Vítej na severu Bali

Vítej na severu Bali

Za zmínku stojí Lovina, Pemuteran, ale také Bedugul a Kintamani. Sever je lehce přístupný skrze mnoho scenerických horských cest. Jízda z Kuty trvá zhruba 3-4 hodiny dle dopravních podmínek a zvolené trasy. Největším lákadlem severu jsou bezesporu šnorchling a potápění, na výběr je však i mnoho jiných aktivit, a tak je severní Bali skvělým místem pro aktivní dovolenou bez davu turistů.

Jak se dostat na sever a kolem něj

Na severu na taxík narazíte zřídka a rozhodně zde není žádná hromadná doprava. Nejlepší možnosti dopravy kolem severu jsou: najmout si auto s řidičem, půjčit si pouze auto nebo poslední a osobně doporučovaná možnost je půjčit si motorku. Silnice na severu Bali jsou bezpečnější, neboť nejsou neustále v zacpané, jak tomu bývá na jihu.

Bedugul

Hornatá oblast ležící zhruba 50 km severně od Denpasaru, rozkládající se kolem jezera Bratan. Turisticky nejznámější místo v okolí je známý Pura Ulun Danu Bratan – druhý nejvýznamnější chrám na Bali. Výhled na chrámový komplex při jezeře působí mysticky, obzvlášť v deštivém období, kdy je často zahalen v mlze. Díky horám, které obléhají jezero ze všech stran, je zde citelněji nižší teplota než jinde na Bali, nezapomeňte proto na bundu.

Druhé neopomenutelné místo v okolí Bedugulu je Bali Botanic Garden – největší botanická zahrada v Indonésii. Se svou rozlohou přes 150 hektarů zde bez problémů strávíte celý den. K vidění je kaktusová expozice, orchideje, tradiční balijské rostliny a další. Třešničkou na dortu je pak lanový park Bali TreeTop Adventure Park, kde si skvělou zábavu užijí všechny věkové kategorie.

Kintamani

Malá vesnička uprostřed hor je skvělou základnou pro výšlap na Mt Batur. Kintamani, ležící na úpatí sopky a zároveň u pobřeží stejnojmenného jezera, je málo turisticky poznamenané, a tak je to skvělé místo pro sblížení s balijskou kulturou. Kromě výšlapu na sopku zde můžete navštívit také termální lázně nebo navštívit nedaleké kávové plantáže. Nejpopulárnější je však Mt Batur.

Osobně doporučuji lokální homestay Lake View Kintamani. Přátelští majitelé vám rádi sjednají průvodce pro výšlap, který vás ve čtyři hodiny ráno vyzvedne přímo na pokoji. Samotný výšlap trvá zhruba 2 hodiny, záleží na vaší fyzické zdatnosti. Díky kombinaci vlhka, horka a kolikrát obtížně schůdného terénu je cesta na vrchol opravdu náročná. Vyplatí se vyrazit dříve než později. Na vrchol byste měli dorazit před šestou hodinou ranní, abyste si plně užili scenerický východ slunce.  Nenechte se zmást pro Bali typickým horkem, na vrcholu je o hodně chladněji než na zbytku ostrova, přibalte si proto bundu. Také nezapomeňte na vhodnou obuv, terén je kamenitý a místy kluzký. Východ slunce na Mt Baturu si rozhodně nenechte ujít, je to nezapomenutelný zážitek!

Singaraja a Lovina

Singaraja je bývalé hlavní město ostrova, a je zde stále cítit bývalý kolonialismus. Cesty jsou širší než jinde na Bali a je tu znatelné míšení kultur. V samotné Singraji toho totiž k vidění zase až tak moc není, za zmínku však stojí čínský chrám Ling Gwang Kiong poblíž singarajského přístavu. Více než v Singaraji však turismus kvete v přilehlé Lovině. Ta nabízí množství ubytovacích zařízení, restaurací a barů, je tedy optimálním místem pro dovolenou na severu Bali. Nabízí množství aktivit a také dobrou vzdálenost na atraktivní vodopády, chrámy a další.

Nejpopulárnější aktivitou v Lovině je pozorování delfínů. Výlety se pořádají každé ráno kolem šesté hodiny, kdy z Lovina Beach vyjíždějí desítky loděk. Rozhodně si tento zážitek nenechte ujít, uvidíte nejen delfíny, ale také krásný východ slunce. Lovina Beach je zároveň perfektním místem pro pozorování západu slunce. Můžete si dát drink v přilehlém Bintang Baru a kochat se krásně červenajícím se nebem.

V okolí Loviny se nachází několik vodopádů. Přímo ve městě jsou Aling-Aling nebo vodopád Sing-Sing, pod kterým se dá i koupat. Za návštěvu určitě stojí zhruba 10 km vzdálený GitGit. Vodopád ležící uprostřed hor je lehce dostupný z hlavní cesty skrze nenáročnou stezku s množstvím stánků. Vodopády se nachází zhruba v polovině cesty mezi Lovinou a nedalekým Begudulem, kde jsou k vidění již zmiňovaný Pura Ulun Danu Bratan a také botanické zahrady a lanový park. Vše se nachází zhruba hodinu a půl od Loviny.

Pro milovníky adrenalinu se v Lovině nachází mořský aquapark North Bali Adventures, kde si můžete zablbnout na nafukovacích skluzavkách a překážkách. Zhruba 20 minut západně od Loviny je pak maličký aquapark se sladkou vodou – Gran Surya Waterpark. Oproti aquaparku Waterboom v Kutě je tady ten opravdu malý, je však levný a na odpolední zábavu postačující.

Nedaleko Gran Surya Waterparku se nachází Brahma Vihara Arama. Tento autentický klášter daleko od davu turistů nabízí bližší poznání budhistické kultury a také krásný výlet do okolí. Lze navštívit pouze za dobrovolný příspěvek, je však třeba nezapomenut na sarung (k zapůjčení při vstupu).

Pemuteran

Pemuteran je malá vesnička nacházející se blízko Balijského národního parku (West Bali National Park). Z celého Bali jedno z míst, kde turismus ještě nepoznamenal místní kulturu. Díky přilehlým horám zde prší o něco méně než na zbytku ostrova, Pemuteran je proto skvělým místem pro lenošení u bazénu nebo na pláži. Kromě toho nabízí jedno z nejkrásnějších míst na potápění a šnorchlováni a to díky projektu snažícímu se obnovit vymírající korálové kolonie (tzv. Biorock Project). Moře je neuvěřitelně klidné a nabízí bezpečné objevování podmořského světa.

Za šnorchlováním se také můžete vydat k přilehlému ostrůvku Menjangan, který je součástí národního parku. Kromě šnorchlování si lze sjednat také túru džunglí. Večer se vydejte na Pemuteran Beach a relaxujte při nádherném západu slunce. Přestože je Pemuteran stále oázou tradiční baljské kultury, naleznete zde skvělé warungy, ale také restaurace zaměřující se na světovou kuchyni.

Sever Bali rozhodně stojí za úvahu při plánování vaší dovolené. S minimem turistů, množstvím aktivit a překrásných míst k vidění, rozhodně nebudete litovat, pokud se sem minimálně na pár dní vydáte.

Autorka Pavla Kolaříková byla již od mala vášnivou cestovatelkou. Jako dítě procestovala s rodiči země jižní Evropy a po studiích na se vydala do Velké Británie, kde během tříletého pobytu žila v hrabství Kent, Londýně a ve skotském regionu Highlands. Její první výpravou do Asie byla téměř dvouměsíční cesta po Bali a návštěva asijských metropolí Singapuru a Kuala Lumpuru. Oblast jihovýchodní Asie jí natolik učarovala, že v současné době pobývá na východní Jávě, kde v místní křesťanské škole vyučuje angličtinu. Více na www.pavlaa.blogspot.co.id.

Cestovní kancelář GO2

Zážitkově orientovaná dovolená Bali je víc než jen návštěva obvyklých turistických destinací. Relaxační a aktivní programy vás překvapí svou originalitou. Zažijte místní atmosféru na vlastní kůži. Originální zájezdy Bali orientované na zážitky, poznání i relax.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí