Historické a archeologické místa a památky – pyramidy, chrámy, hrobk

Historické a archeologické místa a památky – pyramidy, chrámy, hrobk

Sudánu se také jinak říká domov černých faraónů. Núbie byla domovem tří slavných království a historie archelogického bohatství ukryté v zemi sahá až do 2600 př.n.l. Kušitská říše byla nedozírná a zanechala tu po nás hrobky, pohřebišťě, pyramidy a chrámy, hrobek a pevností.

Podél břehu životodárné řeky se nachází nespočet památek. Zájem alespoň ze strany archeologů přišel pozdě a mnoho památek jsme ztratili. Vzala si je zpět poušť. Zatím je znát jen zlomek. Zatím je znám jen zlomek. A ještě méně z nich je přístupno veřejnosti. Kušitská říše, tři království. První s hlavním městem Kerma působilo v letech 2600-1520 před Kristem. Druhé bylo situováno v Napata v letech 1000-300 před Kristem a poslední na dnes nejznámějším a nejzachovalejším území Meroe v letech 300 p.Kristem až do zhruba 280 našeho letopočtu.

Velmi dobře zdokumentovanou historii je možné najít v několika muzeích v Chartúmu, u Jebelu Barkal a Kerma.

Soleb – na severu na západní straně Nilu stojí zachovalé zbytky chrámu Soleb postaveného ve 14tém století antickým králem Amenophisem III z 18té dynastie na počest boha vzduchu Amuna

Old Dongola – starobylé křesťanské dědictví před vpádem islámu.

Kawa – historické centrum Kušitského království se zbytky chrámu

Gebel Barkal (Jebel Barkal) – „Svatá hora“ kde sídlil bůh vzduchu Amun, otec bohů. V klíně hory pozůstatky Amunova chrámu a z druhé strany hory zbytky pyramid

Nuri – o něco starší než pyramidy na Jebel Barkal. Pohřben je zde první vládce Napatanské éry, Taharga.

Meroe – poslední kušitské hlavní město. Kdysi zde bývalo okolo 200 pyramid, dnes jich zůstalo jen 20 stojících.

Královské město Meroe – přes hlavní silnici jsou pozůstatky královského města

Mussawwarat es Sufra –  podobného stylu jako Naga je Mussawwarat. Velká ohrada a Lví chrám je

Naga – nejlépe zachovalé velmi důležité místo kušitské říše. Palác odkud královna Amanishaketo vládla zemi. Amonův a Lví chrám.

El Kurru – Královská nekropole z 8 století před Kristem je nejstarší kolekce nubijských pyramid. Pie, syn egyptského vládce Kashta. Oba jsou zde pohřbeni.

K návštěvě památek musíte mít teoreticky povolení, které se uděluje v Chartúmu. Pokud povolení nemáte, dozorce u památek může vyžadovat, abyste zaplatili extra-povolení za 10 usd.

Neočekávejte však honosnou slávu v podobě památek v Egyptě! Co ovšem ocení asi každý, tak jako my, nestojí se fronta u brány s tisíce dalším turisty, ale člověk se cítí jako objevitel. To je jedna z předností Sudánu.

Představte si… stojíte mezi pyramidam Meroe kdesi v poušti, nad hlavu blankytně modré nebe, obličej ošlehává horký vítr, nohy se boří do tisíce let starého písku… nikdo vás neobtěžuje, nikdo Vás nehoní ani do Vás nestrká. Jste sami, sami spolu se stovky ba tisíce let starými tichými společníky…

Ten pocit se nedá popsat a atmosféra těžko zanést do fotoaparátu. Jednoduše řečeno, Stojí to za to!

S aktualizací online průvodce pomohla Andrea Kaucká, www.divokaafrika.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí