TOP 7 věcí, které musíte zažít a vidět na Mallorce

TOP 7 věcí, které musíte zažít a vidět na Mallorce

Nejlepší tipy z Mallorky prošly přísným výběrem naší redakce. Poradíme, kam se zajet pokochat, kam zasportovat a kde se vykoupat. Těchto 7 tipů při cestě na Mallorcu zkrátka nesmíte minout!

1. Stezka GR 221 a pohoří Serra Tramuntana

Nezapomenutelný asi osmidenní trek o délce 120 km kopíruje téměř celé severní pobřeží Mallorcy skrze pohoří Serra Tramuntana z městečka San Elm do Pollency. Spát je možné v kamenných domech přímo v horách, kde za přívětivou cenu zpravidla dostanete i snídani.

Kdybyste se nechtěli vydat na mnohadenní pochod, zvolte třeba jen nějaký jednodenní výlet. Vápencové pohoří Serra de Tramuntana, které bylo zařazeno na seznam přírodních památek UNESCO, je protkáno desítkami kilometrů stezek vedoucími od pomerančových a mandloňových sadů v údolích, přes výše položené háje olivovníků až po nejvyšší vrcholky s nádhernými vyhlídkami.

2. Palma de Mallorca

Historické město plné příjemné atmosféry, fancy kavárniček a zmrzlináren i tajuplných zákoutí. Dobrým nápadem je prohlídku začít u Katedrály panny Marie – La Seu ve Starém městě. Je nejen hlavním lákadlem Palmy, ale také se svou 44 metrů dlouhou věží je největší katedrálou na ostrově. Vydáte-li se od katedrály na sever, brzy narazíte na Placa Major lemované domy s fasádami pískové barvy a řadou kavárniček a obchůdků ukrytých v arkádách domů. Za nočním životem se vydejte do čtvrti Sa Gerreria. Asi 3 kilometry od centra leží na malém vrcholku hrad Castillo de Bellvedere. Je zde fantastický výhled na celé město a zátoku Badia de Palma.

3. Horské vesničky: Valldemossa, Deia a Soller

Do téměř ikonického městečka Valldemossa se snadno a rychle dostanete i autobusem přímo z Palma de Mallorcy. Kamenná domy obsypané květináči plnými čerstvě kvetoucích muškátů a dalších květin vytváří v uličkách příjemně chladivou atmosféru i v parném létě. Dalším městem ukrytým ve stínu hor je Soller. Snad největším lákadlem je tu roztomilá červená tramvaj spojující hlavní náměstí s nedalekým přístavem a pláží. Asi na půli cesty mezi Valldemossou a Sollerem leží nejmalebnější z vesniček – Deia. Domy tu mají typickou medově zbarvenou fasádu, uličky jsou úzké a pravděpodobně tu narazíte na prodavače čerstvě vymačkané pomerančové šťávy.

Valdemossa

4. Isla Sa Dragonera

Pokud chcete zažít mikro výpravu mimo ostrov, vydejte se na západ od Palma de Mallorca do Sant Elm a odtud se nechte motorovou lodičkou převést na mini ostrov Sa Dragonera, vzdálený jen 800 metrů od břehů Mallorcy. Strávit se zde dá krásný a pohodový den ve společnosti ještěrek lilfordových, podle nichž se celý ostrov jmenuje.

Cesta sem trvá 20 minut a jezdí tu pravidelná kyvadlová doprava, takže není potřeba nic dopředu zamlouvat. Vypracují se sem i velké výletní lodě, ale ty nenabízí dostatek času k prohlídce. Nejlepším nápadem je ostrov pořádně prozkoumat pěšky a vyjít až na nejvyšší kopec s vyhlídkou. Hned u malinkého přístavu je sympatické návštěvnické centrum, kde vám poradí, kam se vydat a zdůrazní, jak se při procházce chovat ke krajině.

Cestou na Isla Dragonera
Cestou na Isla Dragonera

5. Arta a okolní pláže

Dominantou východního cípu ostrova je město Arta, které rozhodně stojí za návštěvu, ale spíše mimo turistickou sezónu, jinak se často promění v atrakci zavalenou davy výletníků. Mnohem zajímavější je vydat se autem na sever od města a dojet až na úplný konec některé aspoň částečně zpevněné silničky, dále už se budete muset vydat pěšky. Odměnou vám budou opuštěné pláže často bez jména, polorozpadlé kamenné majáky a neskutečně azurová voda v zátokách.

Mallorca koupání
Mallorca koupání

6. Dramatický sever ostrova

Při cestách horami se zastavte ve starém klášteře v Llucu, který je jakýmsi pomyslným duchovním centrem celého ostrova. Nedaleko odtud se pak ukrývá jedna z nejkrásnějších a velmi špatně dostupných pláží na Mallorce – Sa Calobre. Dobrodruhové odtud můžou zamířit na několikahodinovou náročnou procházku kaňonem Torrente de Pareis.

Na úplném severu vybíhá do moře poloostrov Formentor, jehož nejzazší část s majákem nese název Cap de Formentor. Dostanete se sem buď autem nebo na skútru po úzké silnici či pěšky po starém a dnes méně používaném chodníku. Už po cestě se můžete kochat dramatickými výhledy na skaliska padající mnoho desítek metrů do moře.

Sever ostrova Mallorca
Sever ostrova Mallorca

7. 3 tajné tipy na koupání

Jihozápadní část ostrova stojí za návštěvu zejména kvůli koupání. Nedaleko městečka Santanyia najdete úžasný přírodní park Mondrago, který ukrývá hned několik nádherných pláží. Pláž S´Amarador je na hony vzdálená od turistických středisek, obklopena je jen rozlehlými písečnými dunami, lesy poskytujícími stín a skalnatými mini útesy. Velmi podobná je sousední pláž Cala Mondrago. Odlehlost místa zaručuje menší počet lidí, ale zároveň se můžete těšit na stánky s občerstvením.

Tajným tipem je méně oblíbená oblast v okolí Colónia de Sant Jordi, vesničky na úplném jihu ostrova. Zaparkujte na parkovišti ve vesnici a vydejte se podél pobřeží dále na jih. Doporučuji vzít si veškeré vybavení s sebou, od slunečníku přes vodu až po jídlo, a jít minimálně hodinu, pak budete mít jistotu nádherné rozlehlé pláže s bělostným pískem téměř jen pro sebe.

Na severozápad od Palma de Mallorca najdete městečko Port d´Andratx. Samo o sobě nenabízí nic extra zajímavého, ale pokud se z něj vydáte na jih, budete narážet na jedno hezčí místo na koupání za druhým. Na kamenné mini poloostrovy sejdete po schodech z hlavní ulice Cami de Sant Carles. Ta pak dále vede až na Sa Mola, kde najdete mnoho dalších míst ke koupání.

Pobřeží Mallorcy
Pobřeží Mallorcy

Mallorca, to jsou malé velké hory zvané Tramuntana, a spousta nádherných překvapení čekajících za každým útesem, kopečkem nebo zátokou. Jedním z nich pro vás možná i bude to, že na ostrově sídlí Nadace Joana Miró, věhlasného malíře, jehož sluníčko je logem španělské centrály pro cestovní ruch. Kdyby vás snad náhodou omrzela mallorská příroda, zajděte do bývalé dílny tohoto úžasného malíře. Více na: www.miromallorca.com.

Nejširší nabídku průvodců a map Mallorcy (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Zkušenosti čtenářů

Tomáš

My jsme na dovolené poměrně nenároční, stačí nám krásné moře a dobré jídlo. U toho si člověk nejvíce odpočne 🙂 Minulý rok jsme byli v Turecku a teď se chystáme právě na Mallorcu, tak už se moc těšíme. Zakoupili jsme dovolenou na Mallorce https://www.nacesty.cz/mallorca

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí