HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Tulum – perla Yucatánu

Tulum – perla Yucatánu

  Yucatánský poloostrov se nachází v jihovýchodním cípu Mexika. Tato nízko položená oblast deštných lesů byla domovem vyspělé mayské kultury. Mezi nejznámější mayské lokality patří Tulum u Karibského moře.

Tulum

Nedávno jsem cestoval jednou místní společností do Prahy.  Autobus přijel k mé zastávce – druhá na jeho trase do Prahy-  špinavý, neuklizený, nevysátý, s chlupy na sedadlech a rozmazanou špínou na oknech.  Položil jsem si otázku, jak je možné, že jsme ještě po téměř dvaceti letech ten kapitalismus s fungujícími profesionálními službami nevybudovali. V Mexiku jsme se pohybovali autobusy první a druhé třídy. Na snímku vidíte terminál v Playa Carmen, odkud jsme několikrát vyjížděli k výletům po pobřeží i do vnitrozemí Yucatánského poloostrova. Uklizený terminál, čisté, klimatizované autobusy, lístek si koupíte předem u okénka, dostanete jízdenku, kde máte místo k sezení  i lístek na zavazadlo, řidiči  s penězi  nemanipulují . Zajímavé je, že do většiny spojů nastoupí během cesty revizor a kontroluje, zda seznam  pasažerů, který si řidič na každé zastávce vyzvedne, souhlasí a zda neveze někoho na černo.

Tulum

Cesta do Tulumu trvá něco přes hodinu.  Po obou stranách  dálnice roste tropický prales (zde zvaný prostě jen „džungle“), jen občas narušovaný odbočkami do letovisek na Mayské riviéře. Ta se táhne v délce přes 150 km jižně od Cancúnu  právě až po Tulum. V husté vegetaci najdeme také spoustu podzemních jezírek- cenotes,  a především dvě lokality, kde byly pro turisty vytvořeny tzv. ekoparky – Xcaret a Xel-Há. Město Tulum, jehož největší  rozkvět spadá mezi roky 1200 – 1550, bylo nejdůležitějším hospodářským a náboženským centrem na východním pobřeží Yucatánu.

Tulum

Když město Tulum poprvé spatřili roku 1518 Španělé, tak Juan Díaz, kronikář expedice Juana de Grijalvy napsal: „…město tak veliké, že ani Sevilla snad nevypadá okázaleji.“ Město mělo tehdy pravoúhlou uliční síť, dnes se nám zachovaly bohužel jen zbytky chrámů a svatyní.  Archelogické naleziště s mayskými chrámy dnes tvoří upravený areál (380 x 170 metrů), který zahrnuje tzv. chrámový a obřadní okrsek.

Tulum

Tulum dnes především fascinuje svojí jedinečnou polohou na útesu nad Karibským mořem.  Mayský chrám se vypíná přímo nad pláží s bělostným pískem a tyrkysově modrým mořem.  Celá mayská riviéra je místem jedinečné pohody,  moře má celý rok stabilních 26 – 28 stupňů, vzduch ještě o něco více.  Z pohody místní obyvatele vyruší  „jen“  tradiční  podzimní  hurikány.

Tulum

Pokud se nechcete koupat na pláži přímo pod tulumskými chrámy se stovkami  převážně amerických turistů, není nic snazšího než  udělat několik kroků  navíc a najít si tu svoji pláž.  Pokud někde stvořil Bůh ráj na zemi, tak by to mohlo být třeba právě tady. Posuďte sami.

Tulum

Na pláži budete úplně sami. Čisté moře, teplo, pohoda, nikde nikdo.  Jen jemné šplouchání moře vás může někdy vytrhnout ze snění.  Přesto někdy tak úplně sami nebudete,  nezaujatě vás budou pozorovat leguáni. Zprvu vám bude možná jejich přítomnost vadit,  pak  si na ně zvyknete, jsou prostě všude, a  nakonec si je jako my určitě zamilujete. Jsou prostě nádherní.

HedvabnouStezku.cz založili a provozují cestovatelé pro cestovatele. Veškeré příjmy z inzerce věnujeme na neziskové projekty prostřednictvím Expedičního fondu. Hedvábná stezka je pro nás symbolem. Lidé po ní putují už 2500 let, ale taková cesta stále vyžaduje odvahu a vytrvalost. Na Hedvábné stezce i dnes každý prožije „svá vlastní dobrodružství“ a „objeví pro sebe“ nová místa nebo třeba sám sebe. Doba objevů a dobrodružství zdaleka neskončila. Kdo chce, ten je i dnes najde na mnoha místech světa.

Zkušenosti čtenářů

kregan

Naprosto souhlasim. Tulum je daleko hezčí než zprofanovaná a turisty obležená Chichen Itza. Doporučuju si jeden den vyčlenit na park Xel-Há. „Zábavní parky“ nemám rád, ale tenhle mě naprosto uchvátil. Prostě dokonalost.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí