Mexický Isla de las Muñecas: Zde vládnou panenky a duchové!

Mexický Isla de las Muñecas: Zde vládnou panenky a duchové!

Že i panenky mohou být někdy děsivé, to se můžete přesvědčit ve Ciudad de México na Isla de las Muñecas, kde jsou jich stovky uloženy na  připomínku (a uklidnění ducha) utonulé holčičky.

Stovky plastových očí zírajících do prázdna. Hlavy, trupy i údy rozvěšené po stromech. Scény jako z nejhoršího hororu často přibarvuje mlha a skučící vítr. Podle místních se kolem potulují duchové. Zánovní i poničení, oblečené, otrhané i nahé panenky jsou všude. To ony vládnou ostrovu Isla de las Muñecas (Ostrov panenek) v Mexiku. Máte strach? Tak tam raději ani nechoďte.

Ostrov naleznete jen necelých 30 kilometrů od Mexiko city na kanále La Xichimilco. Nepatří mezi místa, které by primárně lákala turisty. Své příznivce si ale našlo. Není prostorem oddychu, ale spíše hrůzy a nočních můr. Pokud nemáte rádi horory a temné stránky lidské duše Ostrovu panenek se raději vyhněte. Plastová tělíčka, jejich torza i další znetvořené části budí pocit stísněnosti a strachu. Pro slabší jedince to nemusí být příjemný zážitek.

Pokud vás Mexiko láká, ale máte přece jen trochu strach o vlastní bezpečnost, můžeme vás uklidnit – situace se v posledních letech mění k lepšímu a při dodržování určitých zásad si můžete užít dovolenou bez obav. Přečtěte si rozhovor s Ivanou Hrbkovou, která Mexiko procestovala a také v něm nějakou dobu žila.

La Xochimilco patří mezi 16 městských částí Ciudad de México (Mexico City). Prostor o rozloze 118 kilometrů čtverečních obývá zhruba půl milionu lidí. Od roku 1987 je systém kanálů a umělých ostrovů v Xochimilcu zapsán na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Mrtvá holčička a její duch

Všechno to začalo již před několika desetiletími. V močálech u ostrova voda vyplavila tělo. Patřilo malé holčičce, která utonula za podivných okolností. Mrtvolku objevil farmář jménem Don Julian Santana Barrera. Na stejném místě o něco později nalezl panenku. Domníval se, že patří mrtvé. Chtěl uctít její památku a uklidnit jejího ducha. Proto hračku pověsil na strom jako upomínku na dívku. Poté se začaly dít divné věci.

Barrera byl pověrčivý, a hlavně hodně osamělý, muž. Podle některých svědků i trochu bláznivý. Sám Don Julian vyprávěl o tom, že se mu začal zjevovat duch mrtvé dívky a žádal po něm další a další hračky.

Silnému tlaku nedokázal odolat a tak se jich nyní na ostrově nacházejí tisíce. Nejde pouze o celé kousky, za ta léta z některých zbyly už jen děsivé fragmenty. Po 50 let přinášel Barrera další a další artefakty. Nakonec našli Dona Juliana utopeného na stejném místě, kde utonula nešťastná holčička. Podle některých zdrojů spáchal sebevraždu, jelikož neměl peníze na nové panenky a nedokázal vzdorovat nátlaku dívčina zlého ducha.

Strach a děs

V noci je ostrov opravdu hrůzným místem. Přespat zde si troufne jen málokdo. Ani ve dne ale panenky pověšené (někdy vlastně i oběšené) na stromech nepůsobí zrovna optimistickým dojmem. Podle zkazek návštěvníků si hračky mezi sebou tiše šeptají, lákají turisty, koulejí očima a dokonce se pohybují. Podle žebříčku sestaveného turistickým web CNN patří Isla de las Muñecas mezi sedm nejpodivnějších míst světa.

Kdo někdy viděl fotografie zde dnů „Día de los Muertos“ tak ví, že v Mexiku se k smrti přistupuje jinak než u nás. Ostrov panenek je tak zajímavou součástí mexické kultury i mytologie.

Pokud byste se chtěli na hrůzu ostrova trochu připravit tak můžete zavítat třeba do Království panenek ve Zruči nad Sázavou nebo do Muzea panenek a medvídků pod Troskami. Sice to není ten pravý děs, ale se vším se musí začínat po troškách.

Jiřího Kaláta jeho toulky zavedly do většiny evropských zemí, například Francie, Velké Británie, Německa, Holandska a řady dalších. Jeho boty stály na půdě Spojených států amerických (zvláště dlouho pak na Aljašce), Guatemaly, Mexika, Turecka, Gruzie i Nového Zélandu. Několik měsíců se mu poštěstilo žít v Estonsku a rok ve Svaté zemi. V každém státě či městě ho vždy zajímali obyčejní lidé, jejich zvyky a životy. Pokaždé bylo jeho prvním úkolem poznat zemi, kudy procházel a pochopit lidi, které potkával.

Go2Poznejte krásy Mexika! Mexiko dovolená na míru je naší doménou. Zažijte Mexiko spojené se zážitky a poznáním se specialisty z CK Go2. Velkou výhodou je také český delegát přímo na místě. Vyberte si své oblíbené Zájezdy Mexiko.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí