5 tipů, jak vyzrát na Indii a Indy

5 tipů, jak vyzrát na Indii a Indy

Chystáte se od Indie a chcete co nejlépe zapadnout mezi místní? Nechte si poradit jak na to od Ivy Turnhöferové, která se do téhle tolik odlišné země provdala.

V Indii už nějakou dobu žiji. Nejsem tu jako turista, nejsem tu jako dobrovolník pod záštitou nějaké neziskové organizace ani jako zaměstnanec  Škody Auto a.s. Do Indie jsem se přivdala a na otázky, jak se mi v Indii líbí, odpovídám, že je jiná. Během svého pobytu zde jsem si  osvojila několik menších rozporuplných triků, které mi pomáhají proplouvat životem v Indii bez větší újmy na psychice, a tak bych se ráda o ně podělila.

Hlavním mottem je: „ hlavně nevypadat jako cestovatel“.  Pro mě to znamená vyhnout se tradičnímu indickému oblečení, volným balvněným často kostkovaným kalhotám a barevným batikovaným tričkům. Pokud je člověk ve větších městech, tak mnohem lépe zapadne v  normálních riflích a delším tričku, prostě v tom, co tu nosí většina dívek a mladých žen.

Ono totiž kupovat punjabi suit nebo sárí a pak je nosit je značně ošemetné. Nejenže Evropankám tohle oblečení kvůli odlišně rozloženým tukovým zásobám moc nesedí, ale podobně jako ostatní oblečení na světě mají i tyhle části indické garderoby svoji vlastní logiku a trendy, kterých si cizinec velmi často nevšimne, a pak na sebe upoutává mnohem větší pozornost, než jakou by chtěl. Je to jako když mladý nadějný indický inženýr přijede do České republiky, koupí si u stánku rybářské khaki kraťasi, pak k nim po vzoru svých školních let vyhrne až ke kolenům své bílé ponožky a jde si vyfotit Pražský hrad.

Nechte si taky poradit, jak správně chodit v Indii na záchod.

2. Tvařte se jako kakabus

Sice je to někdy velmi těžké, když sluníčko tak nádherně svítí, auta kolem vás jen houkají a všechno je tak krásně barevné a přeplněné. Ovšem je to docela dobrá pomůcka, když se chcete zbavit dotěrných lidí, platit jen dvojnásobnou cenu za autorikšu a být v krámě obsloužen v nějakém přiměřeném čase. Nikdo to tu nebere jako známku nepřátelství, ale prostě jako známku toho, že tu jste proto, že něco potřebujete a nemáte čas na nějaké zdvořilostní fráze, které se v Indii stejně vůbec nenosí.

Nejširší nabídku průvodců a map Indie (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

3. Pokud nechcete strávit půl dovolené na toaletě, vyhněte se zapadlým restauracím

Tomu se vždycky diví moji indičtí přátelé, když vidí cizince v restauracích nebo dhabbách, kam by si většina zdraví chtivých Indů bála sednout kvůli obavám o svůj žaludek. Chápu, že v některých zapadlých městech nebo na zastávkách není jiná možnost, ale města jako Díllí, Mumbai, Pune, Agra, Jaipur tyhle možnosti mají a je škoda je nevyužít. A když už to teda risknete a do nějaké zapadlé restaurace si zajdete, tak věřte, že následným trváním na tom, aby vám v McDonalds, Subwayi, KFC nebo Dominos Pizza nedávali do pití ledové kostky, už moc nezachráníte.

4. Při přecházení silnice se pomodlete

Zatím jsem nenašla jinou, jednodušší a ateisticky smýšlejícím lidem příjemnější variantu. Snad jen, že autobusu a nákladnímu autu vždycky uhněte. Nejen že nemají brzdnou kapacitu zastavit, ale většinou ani zastavit nechtějí a když zjistí, že by měly, tak už pro vás může být pozdě.

5. Tam, kde nevidíte moc žen pohybovat se samotné, nepohybujte se sama také

Bezpečnost samostatně cestujících žen v Indii není dobrá. Velmi záleží na místě a na tom, jak se chovají ostatní. Ve většině případů je dobré řídit se heslem, že budu dělat to, co dělají domácí. Nevím, kde cizinec bere tu jistotu, že v oblastech, kde má indická rodina strach pustit svoji dceru nebo manželku samotnou z domu, se samostatně cestující Evropance nic stát nemůže.

S tím bych jestě spojila doporučení, že ve dvou se to lépe táhne. Nejen kvůli bezpečnosti, ale také kvůli pohodlí, že si jeden z vás může odskočit na záchod, když čeká frontu na frontu, ale také je to velmi dobrá pojistka, že v případě nějaké nehody nebo problémů se o vás někdo další postará.

Zkušenosti čtenářů

Dita Volhejnová

Díky moc za další rady. Chystáme se cca do dvou let do Indie a tak se nám hodí jakékoliv poznatky. Docela ráda bych se zeptala i na nějaké konkrétnosti přímo Ivy, bylo by to možné např. prez email? Díky Dita

Iva Turnhoferova
Dita Volhejnová:

Jestli chcete, tak mi můžete kontaktovat na [email protected]

Renáta

Kristepane, to jsou zase rady !!!! Pokud to Iva opravdu myslí, ironicky, jak píše na konci o sobě, pak to beru. Jen doufám, že to zas tak vážně nemyslí. Pak by se článek mohl jmenovat jinak, jelikož titulek je zavádějící. Pokud se tam opravdu někdo chystá, spíše odradí. Omlouvám se zaupřímnost, určitě se ozve hodně oponentů.
Dle mého názoru:
1/ rozumný cestovatel si veme hlavně oblečení POHODLNÉ jemu samotnému.
2/ Tvářit se jako kakabus ?? Všude ve světě se lidi usmívají, jsou veselí, i když jsou chudí. Právě na cestách je důležité být veselí, v pohodě, komunikovat…. Když mě někdo otravuje a je mi to už nepříjemné, mělo by stačit říct NE, NECHCI vulgární.
3/ Jídlo – věčné téma. Jíme zásadně na ulici a nikdy jsem problém neměli. Desinfikujeme, ze zásady, alkoholem. Ale každý má jiný žaludek, to je pravda. Hlavní zásada je VODA – balená, filtrovaná.
4/ Neztrácela bych čas modlením, ale vzala rozum do hrsti. Zvláště pro INDII jedna rada existuje. Předvídejte, co udělá auto (BUS, moto) nejen za
mnou, přede mnou, ale i to další za ním nebo před ním. To se nám osvědčilo. A hlavně, nezmatkovat.
K 5/ nemám co říct, jelikož ze zásady necestuju sama.
http://www.cestovani.nafoceno.cz

slimak
Renáta:

To se musim autorky zastat. Tvarit se jako kakabus je nejlepsi zpusob jak si uzit Indii a nezblaznit se. Dokud jsem se usmival, tak jsem nechapal jak v Indii muze nekdo prezit a ted naopak se tam musim porad vracet. A jen pro upresneni, usmev me nevadi, ale proste Indie neni Thajsko 🙂

Taco
Renáta:

„1/ rozumný cestovatel si veme hlavně oblečení POHODLNÉ jemu samotnému.“
– To by měl zajímalo, proč si tolik evropanů myslí, že před nimi budou místní padat na zadek. Teda, oni budou. Protože natáhnout hlupáka je škoda nevyužít.

Iva Turnhoferova

Nebojte myslela jsem to ironicky a s nadsázkou, ale ten základ myslím vážně 🙂 To znamená, že nehodlám nikomu balit kufry do Himalájí, ale spíše upozorňuji, že ve velkých městech je opravdu lepší nosit oblečení expatstyl-tedy klasika džíny a něco k tomu a nesnažit se napodobovat indický styl tím, že si koupíte nějaké levné sárí nebo punjaby u stánku (je to opravdu poznat a nědělá to dobrý dojem). To samé o přecházení silnice – vzkaz je, buďtě opatrní a počítejte s nečekaným (modlete se je pouze nadsázka ). Co se týče kakabusu – tím se právě liší expati od cestovatelů (kteří jsou bráni jako super zdroj peněz, zatímco expati jsou bráni na úrovni bohatých Indů a ceny jsou přiměřenější. A ono když začnete pozorovat Indy při jednání s ostatními lidmi, tak těch úsměvů opravdu moc neuvidíte). To, co jsem napsala je můj pohled expata (jak jsem psala nejsem pod ochranou neziskovky ani společnosti a žiji život jako každá indická rodina) a ne cestovatele. Můžete s tím souhlasit, nemusíte, ale je dobré si poslechnout rady taky z jiné strany 🙂

Jana
Iva Turnhoferova:

Dobrý den, mrzí mě, jak vás někteří lidé napadají. Lidé, co tam jedou na týden nebo dva na dovolenou, nemohou tolik vědět o kultuře a zvycích, jako někdo, kdo tam žije. Já mám na vás jiný dotaz. Ráda bych se vás zeptala na konkrétní věc prostřednictvím mého emailu. Děkuji Ludvíková [email protected]

Martin

byl jsem v Indii 2x a nikdy jsem neměl problém s cenama. důležité je zjistit, kolik co asi stojí /některé potraviny, voda… mají stanovené maximální ceny/ a prostě nekupuju, když se mi to zdá předražené. vždycky jsem byl oblečen evropsky – cestovatelsky a také bez problémů. žena dostala na svatbu sárí – drahé a trendy a v podstatě také si nás nikdo nevšímal. na přecházení není nic složitého – stačí sledovat kdo kam jede a bez problémů se všichni vyhnou. To Teherán je jiná hra….. na jídle je důležitá jedna jediná věc – pozor na termoregulaci – rozpálení nepít ledové a nechodit nalehko do klimatizovaných místností – důležité je pořádně se obléci – i v klimatizovaných autech.
Byl jsem v Jižní Indii

Martin:

S tou termoregulací máte úplnou pravdu. Přejít z 40stupňů do 20 je opravdu velký záhul na organismus- snad větší než to stravování na ulici :)….jinak já mluvila o sárích, které si dotyčné slečny koupí někde u stánku, pak si ho špatně uvážou nebo si vezmou jen spodničku (ano už jsme takové viděla). Pokud to byl dar a ještě na svatbu, tak věřím, že se na vás nikdo špatně dívat nebude. Ale pokud byste si toho sárí vzal (tedy vaše žena) jen tak na nákupy, tak už se po vás budou dívat divně (kdo v ČR chodí ve večerních šatech na ples v opeře do jednoty? 🙂 )…ale na to vyhnutí fakt nesázejte. Indové rádi píšou smsky a pracujou zatímco řídí:)

Martin

byl jsem v Indii 2x a nikdy jsem neměl problém s cenama. důležité je zjistit, kolik co asi stojí /některé potraviny, voda… mají stanovené maximální ceny/ a prostě nekupuju, když se mi to zdá předražené. vždycky jsem byl oblečen evropsky – cestovatelsky a také bez problémů. žena dostala na svatbu sárí – drahé a trendy a v podstatě také si nás nikdo nevšímal. na přecházení není nic složitého – stačí sledovat kdo kam jede a bez problémů se všichni vyhnou. To Teherán je jiná hra….. na jídle je důležitá jedna jediná věc – pozor na termoregulaci – rozpálení nepít ledové a nechodit nalehko do klimatizovaných místností – důležité je pořádně se obléci – i v klimatizovaných autech.
Byl jsem v Jižní Indii

Honzina

Teď jsem se vrátil z Indie a Nepálu. Jelikož se tento článek týká Indie a Indů, tak bych chtěl reagovat. Souhlasit se dá možná pouze s posledním bodem, ale i ten nemohu objektivně posoudit.
ad 1: ikdyž vypadáte nebo nevypadáte jako turista jste evropani a to se zamaskovat nedá, tudíž jste zdroj peněz a obživy. Pokud se nenaučíte smlouvat a rychle nezjistíte kolik co stojí a jakou to má reálnou hodnotu, tak vás oškubou všude.
ad 2: dotěrní lidé byli, jsou a budou všude na světě. Nepomůže tomu ani tvař „kakabusu“. Lepší něž kolem sebe šiřit tutu nemoc je lepší si toho vůbec nevšímat. Indové to stejně vyzkouší a bude jen a jen na vás, jak se k tomu postavíte.
ad 3: pokud chcete zažít tu pravou Indii je potřeba vyzkoušet právě tento způsob stravování. Nejen že vyzkoušíte perfektně připravené jídlo, zejména v nočních uličkách, kdy celé město ožívá, ale poznáte ten pravý život chudších Indů. Jediné co je sporadické je pití vody z kohoutků. Malý tip: doporučuji užívat před cestou Biopron (pak vám to funguje jak nikdy a není čeho se bát)
ad 4: Je fakt, že Indové neumí nebo nechtěji používat brzu, ale umí se obratně vyhýbat, pokud se i vy vyhnete. Na křižovatkách je potřeba si potom zahrát na „pražáka“ a nemít slitování.(pozn. Nejsem z Prahy ani Čech).
Závěrem jen , že pokud jsi chcete užít Indii uplně celou a takouvou jaká je, musíte jí potom takovou i přijmout.

monika
Honzina:

S tím biopronem máš pravdu, kam jedu tak ho beru sebou a užívám nějakou dobu i před odjezdem a pak je to ok. Občas mám problémy i se zažívacími potížemi, hlavně když zkouším nějaké jídlo, které vůbec neznám a jelikož ho užívám i během cesty, tak mi odpadají i tyhle potíže. Teda pokud si nedám něco fakt hnusného, že pak musím zvracet, ale to se mi stalo jenom dvakrát 🙂 Jinak na dovolených piju vždycky jenom balenou vodu, je to nejjistější

Iva Turnhoferova

Víte já si prostě nemyslím, že to, co si cestovatelé mezi sebou povídají není úplná pravda. To, že vy přejdete silnici v pořádku neznamená, že přecházet indickou silnici je fajn a Indové se vždycky vyhnou. Nevyhnou. Vzhledem k tomu, že tu žiju už delší dobu, tak většina Indů, které jsem potkala byla minimalně jednou (s menšími či většími následky) sražena autem (ať jeli na motorce nebo přecházeli). Z pozice řidiče prostě nedokážete uhlídat všechno (hlavně večer, kdy vám protijedoucí auta svítí do očí dálkovýma světlama)…to samé s tím stravováním. Ať si každý zkouší co chce, ale pak ať si tu nestěžuje, že stráví většinu času na záchodě…pití vody z kohoutků? Neznám Inda v mém okolí, kterej by to dobrovolně riskoval…a jestli chcete poznat ten pravý život chudších Indů, tak necestujte, dělejte 12 v továrně (nebo kdekoliv jinde) po 7 dní v týdnu a každý den se modlete za to, že neonemocníte, protože lékaře si nebudete moct dovolit a Vaše rodina nebude mít na jídlo….tohle je totiž ten pravý život chudších Indů….

Iva Turnhoferova

Takže Honzino, jestli chcete znova jet do Indie a poznávat život chudších Indů, tak zase klidně jeďte, ale přestaňte alibisticky obdivovat, jak je ten život v Indii jiný. Ne on není jiný. A není ani fajn- je zatraceně težkej. A jestli to nevíte vy, tak to hlavně ví sami Indové, jenže ti bohužel nemají možnost toho za tři týdny nasednout do letadla a odjet zpátky do pohodlí Evropy. Takže šťastné poznávání života chudých Indů, abyste si pak po návratu mohl říct, jak se máte dobře.

franta
Iva Turnhoferova:

Bullshit!Je videt ze davate rady svým zapadnim pristupem a Indii, a uz vůbec Indy jste doposud nepochopila.A to tam jste uz dva roky ci jak dlouho!Jeste jste v sobe jako Evropan neprobudila svého vnitřního Inda.Mozna se pohybujete mezi Indama co uz jsou ovlivneni..naprogramovani,uplaceni západním zpusobem.Co se týče rad pro cestovani a pobyt v Indii, tak pro každého plati uplne něco jiného a to pro všechny oblasti života tam.Zivot v Indii je absolutne fajn a zatracene lehký, jednoduchý a krásný.Z vaseho omezeného a nepochopeného pohledu cizince bude ale vždy vypadat jako šok a něco hrozného.Vyzrát na Indy může jen člověk uvědomělý a veselý opak kakabusu.Vyzrát na samotnou Indii jen ten,kdo v sobě probudí obyčejný prostý život bez jistot a pohodlí.Indie je nádherná země a to platí i o Indech.
ja bych dal jen tři rady jak si užit Indie.
1.Byt uvědomělý a veselý.
2.Pro ženy-tam, kde nevidíte moc žen pohybovat se samotné, nepohybujte se sama také.
3.Aspon jednou strávit několik dni na toaletě 🙂
Mě na Indii překvapila jen jediná věc:na to jakou mají tradici a velkolepost Vědomí(uvědomění), se chovaji dost dětinsky a neuvědoměle.Ale to bylo z mého prvotního pohledu nyní již chápu.Nechť je jim odpuštěno, kdyby se to změnilo už by to nebyl Ind v Indii.A tudíž nač tam jezdit…snad jen do hor a k moři. Zdůř všem obyčejným odvažlivcum cestujicim..tim myslim pěšky,na kole,vlakem,rikšou,na slonovi,na oslovi,lodi,letadlem,stopem.. kamkoli po světě!:))

Iva
franta:

Víte, ono je něco jiného Indii navštívit a v Indii bydlet (dokonce jako manželka Inda – takže myslím, že k tomu pochopení a poznání indické kultury budu přeci jenom blíž než jakýkoliv turista). Krom toho jsem nedávala turistické rady. Dávala jsem rady, které tu dodržuje většina expatů a to jsem také v úvodu zmínila. To jestli si je vezmete k srdci nebo ne, je Vaše věc. Ale mě opravdu nepřijde nutné, proč ze své dovolené trávit dny na toaletě. A hlavně mi přijde opravdu protivné, když potom lidé nosejí fotky ze slumů, plné bídy a špíny a po 14 dnech a pěti rozhovorech ve vlaku si myslí, jak znají Indii. Bullshit 😉 Ono třeba velmi zapomínáte, že ty indické tradice jsou sátí (pálení vdov), domluvené sňatky, kastovní systém a z toho plynoucí arogance k lidskému životu, segregace žen a mužů, kdy ženy nemají jiné právo na sen, než to sloužit jako služka své tchyni a mít minimálně jednoho syna. Takže já radši budu pro šťastnou měnící se Indii bez turistů, než nešťastnou tradiční s turistama 😉

Iva
Iva:

Plus nevím, kde jste vzal, že život v Indii je lehký a jednoduchý. Jestli tím myslíte nedostek pitné vody, nemít na jídlo, nemožnost dát adekvátní pomoc nemocnému členu rodiny (protože jste chudý a doktora si nemůžete dovolit), bát se o děti, že je unese nějaký gang, který je prodá na orgány nebo zotročí, práce 13 hodin denně, tak to asi máme jiné představy o jednoduchosti a kráse života….a tohle je realita běžného života těch chudších Indů o jejichž kráse života určitě píšete.

Renáta

Nemohu opět nereagovat.
Honzina jen napsal/a svůj pohled, stejně jako já dříve. Nikdo netvrdí, že je život v Indii lehký, je jiný, je zatraceně jiný. I tam jsou chudí a bohatí, jako jinde. Život v každé zemi má své plusy i mínusy. Myslíš, že Evropa JE pohodlná ? Sice se nemáme tak špatně, ale je to tady samý „hnůj a humus“. Mohla bych se rozepsat, ale raději ne.
Co se týká jízdy, docela by mě zajímalo, když žiješ v Indii, řídila jsi tam auto ?
Naši chlapi ano, a přežili jsme. Je to o nervy, nejdřív na infarkt, po 3 dnech jsme si už zvykli, ale u nás doma se cítím víc nebezpečněji, než právě v Indii na cestě. To mi věř.
A pozor, každý svého štěstí strůjce – oni prostě neuhnou !! tak ať se nediví, že jsou přejetí. Na druhou stranu se jim zase nedivím, pořád se troubí, tak už jsou imunní. Každá země má hold jiné zvyky, jiný životní styl. A o tom to je.
Indie je hold, Indie, specifická, je jiná, je osobitá. 🙂

Iva Turnhoferova
Renáta:

Jasně, máš pravdu:) Já se vždycky nechám unést, když někdo řekně, že se potloukal ulicemi, aby poznal život chudých Indů ( to mi prostě přijde hrozné, stejně tak jako to, že díky kastovnímu systému a aroganci většina těchto lidí nemá žádné zdravé sebevědomí a pak vznikají krvavé nepokoje atd.)….co se týče řízení, já si bohužel nemohu dovolit řídit bez indického řidičského průkazu a mít co do činění než je nutné s indickou byrokracií, to raději nechám řídit manžela :). Ale jinak máš pravdu. Co se jízdy autem týče, mě také přijde, že Indové řídí tak nějak bezpečněji – pokud jsem v autě. Pokud jsem chodec, tak se cítím velmi nebezpečně:) A opravdu to chce se nenechat ukolébat tím, že se vám nic nestalo. Zabití chodce nebo alespoň sražení, je tam velice časté, takže opatrnost to opravdu chce. A přijde mi, že tohle téma se stává docela velkým občanským tématem.
A jinak: Indie je opravdu osobitá a já osobně ji někdy miluju a někdy z plné duše nenávidím 🙂

Libor
Renáta:

Renáto, na svém profilu píšeš: „Když vidím těžký život v Asii, Africe, uvědomuju si, jak my se mám dobře, ale až moc dobře a nevážíme si toho.“ Proč se tedy ptáš, jestli je Evropa pohodlná? Jestli tím hnojem a humusem myslíš korupci, tak ta je v Indii ještě vyšší než v ČR, natož v západní Evropě. Zahraniční investoři se už od Indie odvracejí a klesá tam mj. i z toho důvodu kurz měny. Od ČR se neodvrací.
Píšeš, že jsi byla v Indii jen 9 dní (aspoň ta cesta autem). Děláš ale ze sebe odborníka na ní.
Nikdo nepsal, že je to na silnici nebezpečné pro posádku auta, ale pro chodce nebo jedoucí na motorce. Napsat toto: „oni prostě neuhnou !! tak ať se nediví, že jsou přejetí.“ A označit to jako specifikum, osobitost, jiný zvyk, životní styl Indie, to mi přijde docela hloupé. Já jsem tedy pak rád, že žiju v Evropě.
Taky si uvědom, že Ti ta, jak píšeš, prohnilá ČR dává možnost si vydělat na své nákladné cesty, což by se Ti ve většině oblíbených států asi nepodařilo.

Renáta
Libor:

Milý Libore, ty, na rozdíl ode mě, píšeš inkognito, takže Tvůj profil neznám. Pokud bysme se měli k věcem více rozepsat, bylo by to na dlouho- toho nejsem fanda a zde to nepatří. Každý jsme jiný a každý máme své zkušenosti, zážitky, názory a vnímáme jinak. O tom to je. Já napsala svůj názor a jiné lidem nevyvracím. Mám dojem, zže sis vybral to, co s eti hodilo a slátal dohromady.
1/Ano, to kde žiji mi dává, zatím, možnost výdělku. Kdykoliv se to může změnit.
2/Naše cesty nepatří k těm nákladným, na co máme, si dovolíme. Kde jse ušetřit, ušetříme.
3/ Myslím -I- korupci, ale je toho víc. Žijeme konzumní život, plýtváme, máme věci a nejen to, za samozřejmosti. EU nám stále něco nařizuje, zakazuje, a lidi slepě poslouchají jako ovce…. a dost.
Nejsem odborník, ale mým cílem je,když hledám já info před cestou, po návratu poskytnout zkušenosti rady, poznatky jiným. Každý má zkušenosti jiné je na každém z nác, co si z čeho veme. To by mohlo stačit, opravdu. Mě jse.

Iva Turnhoferova
Renáta:

Promiň Renato, že se táké připojuji do diskuze, ale ráda bych k tomu taky chtěla něco říct.
1, po zveřejnění mého článku jsem si všimla, že spousta lidí vlastně neumí číst nebo interpretovat informace
2, a to se týká i tebe – je to, že lidi jsou neskutečně zaslepení kritikou a berou svoje zkušenosti za dané pravdy. Ten článek jsem psala hlavně proto, protože vzhledem k tomu, že v Indii už dlouho dobu žiji, tak jsem chtěla upozornit na různé mýty, které mezi cestovateli kolují a berou se za pravdu. To jaká je kultura, život i nebezpeční nezjistíš během měsíce ježdění sem a tam. Ale pokud si lidé chtějí věřit tomu, že přecházení přes ulici je bezpečné a nic jim stát nemůže, protože už jí 10krát přesli nebo tomu, že vrcholem života v Indii je procházka po Paharganžu, tak ať si tomu věří. Ale prosím dejte taky prostor lidem, kteří si myslí a dovolili zveřejnit něco úplně jiného.

Renáta
Iva Turnhoferova:

no tak sorry.

I.M.
Renáta:

Hm, a me se chce zase rict sorry (kdyz uz se tedy do ceskeho psani musi pouzivat anglicky vyraz) ale vy se mi jevite jako nesmirne pito.ma kacena ktera navzdory tomu, ze se ma velice dobre prave diky CR umi na svou zem jen flusat. Nic jste se na tech svych cestach nenaucila. Vubec nic. Proc, proboha, lidi jako vy tu CR neopusti, kdyz to tam tak nenavidi, a nejdou radsi jinam? Bez lidi jako jste vy by tam bylo o hodne lip, ubylo by totiz toho vecnyho skuhrani a negativismu. Zajimava vec, ze nejvic tam rvou lidi jako vy, kteri ne jen ze maji denne v pohode co do huby a zjevne netrpi nouzi, ale navic maji jeste to stesti ze si muzou dosyta uzivat privilegia zvaneho cestovani. Vy budete asi uplne bl.ba blondyna ktera mela stesti ze sbalila schopneho chlapa ktery se o ni umi postarat. Pri tom co tu pisete neverim, ze jste sama nejak extra schopna. A mimochodem, vas blog je docela mizerne a neprehledne udelany. Z takovych cest by se dalo udelat neco mnohem lepsiho, ale na to halt jeden musi mit schopnosti.

vlak

hnusem a humusem, bylo mozna mysleno ceske remcalstvi. z postrehu z indie, je videt, ze kazdy podle sebe ma a bude mit trochu jine postrehy .. a indie, indove, je oproti cechum, tak moc moc plna ruznych rozdilnych zvyku, lidi .. je to myslim, taky jedno z jejich kouzel, ktere podle me existuje i kvuli schopnosti s rozdily vychazet, koexistovat, zapojovat je, spis nez si je vymlouvat a snazit se o jeden nazor – boha 🙂

Karolína Koublovák

Ahojte,

prosím o případnou adu či zkušenost. Indii již mám jednou za sebou, vydala jsem se před třemi lety na blind cvičit jogu, 6 týdnů, hluboký zážitek, cestovala jsem, ale nyní se chystáme s přítelem do Mysore. Nejsme manželé a já nemohu nikde najít zda je nějaká možnost jak bydlet v Indii pospolu nejsme li vzatí..

Díky díky za radu.

Iva Turnhoferova
Karolína Koublovák:

Ahoj Karolino, no pokud jste oba cizinci a chcete bydlet v hotelu, tak by s tim problem byt nemel. Ale je povetsinou lepsi tvrdit, ze jste spolu manzele, ale spis jen proto, aby se na tebe nekoukali skrz prsty. Ale myslim, ze hotelieri uz s tim maji velke zkusenosti :). Jinak ve vesnicich a zapadlejsich mestech bych radsi tvrdila, ze jste vdani jen pro to, aby vam to nedelalo spolecensky skraloup. Idnie je preci jen v tomhle porad dosti konzervativni. Pokud je pritel Ind, tak by to mohl byt vetsi problem, ale taky ne moc velikej. Indie je oproti statum napriklad Blizkeho vychodu o dost tolerantnejsi a jde spis o spolecenske tabu v ramci indickych rodin nez o to, ze te za to vyhosti a budes za to jeste rada 🙂

Josef

Tak jsem si podle titulku myslel jake zakladni a elementarni rady to budou, abych tam bez problemu prezil a misto toho je to jen snuska hlouposti. Jak se mam oblekat, jak tvarit a jak se vyhybat McDonaldum a kamionum . . . na to bych asi sam neprisel !!

Jana

Ivo, překvapilo mě, jak někteří negativně reagují na tvé příspěvky.Osobně jsem velmi vděčná za každý poznatek někoho, kdo zemi zná déle než 1 měsíc. Plánujeme předběžně Indii na listopad 2014.Naše představa je koupit letenku, zamluvit první nocleh a pak vlak, rikša atp. Klasické turistické cíle nás moc nezajímají, pouze okrajově. Rádi bychom poznali místní život, lidi. Můžeš nám doporučit nějaká místa,lokality,akce atp., které by nás mohli zaujmout? Itinerář budeme teprve sestavovat. A jak je to s platbami. Je možné běžně platit kartami nebo v jakých oblastech musíme mít hotovost a v jaké měně? co očkování? Je opravdu nezbytné? Docela dost jsme toho procestovali bez očkování a zatím v poho.
Díky moc za odpověď

Iva Turnhoferova
Jana:

Jo a ještě mi napadlo, že vzhledem k tomu, že tam pojedete v zimních měsících, kdy začíná svatební sezóna, tak by stálo za to, se na nějakou svatbu vetřít :). Oni jsou Indové ve svatbách opravdu velmi pompézní, takže si myslím, že pokud se jen před někým zmíníte, že byste rádi viděli svatbu, tak určitě najde někoho ve svém okolí, kdo se bude ženit nebo vdávat. A při těch standartních 300 lidech se už stejně ti dva lidi ztratí :)…a jinak díky za podporu 🙂

Iva Turnhoferova

Ahoj Jano, s tím, co ti teď napíšu určitě nebude souhlasit velká část lidí a možná ani ty ne, tak to ber prosím s rezervou :). Rada, kterou většině lidí dávám je to, pokud si Indii chcete vážně užít a poznat její krásy zapomeňte prosím na levné cestování a dejte si větší rozpočet. Totiž ten náš pořád zaběhnutý princip, že Indie je chudá a hnusná a levná, není úplně pravda. Ano Indií se dá cestovat levně, ale pak se člověk nesmí divit, že vidí jen tu hnusnou, špinovou Indii. Roční inflace v Indii se pohybuje kolem 7% už několik let, takže Indie přestává být zemí, která je opravdu levná a třeba v součastnosti 1 rupii už nemá skoro žádnou cenu – ani pro ty chudáky na ulici. Pokud to jde a nemáte moc času, tak si alespoň na nějakou část cesty si najměte řidiče s autem než jet vlakem. Vlaky jsou totiž docela přeplněné a získat jízdenku v nějaké normální třídě v spojích na dlouho vzdálenost je docela fuška. Taky auto s řidičem zastaví, tam kde chcete a můžete si vyfotit, co chcete. Třeba s rikšama je ten problém, že oni nefungujou jak taxíky, ale mají určité trasy po kterých se pohybují a oblíbené trasy, které chtějí jet a vzít vás prostě nemusejí a je třeba s tím počítat. Krom toho se vás pokusí určitě obrat- například v Díllí pokud to jen trochu jde, je lepší jet metrem než čímkoliv jiným, Bangalore, Pune, Mumbai je pak třeba mnohem mnohem lepší. Jinak pokud vás oberou, tak si to tak neberte, obírají i Indy, prostě všechny a co jsem se takhle ptala, tak oni si tím obíráním zase až tolik nevydělají, takže jsem se naučila nad tím nějak zavírat oči :)..pokud chcete poznat život v Indii tak doporučuju jí navštívit v době nějakých festivalů. Mám takový tušení, že v listopadu je Deepwali (Divali)- datum se to každý rok mění- a je škoda ho minout. Je to vlastně nejdůležitější svátek celého roku – takové indické vánoce a silvestr v jednom. Pak myslím, že v Rajastanu je svátek slonů, v maharastre Ganpati atd. Myslím, že na stránkách Incredible India všechny tyhle festivaly budou. Nebo se kouknout na stránky jednotlivých států….co se týče platby, tak ve velkých městech není problém platit kartou. Bankomaty taky nejsou těžký najít. Ale určitě je dobrý mít při sobě i rupie a nespoléhat jen na kartu, protože to je jistota a menší města jsou přeci jenom taky trochu někde jinde. Jinak směna peněz je tam vcelku taková problematická a já osobně to raději řeším výběrem z bankomatu. Nemusím pracně vyměňovat czk- dolar (s těma samozřejmě už musím do Indie přijet)- rupie. Jinak dolary jsou lepší než eura, se směnou za Eura jsem tam měla problémy a nikdo je nechtěl – ale to bylo před pár lety. Proto třeba pro mě je bankomat lepší – kurz je docela fajn a poplatek zase nebyl až tak velikej. A očkování? Já ho třeba měla a mám – obě žloutenky, tyfus, cholera, tetanus. Prostě taková ta běžná klasika, protože přeci jenom chci mít klid v duši, když si někde něco dávám k jídlu a piju jejich výtečné lasi:)
Ale jinak si to užijte. Pokud chcete, tak uvidíte, že Indie není zaostalou zemí a pak si to opravdu užijete. Ale zapomeňte na evropské plánování :)Prostě očekávejte neočekávané 🙂

Jana
Iva Turnhoferova:

Ivo, moc děkuji za rychlou odpověď – potěšila mě tvoje vstřícnost. Rada zapomenout na evropské plánování je též velmi cenná, ale vzhledem k tomu, že Indii vůbec neznáme si netroufneme jet úplně bez základního zabezpečení třeba noclehu (alespoň první den). Netušíme, zda je problém sehnat ubytování ze dne na den.Jak čtu jednotlivé cestopisy, tak zřejmě ne. Internet funguje i v Indii.Dostala jsem doporučení (pokud jedeme do Indie poprvé) zaměřit se na jih – tvůj názor?.Eventuální přepravu vlakem jsme plánovali z důvodu poznávání běžného života,není to o tom, že bychom chtěli ušetřit,ale souhlasím s tvým názorem a vlak využijeme pouze na nějakou kratší vzdálenost.Ta svvatba je dorej tip:)Dík

Iva
Jana:

S tím typem úplně souhlasím. Žila jsem jak v severní Indii, tak v jihozápadní a musím říct, že jihozápadní je pro mně mnohem příjemnější – ať už z hlediska počasí, tak hlavně z hlediska lidí…..jinak co se týče plánování, tak jsem spíš myslela to, že nečekat, že všechno půjde podle plánu a nebýt z toho zdrcen ( což mě i po těch letech dělá velké problémy 🙂 ). Jestli tam budete delší dobu tak doporučuji si koupit indickou simku (ale nějakého velkého operátora, ne těch maličkých státních, tam je občas problém se signálem a taky fungujou třeba v rámci jednoho státu) – volání je tam velmi levné (i k nám do ČR) a určitě se to vyplatí právě při hledání ubytování atd. Jinak jestli přistáváte v Dillí, tak si ten nocleh určitě zajistěte předem i s hotelovým pick upem. Je to prostě jistější a příjemnější, než uvíznout v Díllí v noci :)…jo jinak co se týče nočního pohybu- tak si dejte bacha na to, že vzhledem k tomu, že přes den jsou indické silnice přeplněné, tak pak indičcká bohatší omladina vytahuje v noci fára a túruje je po nočních silnicích – většinou ještě posilněný alkoholem. Tak je potřeba s tím počítat 🙂

Janninka

Ivi,

co říkáš na okolí kolem Kovalam,dají se půjčit mopedy a nějak to procestovat,my v Asii pouze na mopedech s manželem cestujeme,byli jsme v Indii asi tak 8 roků,ale pouze oklí Goa,díky za info Jana

Iva

Ahoj, tak s Kovalam bohužel nemůžu poradit. Ale časem se tam taky časem chystám 🙂

kadet

a kdyby jsi něco věděla o Andamanech tak prosím poraď cokoli dík

Radka Pilarova

Dobry den, mam prosbu. Chtela bych kolegovi koupit darek, ceske sklo, respektive Crystal. Mluvil o tom, ze by neco rad koupil, kdyz tu ale byl, tak to nestihl. Rada bych mu neco koupila, ale nevim, zda se mi podari trefit jeho vkus. Osobne bych vybrala neco naprosto jednoducheho, ale nejak tusim, ze mu se libi opak, ale jista si nejsem. Je to Ind co je kazdych par let v jine zemi, ale i tak budu vdecna za nazor, co by se vzdelanemu indovi a jeho zene mohlo libit.
Dekuji
Radka

Iva
Radka Pilarova:

Dobrý den, co se týče přímo Crystalu – broušeného skla, tak já osobně jsem s ním moc úspěch neměla. V mnoha obchodech se tam dá setkat s levným čínským broušeným sklem, které nevypadá samozřejmě tak dobře ani ten brus není takový, ale na první pohled to vypadá podobně a tudíž to ztratí ten efekt něčeho luxusního a drahého. Větší úspěch jsem měla s českým tradičním barevným malovaným sklem (takové ty zelené, červené vázičky s pozlaceným hrdlem a malovanýma kytičkama). To bylo opravdu oceněno a líbilo se víc než Crystal. Ale ono záleží i na kolegovi. Pokud je to vzdělaný, zcestovalý člověk, který něco o českém broušeném sklu ví, tak to bude fajn dárek. Nebo i třeba nějaké designové sklo. Ale pokud je jeho vkus více tradiční, tak bych se spíš příkláněla k tomu barevnému, malovanému sklu.
Krásný den,
Iva

Háňa

Ahoj Ivi, díky za zajímavé příspěvky. Plánujeme cestu do Indie a máme problém s rezervací vlaků, při které je vyžadováno potvrzení přes indický mobil. Jsi ještě v Indii? Myslíš, že bys nám s tím dokázala pomoci? Děkuji a přeji hezký den

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí