12 rad, jak vybrat správně poznávací zájezd s cestovní kanceláří

12 rad, jak vybrat správně poznávací zájezd s cestovní kanceláří

Plánujete poznávací cestu do vzdálených zemí a vybíráte si z nabídky cestovních kanceláří? Přinášíme vám několik rad, na co si dávat pozor a jaké otázky klást.

  • S jakou leteckou společností a spojením poletíte. Vždyť i cesta je součástí dovolené a může být i zážitkem při letu s Emirates, Singapore Airlines, Cathay Pacific a dalšími. Nemluvě o pocitu bezpečí a úrovni služeb na palubě.
  • Jsou v programu uvedené konkrétní hotely, kde budete ubytováni? Pokud CK neuvádí konkrétní hotel, čeká na poslední chvíli, kde najde v daném místě ubytování. Nejlepší hotely pak jsou samozřejmě vyprodané. Dobře víme, že 4* a 4* se mohou v kvalitě a poloze velmi výrazně lišit. Jinými slovy, pokud pojedete na víkend do Prahy nebo Brna, také se budete ptát, kde hotel leží a shánět informace o jeho kvalitě. Proč by to mělo být jiné při cestě do Peru, Jižní Afriky nebo Vietnamu.
  • Najdete v programu věty typu „pokud zbude čas„? Co se stane, když čas nezbude? Vrátí vám CK peníze za neuskutečněný výlet nebo naopak budete doplácet, pokud čas zbude?
  • Čtete si v programu zájezdu romány o historii a krásách měst a oblastí? To je fajn, ale obvykle to jen zaplňujte prostor, protože program je fakticky prázdný. Vezměte si tužku, papír a sepište si faktické body, co skutečně uvidíte a co je zahrnuto v ceně. Možná budete překvapeni.
  • Pozor na slůvka „fakultativně“ v programu. Program vypadá hezky, ale budete platit další peníze navíc.
  • Jsou v ceně programu veškeré výlety a poplatky, které stejně na místě musíte zaplatit (vstupy do národních parků a památek, víza, letištní taxy, zdravotní pojištění apod.)?
  • Porovnejte si, zda cena zahrnujeme i některé nadstandardní výlety. To může být zajímavé zpestření cesty. Co např. let vrtulníkem nad Viktoriinými vodopády? Předplacením výletu můžete ušetřit peníze – na místě mohou být podobné atrakce dražší.
  • Namalujte si mapu a spočítejte, kolik km denně ujedete v autobuse. Pokud máte každý den v programu 200-400 km přejezdů, strávíte dovolenou za oknem autobusu a nic neuvidíte. Méně programu je někdy více a strávit 2 noci v hotelu, tj. 1 celý den na zajímavém místě, je daleko příjemnější než každodenní stěhování.
  • Není někdy lepší letět než strávit 5-8 hod v autobuse? Ptejte se své CK, když se vám itinerář nezdá. Např. proč máte jet tam a zpět 1000 km autem, když můžete aspoň 1 cestu absolvovat letadlem a ušetřit tak celý den dovolené.
  • Jak velká je plánovaná skupina? Tj. máte pocit individuální dovolené (do 10 osob) nebo je to akce pro 15-30 lidí. Malá skupinka má velké výhody: přesuny jsou rychlejší, nečekáte neustále na opozdilce, večer posedíte společně u 1 stolu s průvodcem, zajdete na sklenku vína, s průvodcem budete více v kontaktu a můžete se ptát.
  • V neposlední řadě malý min. počet osob pro realizaci zájezdu je velká šance, že se cesta uskuteční. Není nic horšího než měsíc před odletem dostat zprávu, že z důvodu nenaplnění kapacity míst se zájezd ruší.
  • Letí průvodce s vámi už z Prahy a je tak s vámi po celou dobu trvání zájezdu, nebo bude česky mluvící průvodce na místě (a bude k dispozici každý den?). Místní průvodce logicky po práci odejde domů a objeví se až další den, pokud je nějaký naplánvaný program. Letí-li s vámi průvodce už z Prahy, je k dispozici po celou dobu a může vám i večer ukázat místní restaurace, bary či jinou zábavu

Přejeme vám šťastný výběr a hodně cestovatelských zážitků.

Autorem článku je Tomáš Endriš, cetovatel, který žil na Filipínách a zamiloval si jižní Afriku. Pracuje jako ředitel cestovní kanceláře  Marco Polo a s klienty procestoval celý svět. Mezi jeho další koníčky patří cykloturistika a golf.

Zkušenosti čtenářů

Yikes

Nejlepší je ale na tohle celé se vybodnout a jet si hezky po své vlastní ose, sbatohem s těma nejnezbytnějšíma věcma, kouknout se tam, kam noha turistova příliš často nedopadne, poznat místní lidi i přírodu, ne hotel v letovisku zaflákaném turisty, který se zemí nemá prakticky nic společného, ne? Tak to aspoň vidím já.

Jana

Jsou lidé, kteří chtějí jet s cestovkou – třeba proto, že chtějí kvalitního průvodce nebo proto, že nemají čas se na cestu pořádně připravit. Takže pro ty, kteří jezdí s cestovkou a není jich málo a není na tom nic špatného (i když souhlasím, že pohled je to jiný), pro tyto lidi je nesmírně dobré, když si vyberou cestovku, která jim poskytne kvalitu a zkušenost. Na českém trhu to není lehké.

Renáta

Zaručený návod NEEXISTUJE !!! Každý jsme jiný a každý preferuje něco jiného. Také se vždy sejdou různí lidé.

Ten, kdo si to sám nezorganizuje, nechce nebo na to má dost peněz – ten letí s CK a o nic se nestará. CK ho zaveze tam, kam má a tím to pro ni končí. Nakrmí, uloží, zaveze…. Zájezd se prodraží o několik přeletů. Málokdy se najde ostřílený průvodce, který lidi překvapí něčím opravdu autentickým.
Kdo má tu odvahu, že si to zorganizuje sám a pustí se do dobrodružství, užije si „dovolenou“ pořádně. Někdy to znamená vstávat ve 4, usínat po půlnoci, ale domů se vracím plná dojmů, načepaných sil – i přes tu únavu a hlavně obohacena o mnoho pohledů na jiný svět.
Vzpomínky a zážitky mi nikdo nevezme.

Jediná moje rada zní:
nenechat si nic líbit a ozvat se. Nemám na mysli nespokojenost s každou prkotinou, ale např., když dostanu špatný pokoj, se závadou, s výhledem do šachty, tak se ozvu. Však oni na to čekají a na Čechy zkouší, co vydrží. Když dostanu špatné, nechutné jídlo, taky se ozvu. Pokud ho mám zaplacené…
Nikdy není nic 100%, je třeba s tím počítat a cestu si UŽÍT. Protože návrat do našeho Absurdistánu je vždy deprimující.
Šťastné cesty všem.

Radka

Poznávací zájezdy jsou nejlepší s cestovní kanceláří. Jsou CK, které se na ně specializují a tomu odpovídá i jejich nabídka. Nejdůležitější je dobře vybraný itinerář a průvodce, který dokonale zná destinaci, místní poměry a historii dané oblasti. S nimi se podíváte do nejkrásnějších míst a vyslechnete bezvadný komentář o všech památkách, které navštívíte. Já jsem byla na poznávacím zajezdě v Izraeli s CK Avetour, která se na tuto oblast specializuje. Znalosti jejich průvodce byly obdivuhodné a pouť po Svaté zemi dokonale připravená. Zážitky mám na celý život a plánuji s nimi vycestovat i do Thajska. http://www.avetour.cz/vyhledavani/?inc=vyhledavani&destinace=110&typ=

Vendula

Byla jsem vůči CK nedůvěřivá, ale dostala jsem od syna zájezd s CK Rady na cestu http://www.radynacestu.cz/recko/. Tak jsme jeli loni v září s manželem do Řecka. A musím říct, že to bylo bezva. Teď si hledáme další destinaci a zase pojedeme s nimi. Viděli jsme všechno, co jsme chtěli. Měli jsem dostatek času a co nás bavilo nejvíc, tak informace od průvodce, které ani můj manžel – knihomil neznal.

specialisté na dobrý výběr poznávacího zájezdu
Janek

Narazil jsem na tento článek a přijde mi lepší ušetřit na ubytování dost peněz než platit předražený zájezd: http://cultures.cz/cestovani-jak-usetrit-za-ubytovani/

Simona

Ušetřit se samozřejmě dá, ale né vždy se to vyplatí a jestli můžu doporučit, tak nic rozhodně nepodnikat na vlastní pěst. Jsem ráda, že jsem se s mužem nakonec rozhodli pro cestovku a poznávací zájezd po Jižní Africe, protože sami bysme tam byli naprosto, ale naprosto ztraceni. Měli jsme úžasného průvodce, který měl neuvěřitelný přehled, takže nás vzal kam jen to šlo. Za mě to byly nejlépe investované peníze a pro mě to byl zážitek, na který nikdy nezapomenu.

Domiš

Záleží jak které destinace .. co se týče cestovek, tak taky záleží jak to má která zorganizované a určitě to chce zvolit nějakou ck, která funguje několik let a najdeš na ni nějaké recenze… ty si jela přes koho ?

René

My jsme byli s kolegou z práce v jižní Africe společně s Pangeotours a líbilo se nám to moc. V ceně bylo všechno s čím jsme byli obeznámeni takže žádné vedlejší výdaje jak to bývá zvykem. Bydlelo se v hotel busu, to pro nás byl taky zážitek protože jsme ničím takový ještě nikdy necestovali. Jako zážitek to byl fakt skvělej a příští rok se chystáme do Norska.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: