Jaguáří král jménem Kinich Janaab Pakal byl pohřben v mexickém Palenque
Kulturní památka

Jaguáří král jménem Kinich Janaab Pakal byl pohřben v mexickém Palenque

Byla to dlouhá a náročná práce. Čtyři roky pozvolného odkrývání zeminy, kamení i částí stavby trvalo archeologickému týmu najít to, pro co si přišel. Když v roce 1952 sestupoval mexický archeolog Alberto Ruiz do nitra ruin Chrámu nápisů v Palenque, byl jistě nervózní. Ovšem našel to, co očekával.

Nosím Yucatán pod kůží

Nosím Yucatán pod kůží

Uplynul již rok a půl, co jsem se vrátil z odlehlých koutů poloostrova Yucatán. V Mexiku jsem prožil celkem tři měsíce. V malém ejidu (komunitně spravovaná osada) Valentín Gómez Farías, v mexickém státě Campeche, kde jsem působil jako dobrovolník pro spolek United Vision dva měsíce. Během následujícího měsíce jsem navštívil mexické státy Campeche, Quintana Roo, Yucatan i Chiapas. Čtvrt roku je krátká doba, přesto neustále zjišťuji, že ta místa putují se mnou, přirostla ke mně (nebo já k nim?).

Tajuplné pohřebiště Monte Alban v Mexiku
Domorodá etnika

Tajuplné pohřebiště Monte Alban v Mexiku

Nedaleko mexické města Oaxaca leží tajuplné pohřebiště dávné zapotécké kultury. Dnes je častým výletním místem turistů, kteří zamíří do centrálního Mexika, ale i místních obyvatel. Najdete zde přístupné hrobky panovníků i hřiště na míčovou hru Pelota.

Popocatépetl, mexický jazykolam opředený legendami
Trekování v horách

Popocatépetl, mexický jazykolam opředený legendami

Při naší cestě do Mexika jsme si nemohli nechat ujít cestu k hoře, o které jsme se učili ve škole. O hoře, která svým krkolomným názvem nemá daleko k jazykolamu. Vzpomínal jsem také na známou písničku Popocatepetl twist, na kterou jsme tancovali na plesech…

Guadalajara – vzor mexické kultury

Guadalajara – vzor mexické kultury

Guadalajara je pro Mexičany tím pravým Mexikem. Je domovem hudby Mariachi – romantických balad v podání hudebníků s nápadně jednotnými kostýmy, kteří hrají na harfy, housle a trumpety. Je také zemí tequillových večírků a plantáží modrého agáve. V neděli odpoledne zde předvádějí elegantní jezdci Chorros stylizovaná čísla, na hony vzdálené skutečným kovbojům.

Playa Del Carmen – neobyčejné místo na Mayské riviéře
Kulturní památka

Playa Del Carmen – neobyčejné místo na Mayské riviéře

Playa del Carmen je jedno z mála míst v Mexiku, kde se opravdu stojí zastavit a poznat mexickou kulturu, podívat se po okolí nebo zde pár měsíců pracovat jako digitální nomádi. Playa je střed mexického života, kde najdete i veškerý servis jako v Evropě. Ani o lokální práci tady není nouze.

Isla de Cozumel a Isla de Mujeres – ostrovy bohyně plodnosti Ixchel
Ostrovy a pláže

Isla de Cozumel a Isla de Mujeres – ostrovy bohyně plodnosti Ixchel

Isla de Cozumel je častá mexická zastávka zaoceánských parníků, ale i důležité místo Mayů, kam dříve hlavně putovaly mayské ženy. Podstatně menší ostrůvek Isla de Mujeres je pravým opakem. Tento ostrůvek hlavně ocení biologové a milovnicí potápění, kvůli častým výskytům netradičních živočichů a žraloků.

San Cristóbal de las Casas aneb Mexiko trošku jinak, než jak jej známe
Domorodá etnika

San Cristóbal de las Casas aneb Mexiko trošku jinak, než jak jej známe

Mexiko, to nejsou jen pestrobarevná sombrera, tequila, kaktusy a pašeráci drog. V San Cristóbalu uvidíte Mexiko tak, jak jste jej dosud neznali.