Praha mi od mládí byla malá. Než jsem se rozhodla na dobro odstěhovat z Evropy, zkusila jsem nějaký čas strávit na Erasmu ve Španělsku a moc se mi to zalíbilo. Vystoupit z komfortní zóny a vrhnout se po hlavě do neznáma. Ten pocit, když se ocitnete v neznámém prostředí a hltáte všechny nové vjemy, je k nezaplacení.
Sotva jsme dorovnali letovou hladinu po vzlétnutí z ostrova Cebu, pilot hlásí, že se máme připravit na přistání a začne s malým vrtulovým letadlem dělat divoké manévry. V ranním rozbřesku omámeně koukáme na malý ostrůvek pod námi, ze kterého se k nebi tyčí sedm sopek. Kolem jedné prolétáváme až nepříjemně blízko a letadlo kodrcavě dosedne na kratičkou přistávací dráhu.
Je neděle, pravé poledne. Filipínský ostrov Sibuyan se připravuje na odpolední siestu v parném dni. Po ulici projíždí jen několik motorových tříkolek „haba-haba“ hledajících pasažéry.
Když jsem vybírala, které ostrovy bych během čtyřtýdenní cesty po Filipínách navštívila, zařadila jsem do programu i malé souostroví Camotes Islands. A rozhodně to za to stálo.
Podzemí je obvykle část planety země, kam se obyčejný člověk často nedostane. Občas to možné ale je, a návštěva vždy stojí za to. Tajemné obrovské dómy i podzemní řeky provokují naši fantaziji i zvědavost.
Průzračná voda, palmy, klid. Pláže na Filipínách nápadně připomínají vyumělkované fotografie z katalogů cestovek lákajících za exotikou. Tady však není třeba ani žádný filtr!
Filipíny jsou zemí idylických ostrovů, prvotřídního surfování a tyrkysově modrých lagun. Souostroví tvoří 7107 ostrovů rozesetých v západním Pacifiku na ploše 300 tisíc km2. Který z nich je ale ten NEJ? Pravdou je, že každý z ostrovů má něco do sebe. Pokud prahnete po bohémské dovolené, sedne vám “party ostrov” Boracay. Dobrodruzi budou doma na exotickém Boholu. Jisté je jedno – jemného bílého písku je na Filipínách dost pro všechny.
Největší filipínský ostrov Luzon vysoko v horách ukrývá tisíce let staré rýžové terasy. A není to žádné políčko: mluvíme o ohromné ploše přesahující 10 000 kilometrů čtverečních. Jde o mistrovská díla, ve kterých se perfektně snoubí člověk a příroda. Rýžové terasy najdete v pohoří Cordillera Central, 350 kilometrů od Manily. Ty nejznámější jsou v provincii Ifugao, kam se dálkovým autobusem dostanete za 8-10 hodin. Připravte se na klikatící se horské cesty, které vám rozproudí adrenalin v krvi. Výhledy jsou opravdu nádherné.