7 důvodů, proč by se jihoamerická Bolívie měla stát vaší příští destinací

7 důvodů, proč by se jihoamerická Bolívie měla stát vaší příští destinací

Bolívie leží v srdci Jižní Ameriky a patří mezi nejrozmanitější a nejkrásnější země, které jsem navštívila. Díky tomu, že leží na území pokrývající nejvyšší body pouště Atacama, vysoké vrcholky And a sahá až k zelené džungli Amazonské pánve, najdete zde neuvěřitelnou pestrost nejen přírodní, ale i kulturní.

Je tak skvělou destinací pro všechny, kteří touží po dobrodružství v džungli, výšlapu na sněhovou horu, návštěvě Inckých památek a největších solných plání na světě. Stále váháte? Přečtěte si 7 důvodů, proč se podívat do Bolívie.

Navštívíte největší solné pláně na světě

Salar de Uyuni jsou největší solné pláně na světě a celou svou velikostí leží na území Bolívie v nadmořské výšce 4000 metrů. Před miliony let zde bylo jezero, které se vypařilo a zanechalo za sebou jen tlustou vrstvu soli a pár ostrůvků s kaktusy. Celá solná pláň je lehce nahnutá, a tak se na jejím jižním konci nabírá voda, která mění povrch v dokonalé zrcadlo a vytváří tak skvělou příležitost pro fotografování.

Navštívit můžete hned dvě hlavní města

Je to tak, Bolívie je jedna z mála zemí, která má dvě oficiální hlavní města. Zatímco Sucre je hlavní město historické, administrativní funkci zastává La Paz. Obě města se od sebe liší jako den a noc, a tak byste v žádném případě neměli propásnout návštěvu ani jednoho. V Sucre najdete nádhernou architekturu a nespočet škol španělštiny pro cizince, zatímco La Paz vás překvapí svým moderním vzhledem a strašidelnými historkami o pohřbívání lidí zaživa.

Svezete se lanovkou nad městem, kterému se žádné nevyrovná

Lanovka, která vás nepřiveze na lyžařský svah, ale můžete si z ní užít výhled na celé město i okolní bílé vrcholky hor se nachází v již zmíněném La Pazu. S téměř miliony obyvatel byla doprava ve městě nesnesitelná, a tak se v roce 2014 rozhodli postavit lanovku, která zkrátila převoz z jednoho konce města na druhý, a to z hodiny na deset minut. Jedna jízda vyjde na devět korun českých a vy si tak za pár kaček můžete vychutnat pohled na toto neuvěřitelné město z výšky.

Nejširší nabídku průvodců a map Bolívie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Navštívíte nejvýše ležící jezero na světě a místo zrození prvního Inky

Jezero Titicaca leží na severu země ve výšce téměř 4000 metrů a Bolívie si ho dělí na půl s Peru. Mnoho cestovatelů ovšem přísahá, že bolivijská strana jezera je krásnější. Najdete zde ostrovy Isla de Sol a Isla de la Luna s nádhernými inckými památkami, krásnou bílou katedrálu ve městě Copacabana a nejkrásnější výhledy na západ slunce nad jezerem.

Ochutnáte víno z hroznů pěstovaných v 2000 metrech nad mořem

Bolívie rozhodně nepatří mezi destinace, které jsou slavné dobrými víny, to ovšem neznamená, že je nemají. Kousek od hranice s Chile a Argentinou leží město Tarija, které od svých slavnějších sousedů převzalo tajemství pěstování vína ve vysokých nadmořských výškách. Najdete zde dobré bílé i červené a zakousnout k nim můžete i výborný hovězí steak. Nic z toho vás nezruinuje – večeře pro dva v nejlepší steakové restauraci vyjde na 600 Kč, a to včetně láhve červeného.

Podíváte se do největšího stříbrného dolu na světě

Když španělští dobyvatelé dorazili v roce 1545 do Potosí a místní obyvatelé je pohostili polívkou na stříbrných talířích, v očích se jim rozsvítily hamižné plamínky. Od té doby až do konce 19. století zde zemřelo mnoho otroků ve snahách uspokojit touhy svých nových panovníků. I když stříbro už zde nenajdeme, doly jsou stále aktivní a mnoho obyvatel Potosí se zde snaží vydělat na živobytí. Kromě dolování kovů jim k živobytí pomáhají i zvědaví turisté, kteří za několikahodinovou túru do dolů a lekci z jejich historie s radostí zaplatí.

Neutratíte zde majlant

Bolívie je rájem pro cestovatele s hlubokou kapsou, na rozdíl od sousedních zemí si zde totiž můžete vyhodit z kopýtka bez starosti o svůj rozpočet. Ubytujte se v lepším hotelu, zajděte si na večeři do fajnové restaurace a bez starosti si zařiďte výlety na všechna ta krásná a zajímavá místa, nebudete toho litovat.

Zkušenosti čtenářů

Libor

Salar de Uyuni je 3656 m n.m. a ne 4000. Věta „celá solná pláň je lehce nahnutá, a tak se na jejím jižním konci nabírá voda“ je chybná. Wikipedie píše: „the variation in the surface elevation over the 10,582-square-kilometer (4,086 sq mi) area of Salar de Uyuni is less than 1 meter“ tj. nic o náklonu. Z mé zkušenosti z přejezdu Salaru první den, kdy se po období dešťů začalo jezdit na Isla del Pescado, plyne, že jih byl bez vody (kromě prvních asi 100 nebo 200 metrů brodění poblíž hotýlku ze soli na jižním břehu v Chuvica) a naopak celá oblast od Isla del Pescado po severní břeh, kudy se nejezdí, byla pod vodou.

Jenda

Budu pokračovat v kritice….. Titicaca samozřejmě není „nejvýše položené jezero na světě“. Jinak souhlas, Bolívie stojí za návštěvu.

Tereza
Jenda:

Máte pravdu Jendo, je to nejvýšše ležící vodní plocha s lodní dopravou – drobná chybička, sand mi ji odpustíte 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí