Za nevšedními zážitky nemusíte přes půl světa, představujeme perličky německého pobřeží

Za nevšedními zážitky nemusíte přes půl světa, představujeme perličky německého pobřeží

Pobřeží Baltského i Severního moře se pyšní řadou zajímavých míst, která stojí za pozornost. Přinášíme vám několik tipů na nepříliš vzdálená místa, která by se mohla stát vaší příští cílovou destinací.

1. Bremerhaven

Malé přístavní městečko Bremerhaven leží v severním Německu na soutoku řek Geeste a Vezery, která se hned za městem vlévá do Baltského moře. Společně s asi 60 kilometrů vzdálenými Brémami tvoří německou spolkovou zemi Svobodné hanzovní město Brémy.

Cvičná a experimentální ponorka německého námořnictva Wilhelm Bauer byla původně postavena za 2. světové války a v roce 1945 vlastní posádkou potopena. Vyzvednuta a opravena byla o 12 let později a od roku 1984 slouží jako muzejní loď.

Prohlídka ponorky vám zabere zhruba 20 minut, ale pro návštěvu nedaleko stojícího Deutsches Schiffahrtsmuseum si vyhraďte klidně půl den. V komplexu nacházejícím se na ploše 8 000 m² se můžete těšit na expozice sportovních i rybářských lodí a na zhruba 30 000 různých technických nákresů a více než 200 000 fotografií. Vzhledem k tomu, že muzeum úzce spolupracuje s Institutem pro polární a mořský výzkum AlfredaWegenera, uvidíte i ukázku polární stanice.

Německé emigrační centrum, které v roce 2007 obdrželo ocenění Evropské muzeum roku, sleduje historii více než sedmi milionů lidí emigrujících z Bremerhavenu do zámoří. Návštěvník dostane životopis konkrétního emigranta a ten jej na cestě po stopách těch, kteří se rozloučili se svými domovy, aby začali nový život v USA, Argentině nebo Brazílii, doprovází.

V moderním interaktivním muzeu Klimahaus virtuálně procházíte různá místa na světě, přičemž na vlastní kůži pocítíte i tamní klimatické podmínky. Ve městě severního Německa se tak rázem ochladí na čísla záporných hodnot, nebo se naopak ohřejete na více než 30 °C.

2. Helgoland

Zhruba 70 kilometrů od pevniny ze Severního moře nad královskou modří hladiny dramaticky vyčnívají rezavě zbarvené pískovcové skalní útesy ostrova Helgoland, které se pyšní dokonale čistýmovzduším v kombinaci s mírnýmmořskýmklimatem.

I přes svou nemalou vzdálenost od pevniny ostrov disponuje dobrým spojením. Letecká společnost OLT z městBremerhaven, Büsum a Hamburknabízí leteckéspojení trvající přibližně 20–30 minut. Na ostrov se dostanete také lodí z Büsumu, Hamburku, Cuxhavenu, Bremerhavenu a Wilhelmshavenu.

Turistické stezky podél pobřeží vás provedou přes ostrovní flóru a faunu až k nejmenší přírodní rezervaci světa – Lummenfelsen. Seznámit s historií a kulturou ostrova se můžete v okouzlujícím Museum Helgoland, které je obklopeno nádherným přírodním parkem. Opravdovou chuť ostrova však objevíte v rybářských domech nedaleko přístavu, kde také ochutnáte čerstvě ulovenou místní pochoutku – světoznámého humra Helgoland.

Světlo místního majáku, který byl za 2. světové války koncipován jako věž pro protiletadlová děla, dosahuje viditelnosti až 77 780 metrů a při dobré viditelnosti jej lze vidět až na Východofríských ostrovech. Podzemních prostory, jejichž přesný počet a délka dosud nejsou známy, zase dříve sloužily jako bunkry. V severní části ostrova pak navštivte kostel Sv. Mikuláše s částečně původním vnitřním zařízením. Ostrovní vodárna z mořské vody vyrábí vodu pitnou, jejíž cena je čtyřikrát vyšší než na pevnině.

3. Waddenské moře

Na pobřeží Severního moře se na ploše přibližně 11 000 km2 rozkládá světová přírodní památka UNESCO, která zahrnuje tři národní parky Waddenského mořeŠlesvicko-Holštýnsko, Dolní Sasko a památkovou rezervaci Wadden Sea v Nizozemsku.

Rozmanitá krajina vytváří jedinečné prostředí pro nespočet druhů rostlin a volně žijících živočichů. Waddenské moře je zároveň důležitým místem odpočinku pro miliony stěhovavých ptáků. Slaná voda mísící se se sladkou na písčitýcha bažinatýchplochách nabízí jim nepřeberné množství potravy.

Krajina geologicky velmi mladá – stará pouze 10 000 let, je vlivem větru a přílivu a odlivu neustálepřetvářena. Příliv a odliv se střídají každých šest hodin, a tak jakoby kouzlem mění krajinu.

Nejširší nabídku průvodců a map Německa (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

4. Sylt

Největší ostrov Fríských ostrovů a s plochou bezmála 100 km² také čtvrtý největší ostrov celého Německa je oblíbenou rekreační oblastí zejména pro dobré jídlo a četné možnosti vodních sportů. S pevninou je ostrov spojen sHindenburgovouhrází.

Z vodních aktivit na Syltu vyniká především windsurfing a kiteboarding, přičemž na své si zde přijdou jak zkušení matadoři, tak i úplní začátečníky. Až vás omrzí voda, na pevnině najdete skvělé možnosti golfového vyžití.

Pobyt na Syltu okoření velmi živý noční život a srdce každého milovníka dobrého jídla a pití zaplesá. Na ostrově se vždy zaručeně skvěle najíte, a to od plážových bister počínaje až po luxusní restaurace s Michelinskou hvězdou. Vyzkoušejte například kuchařské umění šéfkuchaře Johannese Kinga, který ve venkovském domě restaurace Söl’ring Hof stojící na dunách Rantum podává dokonale svěží jídlo z místních surovin.

5. Kiel

Dominantním prvkem Kielu, jež má právem pověst světové metropole plachetnic, je pochopitelně voda. Po ničivých dopadech 2. světové války se město poměrně rychle obrodilo v duchu moderní doby, přičemž důraz byl kladen zejména na vodní plochy. Důkazem je expandující přístav a obří trajekty u Skandinávského nábřeží.

V posledních desetiletích se ale zájem otočil také ve prospěch městského jádra, které bude částečně rekonstruováno do své původní podoby.

Pokud vás do Kielu nenaláká přístav a s ním spojená námořní čtvrť, mohla by vás oslovit typická rybí specialita města – „Kielské šproty“. Zaručeným letním magnetem je pak slavný Šlesvicko-holštýnský hudební festival.

U čtvrti Kiel-Friedrichsort si můžete prohlédnout malebné strmé útesy a shladíte se na několika městských plážích, krásná je písečná Falckensteiner Strand. Projděte se jednou z nejstarších pěších zón v Německu – Holstenstraße, nebo si zarelaxujte v botanickézahradě univerzity Christiana Albrechta položené přímo. Technicky zaměřenější turisty bude zajímat sklápěcí konstrukce mostu Hörnbrücke nebo plavební komory Severomořsko-baltského průplavu v Kiel-Holtenau.

Milovníci historie a kultury ocení četná muzea, jmenujme Muzeum lodní plavby na Sartoriho nábřeží, Muzeum počítačové techniky, Síň umění s antickými sbírkami a Muzeum strojní techniky.

6. Stralsund

Historické centrum Stralsundu se stejně jako Wismar může pochlubit prakticky nezměněnými středověkými půdorysy a rozsáhle dochovaným architektonickým dědictvím z období gotiky.

Mezi množstvím dochovaných gotických cihlových staveb dominuje kostel St. Nikolai-Chirke s působivým interiérem, velký luteránský kostel Panny Marie se 104 metry vysokou věží nebo klášter St. Katharinen – jeden z nejstarších klášterů v oblasti Baltského moře, jehož gotická architektura byla téměř kompletně uchovaná. Asi největší architektonickou raritou je radnice ze 13. století.

O neuvěřitelné podmořské dobrodružství se postará akvárium Ozeaneum. Velkolepá moderní budova, která vytváří úchvatný kontrast ke středověké kráse centra města, byla otevřena v roce 2008 a již v roce 2010 vyhrála ocenění Evropské muzeum roku. Naskýtá fascinující pohled na to, co leží pod vlnami Baltského, Severního a Atlantského oceánu a ukrývá také největší světovou výstavu velryb, včetně replik oceánských obrů v životní velikosti.

7. Rügen

Na 926 km2 největšího německého ostrova najdete vše, co pro perfektní dovolenou potřebujete – jemné písečné pláže Baltského moře, nedotčené přírodní prostředí s množstvím národních parků a luxusní přímořská letoviska. Ostrov je s pevninou spojen moderním mostem.

V posledních letech byly na ostrově Rügen vybudovány kilometry cyklo a in-line stezek, takže pokud nehodláte celou dovolenou strávit opalováním se na pláží, vezměte si s sebou kolo nebo kolečkové brusle, čekají vám úchvatné projížďky s vyhlídkou na moře prakticky bez převýšení.

Nedaleko přístavního města Sassnitz najdete malý národní park Jasmund s množstvím vzácných živočichů a rostlin. Rügen má nádherné strmé křídové útesy, ale bohužel postupně dochází k jejich borcení, a tak je přístup k ním regulován. Nejznámější z nich nazvaný Králova židle (Königsstuhl) je však stále přístupný. Oblíbeným turistickým cílem je také maják na nejsevernějším cípu Kap Arkona. Obrovský hotelový komplex Prora zde nechal vybudovat Hitler a od roku 1992 je chráněnou památkou. Za návštěvu stojí také lovecký zámeček Granitz.

Neodjíždějte z ostrova, aniž byste ochutnali ry hamburger – typickou místní specialitu, která nejlépe chutná zapitá pivem.

Tip pro rodiny s dětmi

Vaše ratolesti zaručeně ocení venkovský zábavní park a Karlovu zážitkovou vesnici v Rövershagenu u Rostocku. Vedle zvířátek zde najdete autodráhu pro traktory i autíčka, létající kravín, hřiště plná atrakcí, skákadla, lanovou dráhu a obrovskou roklinu o rozloze 600 m2. O zábavu pro celou rodinu se postará minigolfová vesnička. Vyzkoušíte výrobu mýdla, marmelády, chleba, housek nebo kávy a sýra.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí