5 orientálních tanečních stylů, které možná neznáte, aneb pestrost orientálních tanců

5 orientálních tanečních stylů, které možná neznáte, aneb pestrost orientálních tanců

Když se mluví o orientálním tanci, často si lidé představí pouze tanečnici s odhaleným bříškem a svůdnými pohyby, ale když se začnete o toto téma zajímat více, zjistíte, jak pestrá paleta stylů se pod pojmem „orientální tanec“ může skrývat. Vybrali jsme pro vás některé z těch nejzajímavějších…

1. Raks Sharki

Raks sharki je v podstatě arabský název pro samotný „orientální tanec“, nebo se tento název překládá také jako „tanec Východu“. V tanečním světě jím označujeme současný kabaretní (pódiový) styl tance.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Tanec, který dnes považujeme za „kabaret“ nebo „raks sharki“, a který je velice ženský a elegantní, často předváděný na pódiích v efektních kostýmech pošitých flitry a kamínky, se vyvíjel dlouhou dobu. Původně vznikl kombinací několika folklórních stylů a také vlivem mnoha kultur a dalších tanců (jako např. baletu), vlivem divadelních produkcí pod vedením Mahmouda Redy, a dokonce i vlivem Hollywoodu, a to v první polovině 20.století v egyptských klubech (kabaretech).

Od dob svého vzniku se kabaretní styl rozšířil nejen v Egyptě, ale po celém světě, a stále se vyvíjí, čímž je stále těžší ho striktně definovat. Typická raks sharki rutina se skládá ze série kratších sekcí, které se liší rytmem a melodií, ale tvoří soudržný celek, který se podřizuje tradiční, pevně dané struktuře.

Festival Obzory

Vendulkou Pánkovou si také můžete zatančit a její umění shlédnout na festivalu Obzory, který se koná v Praze 7.-8.11. 9 sálů, 30 osobností, 25 přednášek, 10 filmů a 25 workshopů. Další cestovatelskou sezónu zahajuje Festival OBZORY 7.-8.11.2015 v Praze. Největší cestovatelská akce roku. Pečlivě vybrané přednášky ze všech aktuálních cestovatelských TOP destinací, čerstvé expedice, důkladné know-how pro cestovatele, exotické jídlo, večer koncert Létajícího koberce, skvělá atmosféra, místo, kde se potkávají fajn lidi, předvánoční market užitečných dárků… vše na jednom místě v Praze (Filozofická fakulta UK), o víkendu 7.-8.11.2015. Více nawww.Festival Obzory.cz.

2. Saidi

Saidi pochází z Horního Egypta (Said) a je to tanec obvykle živý, energický a zemitý, využívající různých poskoků, kroků a výrazných pohybů boky. Tanečníci používají jednu či dvě hole, původně vyrobené z bambusu. Existují dva typy saidi: Raks al assaya – ženská, jemnější a hravější verze mužského tance s holí, a Tahtiyb – mužské pojetí tance představující souboj s holemi.

3. Nubia

Núbijský tanec pochází dále z jihu Egypta, než Saidi, z velmi horkého území mezi Egyptem a Súdánem. Nubijská hudba je velmi rytmická (použití velkých rámových bubnů a afrických prvků), tanec veselý, hravý, lehký, s jednoduššími pohyby, krokovými variacemi a typickým pohupováním. Důležitá je i mimika a pohyby hlavou

https://www.youtube.com/watch?v=7CwAGDpDJ1s

4. Khaleegy

Tanec pocházející z oblasti perského zálivu (Gulf). Rozšířen je hlavně v Saudské Arábii, a tančí ho jen ženy ženám. V tomto tanci se klade důraz na pohyby vlasů – žena s nimi různě hází a krouží, dělá osmičky. Dále se používají pohyby hrudníku, specifický krok a thoba (typické široké šaty) se používá koketně jako závoj.

5. Tanoura (Vířící dervišové)

Raks tanoura se doslova překládá jako „tanec sukní“, a je tradičním sufijským tancem, s kořeny v Turecké Ottomanově říši. Je taneční formou intenzivního splynutí s Bohem a dosažení transu. Točivým pohybem a doprovodnými pohyby rukou se tanečník zapojuje do jisté formy „modlitby tělem“, ve které vysílá obrovské množství energie k nebi.

Tradičně se tančí ve skupině, jeden derviš tanči uprostřed jako slunce, a ostatní pak kolem něj znázorňují hvězdy. Tanečníci oblékají barevné sukně, které potom vyhazují a točí s nimi.

Pokud si chcete tyto, nebo i další styly orientálního tance vyzkoušet, srdečně zveme na kurzy se zkušenou lektorkou Vendulkou Pánkovou, která vás kromě orientálního tance zasvětí i do základů indického bollywoodského tance, nebo zdravotního cvičení pro ženy. Více informací na www.vendulka.eu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: