek v Tušetii.

Projekt Tarsius – výzkum nočních skřítků nártounů filipínských a jeho uplatnění při ochraně druhu – finanční podpora (20.000,-Kč)

Projekt Tarsius se věnuje výzkumu a ochraně nártouna filipínského (Tarsius syrichta). Základem je radiotelemetrické sledování nártounů, zaměřené na jejich chování a akustickou komunikaci. Součástí projektu je osvěta místních obyvatel, primárně zodpovědných za lov a ničení přirozeného prostředí nártounů. Výsledky budou mít praktický dopad na ochranu přírody.

Všem výhercům gratulujeme!!!

Po vyhlášení všech výsledků 7. kolo soutěže Expedičního fondu skončí a nám nezbude než těšit se na zajímavé zprávy a reportáže, které vzniknou na základě podpořených expedic. Doufejme, že jich nebude málo!

Ty z Vás, kteří jste svůj projekt do soutěže poslat nestihli, můžu uklidnit. Už nyní chystáme 8. kolo!!! Projekty do něj můžete posílat už nyní. A už teď ale můžu říci, že se nám do něj přihlásilo několik velmi zajímavých expedic. Takže se rozhodně máme na co těšit!

Partneři Expedičního fondu:

Koktejl_2.jpg

Humi.jpg

KATADYN.jpg

Gumotex.jpg

Hedvabn___stezka.jpg

Jakub_Hor__k.jpg

Oficiální partneři:

__esk___speleologick___slope__nost.jpg

__esk___horolezeck___svaz___mal__.JPG

Vesm__r___mal__.jpg

Významní sponzoři Expedičního fondu:

Nakladatelství Svojtka

Klub cestovatelů - web EF_1.jpg

Mediální partneři Expedičního fondu:

Student Agency

raft.cz - nové_1.jpg

HoryDoly

Travel Focus

vyletnik.jpg

Cestovatel

Horyinfo

Rádio Wave

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: