Trek na ostrově El Hierro: GR 131 Camino de la Virgen

Trek na ostrově El Hierro: GR 131 Camino de la Virgen

Bezmála 30 km dlouhá stezka Camino de la Virgen vede přes centrální vrcholky málo známého kanárského ostrova El Hierro. Skýtá panoramatické výhledy na louky, svahy El Julan, El Golfo, El Pinar, Nisdafe a na oblast Azofa. Procházet budete různými typy lesů, které ostrov pokrývají a stín vám poskytnou jalovce chvojky, borovice i vavříny. Celý trek ujdete za jeden den, ale můžete si ho rozdělit do více dní a odpočinout si na pastvinách Nisdafe.

Pravidelné online zpravodajství o cestování v době Covidu sleduj na hedvabnastezka.cz/zase-cestuj!

Po červené značce napříč ostrovem

Dálková stezka GR 131 ostrovem El Hierro má celkem 27 kilometrů, což se může zdát trekovým nadšencům málo. Nicméně nechvalte dne před večerem. Čeká vás značné výškové převýšení, takže vás čeká cca osm hodin vysoké obtížnosti. Camino de la Virgen propojuje silnici, lesní cesty a zpevněnou stezku a klikatí se přes vesnice Frontera, El Pinar a Valverde. Po cestě se zastavte ve farnosti ve Valverde a nebo v Monumento al Campesino z roku 1976, pyšnící se rukopisem kanárského umělce Tony Gallardo.

Trek začíná v Tamaduste na východním pobřeží a táhne se celým ostrovem až k na západ do Faro de Orchilla. Trasa je velmi dobře značená, takže se nemusíte bát, že byste se po cestě někam zatoulali. Stačí sledovat červenou značku a dojdete v pořádku do cíle. Míjet budete kromě lesů a pastvin také políčka místních, na kterých pěstují vinnou révu, banány, mandle, broskve, brambory a rajčata. Většinu času půjdete krajinou nejspíše sami a spolčenost vám budou dělat pasoucí se oslíci, kozy a ovce. Nezapomeňte na dostatečné zásoby vody, jídlo, kvalitní obuv a ochranu před sluncem.

Biosférická rezervace a podzemní jezírka

Čeká vás poměrně strmé stoupání, ale za námahu budete oceněni nádhernými scenériemi a chvílemi si budete připadat jako když procházíte ne napříč jedním, nýbrž rovnou několika ostrovy. Vavřínové lesy, vyprahlá země, oranžovočervená země, sopečná krusta, borovice poskytující kýžený stín a agáve. Ohromí vás také nádherné výhledy na oceán a poklidné zátoky. Zajímavým bodem je Arbol Santo Garoé, neboli Svatý strom. Strom je symbolem identity ostrova. Za posvátnou je považována tento jalovec proto, že jeho listy byly schopné zadržovat dostatečné množství vody pro zásobení celé populace na El Hierro.

TIP: Přemýšleli jste někdy, jaké by to bylo spát v majáku? Na ostrově El Hierro to můžete vyzkoušet a strávit noc v nejmenším hotelu na světě – v majáku s výhledem na Atlantský oceán.

Další zajímavostí je útes El Golfo, nacházející se na severozápadě ostrova. Útes vznikl přibližně před 50 tisíci lety, když se asi čtvrtina rozlohy ostrova propadla do moře. Od roku 2000 je navíc celý ostrov prohlášen za biosférickou rezervaci UNESCO, díky naprosto unikátní fauně a flóře, která se na ostrově vyskytuje. I díky tomu jsou na ostrově využívány pouze obnovitelné zdroje energie a ostrov je celkově velmi v souladu s udržitelným stylem života.

Sopečná krajina se mísí se zelenými stromy.

Podzemní jezírka i vulkanické potápění

Po cestě narazíte také na několik podzemních jezírek. Na každé upozorňuje informační tabule, na které se dočtete jeho hloubku i přibližný tvar dutiny jezírka. V některých jezírkách, kterými je ostrov protkaný, se můžete dokonce vykoupat.

Na ostrově jsou nejlepší podmínky pro potápění z celých Kanárských ostrovů a dá se říct, že i Španělska. Míst k potápění je kolem ostrova několik. Erupce v roce 2011 vytvořila pod mořskou hladinou unikátní mořský ekosystém. Při troše štěstí můžete pozorovat želvy, tuňáky, delfíny i rejnoky.

El Hierro je sice nejmenší z Kanárských ostrovů, o to je ale kouzelnější a turismem téměř nedotčený. Nevydává se na něj moc lidí, zůstává tedy takovým skrytým kanárským pokladem.

Článek vyšel ve spolupráci se španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na www.spain.info.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí