HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Prapodivný Silvestr v núbijském domě uprostřed Súdánu

Prapodivný Silvestr v núbijském domě uprostřed Súdánu

Když jsem byla požádaná o sepsání článku o zvláštních Vánocích nebo Silvestru, zaváhala jsem. Za poslední dekádu jsem si totiž moc „tradičních“ svátků neužila. Žila jsem v Maroku a Jordánsku, kde jsem také tyto svátky slavila. Jindy jsem cestovatel-baťůžkář jsem využila volna a zamířila do Etiopie a Mauritánie. Největším bizárem se ale stal Súdán, kde jsem byla před dvěma lety pracovně, jako průvodkyně.

I dobrodružná cesta stopem napříč válčícím Súdánem se dá přežít, není to ale pro každého – část I.

Už poslední kilometry před súdánskou hranicí z etiopské strany napovídají, že přijíždíme do jiného světa. Nejen kulturně, nábožensky, politicky a historicky, ale také geograficky.

I dobrodružná cesta stopem napříč válčícím Súdánem se dá přežít, není to ale pro každého – část II.

Průvodce africkou gastronomií aneb dva roky hladovění na cestě Afrikou

Průvodce africkou gastronomií aneb dva roky hladovění na cestě Afrikou

Když si vzpomenu na dva roky cestování po Africe, vybaví se mi hlad a žízeň. Většina území subsaharské Afriky je pro gurmána stezkou odvahy. Někdy není co jíst, jindy to nemá žádnou chuť a odporně to páchne nebo je to polosyrové maso neznámého původu, ze kterého lze snadno chytit nebezpečnou chorobu.

Historické a archeologické místa a památky – pyramidy, chrámy, hrobk

Historické a archeologické místa a památky – pyramidy, chrámy, hrobk

Sudánu se také jinak říká domov černých faraónů. Núbie byla domovem tří slavných království a historie archelogického bohatství ukryté v zemi sahá až do 2600 př.n.l. Kušitská říše byla nedozírná a zanechala tu po nás hrobky, pohřebišťě, pyramidy a chrámy, hrobek a pevností.

Přírodní zajímavosti a národní parky – řeka Nil, Rudé moře, poušť

Přírodní zajímavosti a národní parky – řeka Nil, Rudé moře, poušť

Voda : řeky a uměle vytvořené přehrady, rybníky a říčky – rybaření, projížďky na lodi nebo jen pouhý relax. Bílý a Modrý Nil jejich soutok v Chartúmu – projížďky na loďkách

Expedice Súdán – As-Salamu alaykum, khwadja!

Expedice Súdán – As-Salamu alaykum, khwadja!

Pouště, polopouště, deštné pralesy, pohoří, řeka Nil, velboudi, arabská guma, ropa a pyramidy. To vše a mnohem víc skrývá země, kde se střetávaly a střetávají dva světy. Země, která je zahalena do černého závoje nebezpečí a fundamentalismu – Bilat al Súdán neboli „Země černých lidí“, jak toto území nazvali středověcí muslimové.

Když haluk okusíš, Súdán neopustíš

Když haluk okusíš, Súdán neopustíš

Súdán byl před krátkou dobou ještě největší, ale také nejobávanější zemí Afriky. Střetávají se zde dva světy – arabský a černý. Jaký je ale běžný život schovaný pod rouškou fanatismu a násilí?