HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz KnihyNaHory.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Je libo plavání v jeskyních? Vydejte se do Mexika!

Je libo plavání v jeskyních? Vydejte se do Mexika!

V Mexiku můžete získat spoustu zážitků – dýchne tu na vás mayská historie, ochutnáte spoustu exotických pochoutek a odpočinete si na malebných plážích. A taky si netradičně zaplavete!

Návštěva Punkevní jeskyněMoravském krasu spojená s jízdou na lodičkách patří k oblíbeným školním i rodinným výletům mnoha generací.  Kolik z nás si v dětském věku představovalo, jaké by to asi bylo spadnout do studené a temné vody? Nebo dokonce ponořit se do hlubiny a neviditelně plout jako filmový hrdina, indiánský náčelník Vinetou? Popustit uzdu dětské fantazii se často dařilo pod vlivem dobrodružných příběhů Karla Maye, v nichž právě jeskyně a jezera hrály významnou roli. Nyní můžete tento sen podniknout s cestovní kanceláří Go2 při pobytu v Mexiku.

Vydejte se na Yucatán!

Ve skutečnosti existují různé možnosti, jak se tomuto dětskému snu přiblížit. A to v mnohem příjemnější podobě, kdy voda dosahující i pětadvaceti stupňů je průzračně čistá a téměř výtvarně prostoupená kužely dopadajícího slunce. Takové možnosti nabízí například mexický poloostrov Yucatán, který je zejména v okolí města Mérida protkán tzv. cenotes, propastmi spojenými systémem podzemních řek. Dá se v nich plavat, šnorchlovat i potápět. Cenoty jsou různě velké i hluboké, s mořskou i sladkou vodou, s různým rozsahem krápníkové výzdoby.

Chystáte se do Mexika a zajímají vás i další tipy na koupání? Přečtěte si článek od Jirky Kaláta o tom, kde se nejlíp šnorchluje, koupe i pozorují žraloci Pláže pro naháče i odvážné šnorchlaře!

Podle dostupnosti jsou také více či méně navštěvované turisty. Je tedy dobré zjistit si dopředu, co kde očekávat, kdy potřebujeme průvodce, v jaké lokalitě i čase můžeme narazit na autobus plný šnorchlařů a naopak kdy a kde můžeme plavat téměř sami. K nejznámějším, byť komerčnějším cenotes, které svou podobou připomínají náš Moravský kras, patří Dos Ojos (Dvě oči) nedaleko střediska Tulum. Jde o poměrně rozsáhlý systém 25 cenot dlouhý 64 km a hluboký 119 metrů s průměrnou viditelností 60 metrů. „Dvě oči“ jsou třetím nejdelším systémem v celém Mexiku, jehož stále trvající průzkum začal před třiceti lety.

Dobrodružství na Mayské riviéře

Z již zmíněného Tulumu je to jen skok do střediska Akumal, příjemného místa na Mayské riviéře. Přímo z jeho pláží vyrážejí lodě s potápěči za karetami, rejnoky a dalšími mořskými živočichy, ale samozřejmě se tu dá jen příjemně relaxovat pod palmami a využívat pohostinnosti zdejších hoteliérů. No a kdo by chtěl navštívit skutečné město, nemá to daleko do Méridy, největší metropole na poloostrově Yucatán. Při procházce centrem nelze minout  monumentální katedrálu a mnoho domů, postavených v koloniálním stylu, místní tanečníky nebo mariachi – hudebníky s kytarami a sombrery. I takové podoby má mexický Yucatán, který stojí za to postupně objevovat, počínaje nádhernou přírodou a konče četnými mayskými památkami.

Věra Staňková, novinářka a publicistka, scénáristka, organizátorka. Vystudovala Fakultu žurnalistiky Univerzity Karlovy, deset let pracovala v médiích, zejména v České  televizi a Českém rozhlase, poté rozšířila svoje aktivity o oblast PR a komunikace pod značkou Keswick Partners Communication. K jejím celoživotním zálibám patří cestování, k srdečním záležitostem pak země východní Afriky jako Keňa, Madagaskar a Zanzibar, kde se věnuje i dobročinným projektům.

Go2Poznejte krásy Mexika! Mexiko dovolená na míru je naší doménou. Zažijte Mexiko spojené se zážitky a poznáním se specialisty z CK Go2. Velkou výhodou je také český delegát přímo na místě. Vyberte si své oblíbené Zájezdy Mexiko.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí