Průvodce Íránem: TOP 7 míst, která nesmíte vynechat
Top tipy

Průvodce Íránem: TOP 7 míst, která nesmíte vynechat

Vybrat sedm míst je těžké, deset by bylo úplně stejně, sto by možná už pokrylo alespoň nějakou část všech krás Íránu. Persie je obrovská, její historie sahá více jak tři tisíce let do minulosti, a památky se nacházejí pro nás na nepředstavitelné ploše. Vybral jsem tedy sedm míst, které si myslím, že stojí v Íránu za navštívení. Je to však subjektivní dojem, a hlavně, na Blízkém východě stačí zajít za první roh a tam se najde něco, co cestovali, vyrazí dech.

Abyaneh, rudá vesnice ve stínu tajemné íránské atomové elektrárny

Abyaneh, rudá vesnice ve stínu tajemné íránské atomové elektrárny

Návštěva malebné vesnice Abyaneh je nejenom výletem do historie jednoho z nejstarších osídlení v Iránu, ale také cestou kolem (pokud se jede ze správného směru) jednoho z nejkontroverznějších objektů v Íránu.

ROZHOVOR: Pověsti o íránské pohostinnosti nelžou, říká Petr Štětina, který Írán dobře zná
Rozhovory s cestovateli

I když má Írán stále mezi spoustou lidí špatnou pověst, byla by škoda na tuto asijskou zemi zanevřít. Pravda je taková, že kromě měst s typickou orientální atmosférou, tajemných bazarů s klikatými uličkami a prodavači koberců, krásné a pro nás netradičně exotické přírody vás tam přivítají hlavně vřelí a pohostinní lidé. Přečtěte si rozhovor s Petrem Štětinou, který Írán dobře zná.

Teherán: Ztraťte se v bludišti jménem Grand bazar

Teherán: Ztraťte se v bludišti jménem Grand bazar

Více jak dvacet kilometrů čtverečních obchodů, desetitisíce lidí, kteří sem chodí nejenom nakupovat, ale i žít své životy, spletité uličky, stánky s jídlem, mešity, to všechno je velký teheránský bazar. K jeho návštěvě stačí opustit metro ve stanici Panzdah-e Khordad.

Íránský Hamadán: město, kde spí slavný Avicenna

Íránský Hamadán: město, kde spí slavný Avicenna

V době středověku trpělo evropské vzdělání pod „inkvizičními“ praktikami tehdejší církve. Kvůli boji proti tmářství a herezi bylo ztraceno, často spáleno na hranicích, velké množství antických i středověkých spisů. Mnohé se do Evropy po několika staletích vrátily skrze Blízký východ a Perskou říši. S nimi přišla i významná jména, které známe, a jenž se učíme ve školách. Někdy, vlastně dost často, ale netušíme, že jde i učence víry muslimské, jelikož jejich jména jsou latinizována.

Kashan, devět tisíc let staré íránské město na okraji pouště

Kashan, devět tisíc let staré íránské město na okraji pouště

Vítr se pomalu prohání mezi badgíry (důmyslné iránské klimatizační šachty) a ochlazuje domy, slunce žhne a lidé hledají úkryt v uličkách lemovaných do oranžova zbarvenými zdmi z hlíny. Na hlavním bulváru proudí davy lidí směrem k tržišti, mezi nimiž se tu a tam objeví nějaký ten turista, jenž si chce prohlédnout místní nádherně zdobené kupecké domy. Tak vypadá Kashan, město staré více jak devět tisíc let, ležící na okraji pouště Dašt-e Kavír.

Dosud neobjevené duhové ostrovy v Perském zálivu jsou destinací pro opravdové cestovatele
Ostrovy a pláže

Skalní města fantaskních tvarů, rozsáhlé systémy solných jeskyní, majestátní památky, ale i zajímavá směsice orientálních kultur. Prastaré tradice v kontrastu s volnomyšlenkářstvím a moderním uměním. To vše se mísí na malém prostoru íránských ostrovů Qeshm a Hormoz, kde se navzdory negativní mediální kampani budete cítit úplně bezpečně a místní lidé vás přijmou za své.

Proč mají Íránci rádi Čechy a Slováky? Pomohli jsme jim zmodernizovat Írán!
Aktuality

Proč mají Íránci rádi Čechy a Slováky? Pomohli jsme jim zmodernizovat Írán!

V posledních týdnech jsem měl několik setkání s Íránci i českými obchodníky, obě strany by rády navázaly na úspěšnou kulturní i obchodní minulost včetně spolupráce na větších projektech při modernizaci Íránu. Bohužel tomu brání proces s vízy a další technické a politické překážky, vše se ale zlepšuje, co dnes není, zítra může být… Pojďme se ale podívat do nedávné minulosti, kdy obě země spolu úzce spolupracovaly a z které pochází dodnes dobrý zvuk českých firem i náklonost k nám.