HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

ROZHOVOR: Mexičané se snaží, aby se v jejich zemi turisté cítili bezpečně, říká Ivana Hrbková

ROZHOVOR: Mexičané se snaží, aby se v jejich zemi turisté cítili bezpečně, říká Ivana Hrbková

Ivana Hrbková z CK Go2 Mexiko nejen dobře procestovala, ale také v něm nějakou dobu žila. Zeptali jsme se jí na to, co nás o této středoamerické zemi zajímalo nejvíce!

Co vám na mexickém způsobu života tady v Čechách nejvíce chybí?

Většina Mexičanů má pozitivnější přístup k životu a životním nástrahám dokáží čelit s humorem a nadhledem. Nejspíše je to tím, že jim víra v Boha dává pocit, že „Dios“ to má stejně vše ve své režii, tak proč se stresovat. Neberou život tak vážně a to by se v Čechách mohlo také občas aplikovat.

Co bychom se od Mexičanů mohli naučit?

Spontánnost, otevřenost, umění radovat se z maličkostí a užívání si života. Na ulici v Mexiku uvidíte více úsměvu než v Česku.

O Mexiku občas proběhnou českými médii zprávy související s válkami gangů a špatnou bezpečnostní situací. Jak je to doopravdy?

V roce 2006 vyhlásila mexická vláda válku narkomafii a tak dochází k častým střetům vojska a drogových gangů u hranic s USA a na dalších místech na severu země. Vláda sice slaví dílčí úspěchy, situace však stále žalostná. Díky sociálním problémům a neuvěřitelné míře korupce je těžké zločince vymýtit. Jako turista se však nemáte čeho bát, situace ve zbytku země je klidná a žádné nebezpečí nehrozí. Hlavně poloostrov Yucatán a jižní části Mexika jsou turistickým rájem a místní se hodně snaží, aby si turisté z Mexika neodvezli žádné špatné zkušenosti. Při mém pobytu v Mexiku i opakovaných návštěvách jsem se cítila naprosto bezpečně.

Jaké zásady by měli cestovatelé dodržovat, aby se vyhnuli nebezpečným situacím?

Doporučuji používat selský rozum. Dodržovat obecné bezpečnostní pravidla a zásady, které dodržujete v Evropě nebo kdekoliv jinde. Ostentativně neukazovat drahé šperky, fotoaparáty atd.

Mexiko je plné historických památek na starověké civilizace. Jaké jsou vaše tipy, co by si návštěvníci země neměli nechat ujít?

V Mexico City nemůžete vynechat náměstí Plaza de la Constitucion, kde se nachází katedrála, kde se vdávala Věra Čáslavská. Také doporučuji navštívit Muzeum Fridy Kahlo v nádherné bohémské čtvrti Coyoacán či procházky po části Condesa, kde můžete obdivovat art deco architekturu. Tam to miluji.

Nedaleko Mexico City se nachází starověké posvátné místo Teotihuacán, v Mexickém zálivu El Tajín, na Yucatánu Chichen Itza, Palenque. Mexiko je rozlehlá a krásná země, zajímavých míst je tam spousta!

A jsou některé, které by mohli vynechat?

Mně osobně nenadchnul Cancún, připadá mi moc umělý bez typické mexické atmosféry. To však neznamená, že si tam někdo nenajde své! Městečka na pobřeží pod Cancúnem jsou však krásná a Tulum je nádherné místo.

Máte nějaký tajný tip na místo, o kterém v průvodcích nepíšou?

V Mexico City je to určitě Parque México a okolní uličky a náměstí. Mimo město mě okouzlily malé rybářské vesničky v Mexickém zálivu.

Jak je to s mexickou kuchyní? Které speciality byste doporučila k ochutnání a kolik chilli papriček je ještě bezpečné množství pro Evropana?

Ahh, tak na toto téma bych dokázala hovořit hodiny! Mám pocit, že spousta Evropanů nejdříve mexické kuchyni nepřijde na chuť. Ale jakmile si zvyknou na všudypřítomnou „vůni“ kukuřičných tortill a odváží se ochutnat vše možné, je ruka v rukávu. Určitě doporučuji ochutnat enchiladas, tortilly plněné masem, přelité omáčkou a posypané sýrem. Výborné jsou různé druhy tacos, huaraches, tortas, quesadillas atd. Miluji „tacos de suadero„, což je natrhané hovězí v kukuřičné placce podávané s koriandrem, cibulkou a salsou. Salsy jsou v Mexiku sice pálivé, ale jsou podávané zvlášť. Můžete tedy sami zvolit jaké množství a jaké salsy si na pokrm dáte.

Místní jsou velmi hrdí na omáčku „mole„, která se vaří dlouhé hodiny ze směsi koření a čokolády. Já jsem jí na chuť vůbec nepřišla. Mexičané to těžce nesli a tak mi pravidelně nosili „to nejlepší mole od vlastní maminky“. Stále čekali, že se konečně do omáčky zamiluji a ono nic. Ale určitě tuto mexickou „svíčkovou“ zkuste!

V Mexiku existuje více než 80 druhů chilli papriček. Už dětem se dávají lízátka s pikantní příchutí, aby byly vybaveny do života. Dle Mexičanů má každý druh papriček úplně jinou chuť a rozdílné uplatnění v kuchyni. Evropan rozdíl nejspíš vůbec nepocítí a bude trpět hned po prvním kousku. Dovolená v Mexiku bez ochutnávky papriček by však nebyla autentická.

Mexiko je obrovská země. Jaký druh dopravy byste doporučila pro cestování na delší vzdálenosti?

Z Tijuany do Cancunu je to vzdušnou čarou 3200km, v evropském měřítku je to jako vzdálenost z Moskvy do Madridu. Země je to opravdu obrovská a tak doporučuji využít letecké spoje, které spojují všechna významná města. Ceny letenek jsou poměrně příznivé a můžete si vybrat nízkonákladové společnosti nebo klasické dopravce. Určitě bych doporučila také autobusové spoje, které mají evropskou úroveň. Můžete si vybrat z různých druhů přepravních tříd a tak Vám mohou během cesty podávat jídlo, můžete si užívat film a natáhnout si nohy skoro jako v posteli. Mexičani se na autobusovou dopravu soustředí, protože tím kompenzují absenci veřejné železniční dopravy.Kterou oblast v Mexiku byste doporučila na koupání? Za koupáním se většina lidí vydává na Yucatán, existují některé méně známé a přesto krásné lokality?

Kromě Yucatánu bych doporučila pacifické pobřeží ve státě Oaxaca. Městečko Puerto Escondido je již známé jako ráj pro surfaře, budete-li však cestovat po okolních vesničkách, objevíte krásné soukromé pláže. Pokud by Vám nevadily tmavé pláže vulkanického původu, vydejte se určitě do okolí města Veracruz, kde si také užijete krásné koupání.

Go2Poznejte krásy Mexika! Mexiko dovolená na míru je naší doménou. Zažijte Mexiko spojené se zážitky a poznáním se specialisty z CK Go2. Velkou výhodou je také český delegát přímo na místě. Vyberte si své oblíbené Zájezdy Mexiko.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí