Čas, svátky, otevírací doby

Pro Mexiko platí tři časová pásma. Ve střední, jižní a východní části je minus sedm hodin, v oblasti Nayarit, Sonora, Sinaloa a Baja California Sur je horský čas minus osm hodin, v Baja California Norte je pacifický čas minus devět hodin. V době zavedení letního času v ČR dne 31.3. do zavedení letního času v Mexiku dne 7.4. je v první časové zóně časový posun krátkodobě – 8 hodin a poté již standardně – 7 hodin.

Mexičané rádi oslavují. Oslava se nazývá fiesta. Sejde se nejméně dvacet lidí, příbuzných, přátel nebo známých. Vzhledem k počtu lidí se fiesty odehrávají často venku, na dvoru nebo v zahradě domu, večer pak při světle lampiónů. Pro děti je připravena piňata, keramická nádoba obalená staniolem, barevným papírem a barevnými třásněmi. Uvnitř jsou bonbóny, drobné ovoce, ořechy, malé hračky a papírové vločky.

Piňata visí na dlouhém provazu a dva účastníci oslavy tahají za konce provazu tak, aby piňata byla na dosah, ale ve stálém pohybu. Děti, seřazené podle stáří a velikosti, dostanou hůl a jejich cílem je nádobu zasáhnout. Všichni přítomní sledují s povyražením marné i úspěšné pokusy a bouřlivě povzbuzují tradičním popěvkem. Když přijdou na řadu dospělí, musí mít převázané oči a jejich snaha zasáhnout piňatu je doprovázena všeobecným veselím. Až je piňata prázdná – vysypaná nebo rozbitá – následuje úklid a začínají různé soutěže.

K fiestě patří hodně hudby a samozřejmě tanec. Je-li fiesta oslavou v kruhu příbuzných, pak feria bývá výroční slavností, která zasahuje celé město a okolí. Je to vlastně výroční trh a výstava té výrobní činnosti, která v dané oblasti převažuje. Takže v městě Taxco, známém výrobou stříbrných předmětů, se koná fiesta stříbra. Jinde je feria výrobků z kůže, jinde feria květin. Lze navštívit dílny zručných řemeslníků a pozorovat jejich práci. Večer na náměstí vystupují hudebníci a tanečníci.

Zvuky mariachis, lidové písně a temperamentní děj na pódiu rozehřeje postávající diváky, kteří podupávají a přizvukují do taktu. Následuje volba královny krásy a o půlnoci ohňostroj. V poledních hodinách začíná být velké vedro, které se odpoledne stává úmorným. A tak Mexičané, podobně jako Španělé a obyvatelé Latinské Ameriky tráví siestu. Siesta vznikla již v době těžkých ručních prací na polích nebo stavbách, kdy tato práce pod žhavým sluncem je velmi vyčerpávající. A tak odpolední spánek a odpočinek, tedy siesta, není znakem lenosti nebo přejedení, ale téměř nevyhnutelností. Ve městech, kde je zavedena klimatizace i do výrobních hal, se siesta nedrží. Ale na prostém venkově rolníci starou tradici dodržují.

Nejvýznamnější svátky:
1. leden – Nový rok,
6. leden – Tři králové,
5. únor – Den ústavy,
21. březen – narozeniny Benita Juáreze,
1. květen – Svátek práce,
5. květen – Cinco de Mayo (5. květen, výroční den vízězné bitvy nad francouzským i interventy 1862),
15.-16. září – Den nezávislosti,
12. říjen – Dia de la Raza (Den rasy, den objevení Ameriky Kolumbem a vytvoření nové rasy – míšenců mesticů),
1.-2. listopad – Památka zesnulých,
20. listopad – Den revoluce (1910),
12. prosinec – Panna Marie Guadalupská,
25. prosinec – Navidad (Vánoce).
Pohyblivé svátky: Zelený čtvrtek, Velký pátek, Velikonoční pondělí, Nanebevstoupení Páně, Svatodušní pondělí.[/cut]

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: