U zubaře v zahraničí: Jak řešit urgentní ošetření?

U zubaře v zahraničí: Jak řešit urgentní ošetření?

Chystáte se na dovolenou?  Je jedno, zda do hor, pod stan, nebo k moři. Určitě byste rádi předešli zbytečným návštěvám zubní ordinace v místě, kde si máte užívat slunce, relaxaci a poznávání okolí. Je dobré mít na paměti, že v turistických oblastech je většina zdravotních zařízení soukromá a lékaři požadují úhradu zdravotní péče samozřejmě v hotovosti.

V některých zemích musíte dokonce uhradit nejdříve zdravotní péči v hotovosti (např. Francie, Belgie). Po návratu do ČR Vám pojišťovna účet proplatí – ovšem bez spoluúčasti. V Lucembursku či Francii musíte zaplatit celé ambulantní ošetření a s tímto účtem zajít na tamní zdravotní pojišťovnu. V Chorvatsku lze nárok na zdravotní péči uplatnit pouze u smluvních lékařů. Bohužel, většina stomatologů je soukromých.

„Nezapomeňte si tedy naplánovat včas zubní prohlídku,“ doporučuje MUDr. Petr Chalupa, stomatolog Canadian Medical Care a dodává: „Pravidelná kontrola (prevence) u zubaře Vám zajistí klid na cestách a nezatíží zbytečně peněženku.“

Neplatíte jen za ošetření

Nejedná se však jen o platbu za ošetření. Nemoc či nehoda v zahraničí může obsahovat také např. náklady na převoz vrtulníkem, ubytování nebo dokonce i zpáteční cestu do ČR. „Tyto náklady bohužel nejsou kryty ze standardního pojištění,“ upozorňuje Chalupa. Ve většině států se za péči připlácí – tzv. spoluúčast, která nemusí být nejlevnější.

Uvádíme příklad:

Dánsko – péče stomatologa 100 % ceny

Francie – léky až 85%, hospitalizace 20 % nákladů + 16 Eur/ den

Itálie – léky 100 % ceny, ošetření až 36,15 Eur

Německo – ošetření 10 Eur, 10 Eur/ den hospitalizace, léky až 10 Eur

Polsko – péče stomatologa 100 % ceny, léky až 100 % ceny

Portugalsko – léky až 80 % ceny

Rakousko – každý lék na receptu 4,9 Eur

Řecko – léky 25 % ceny

Slovensko – není hrazena horská služba

Slovinsko – ošetření až 20 % nákladů, hospitalizace až 25 % nákladů

Španělsko – léky 40 % ceny, stomatolog obvykle 100 %

Velká Británie – stomatolog až 198 liber, léky 40 % ceny

Chorvatsko – hospitalizace až 30 % nákladů

Na jaké věci by se měl váš zubař zaměřit?

„Vyšetřením dutiny ústní stomatolog zjistí mimo okem viditelných zubních kazů, zánětu dásní, netěsnících výplní i například to, zdali jsou přítomné semiretinované (částečně prořezané) zuby moudrosti. Právě ty jsou častou příčinou potíží při cestování v letních měsících,“ popisuje MUDr. Chalupa. Zhotovením velkého rentgenového snímku (OPG) může lékař odhalit nesprávné uložení zubů v čelisti a rozhodne o jednoduché či složitější chirurgické extrakci.

„Pokud se zuby máte dlouhodobější chronické problémy – citlivost, bolestivost či občasné zanícení,  je nejlepší prevencí tyto zuby extrahovat. Neodkládejte však tento výkon bezprostředně před odcestováním,“ radí Chalupa a upozorňuje: „Mějte vždy na mysli, že i banální chirurgický výkon může mít pooperační komplikace v podobě zánětu lůžka po vytažení zubu. Ideálem je podstoupit extrakci jakéhokoliv zubu 3-4 týdny před plánováním cesty.“

Mrtvé zuby to potrápí

Dalším velmi častým problém v letních měsících jsou zuby s takzvaným „váčkem,“ odborně řečeno mrtvé zuby, které mají kolem hrotu kořene jakýkoliv zánětlivý nález, ať už v podobě granulomu nebo cysty.  Stomatolog je schopný tento nález vyčíst z velkého snímku (OPG) či malých intraorálních snímků.  Zub odumírá nejčastěji kontaktem kazu s živou zubní dření nacházející se ve středu zubu. Bakterie způsobí odúmrť dřeně (pulpy) a postupně se šíří systémem kořenových kanálků. „Tento proces může probíhat akutně – silná vystřelující, pulzující bolest, zhoršující se po ulehnutí, či zcela bez vedlejších příznaků, „ popisuje Chalupa a varuje: „Po čase takto bolavý zub přestane bolet. Nicméně výsledkem je nález u hrotu kořene a necitlivost zubu na jakýkoliv tepelný podnět. Někdy můžete zpozorovat bulku neboli váček na dásni u příčinného zubu. Bulka je plná hnisu, který lidé často vypouštějí různými způsoby. Toto je pouze dočasná pomoc, a zánět probíhá s chronickými exacerbacemi. Ten je pak bolavý především na skus. Neexistuje žádná domácí léčba. Léčba je možná pouze na křesle stomatologa!“

První pomoc v cizině

Stomatolog musí zub otevřít, odstranit infikovanou dřeň, provést dezinfekci zubu a zubních kanálků a zub samotný hermeticky uzavřít. Pokud nastane akutní vzplanutí zánětu, čili exacerbace periodontální cysty, projeví se to bolestivostí vystřelující do čelisti, často i do protilehlé. Stejně jako pulpitida (zánět dřeně) nemusí být tlumitelná analgetiky a musí dojít opět k otevření zubu. Což je, společně s dezinfekcí kanálků a uzavřením provizorní výplní, často první pomoc v cizině.

Rady na cestu

Základním vybavením pro cestu do ciziny je hlavně cestovní pojištění, které často kryje stomatologické ošetření do 10 000,- Kč. Bolest, která problém provází, mohou dočasně tlumit volně prodejná analgetika používaná dle příbalového letáku, např. Ibuprofen či Paralen. Ovšem žádná analgetika zub nikdy nevyléčí. A tak mějte na paměti, že návštěvu lékaře nesmíte odkládat a ihned po návratu je třeba se objednat co nejdříve ke svému lékaři a bolestivý zub jednou pro vždy vyřešit adekvátním ošetřením. Vždy ale platí, že prevence je nejlepší.

Zkušenosti čtenářů

Lenka

Dobry den, mela bych dotaz. Mam za tyden letet k mori, alw 30.6 mam jit nechat vytahnout 8cky, mam stach ze cestu letadlem nezvladnu.

Je pravda ze me zuby pobolivaji kazdy den, ale nechci si rusit termin. Ale dam na Vasi radu, co co doporučujete…

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: