Starobylé centrum gruzínského křesťanství města Mccheta chrání opevněné kláštery i pevnost

Starobylé centrum gruzínského křesťanství města Mccheta chrání opevněné kláštery i pevnost

Gruzie již dlouho míří směrem na západ. Země sebe sama často chápe jako jeden z evropských států a EU se zde zapojuje do řady projektů. Od války s Ruskem v roce 2008 se rozvíjí snad na všech frontách a zvláště pak turismus zažívá poslední léta vysloveně boom. Co však stále zůstává, je víra a ortodoxní křesťanská tradice země. Jejím centrem je město Mccheta.

Spojení řek Aragvi a Kura označuje místo, kde vzniklo kdysi mocné hlavní město gruzínského království zvaného Kavkazská Iberie a odkud od 3. století př. n. l. do 5. století našeho letopočtu vládli místní králové. Však historie osídlení sahá mnohem dále do historie a Mccheta patří k nejstarším městům v regionu. V roce 337 zde bylo křesťanství přijato jako státní náboženství a od té doby zde má sídlo církev, nyní Gruzínská pravoslavná. Za více jak 1600 let ve městě vyrostlo několik svatostánků i dalších církevních památek. V roce 1994 byly, v čele s katedrálou Sveticchoveli, zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO.

Prohlédněte si všechny fotografie k článku…

Do katedrály jen slušně oblečeni

Vzduchem vířily dlouhé šátky, když se mladé studentky střední školy chystaly na vstup do katedrály. Jelikož už nepatřily ke generaci jejich babiček a bylo léto, měly na sobě krátké sukně a tílka s odhalenými rameny. Takto oblečené je do místního svatostánku rozhodně nepustí. Pro takovéto případy jsou u vchodu velké koše obsahující šátky pro „nevhodněoblečené návštěvníky. A pozor, to neplatí jenom pro ženy, například v kraťasech nad kolena a tílku do svatých míst nepustí ani muže.

Přestože hlavní město království bylo již v šestém století přesunuto do Tbilisi, v Mcchetě se až do konce 19. století odehrávaly korunovace králů a stejně tak jim sloužila jako místo posledního odpočinku. Vladařská cesta zde začínala i končila. Oba rituály se odehrávaly v katedrále Sveticchoveli, hlavním chrámu Gruzínské pravoslavné církve, které je nyní sídlem arcibiskupa a zároveň patriarchy gruzínských katolíků. Stavba v těchto letech slaví 1000 let (budovaly ji 1010 – 1029) a látá především místní návštěvníky.

Atmosféra chrámu je cítit pokorou a vírou, nejedná se o chladnou památku, ale o živé a tlukoucí srdce gruzínské církve, kam přijíždějí lidé z celé země modlit se a rozjímat.

Druhým důležitým lokálním „svatým“ místem je klášter Džvari. Před lety byl společně s ostatními místními památkami zapsán na seznam UNESCO. Jedná se o ortodoxní klášter z 6. století stojící na vrcholu kopce nad soutokem řek Mtkvari a Aragvi, odkud je nádherný výhled na město. Do Gruzie přinesla podle pověsti křesťanství svatá Nino a bylo to právě v tomto místě, kde vztyčila obrovský dřevěný kříž. Za posvátným symbolem putovali lidí z širokého okolí a v roce 545 zde vznikl malý kostelík. Klášter byl později obehnán obranými hradbami, které můžete vidět dodnes.

Pevnost a legenda

Jen pár kilometrů za městem je možné nalézt pevnost jménem Bebris Tsikhe. Zvláště pro fotografy je tohle ideální místo pro skvělé obrázky. Z vrcholku malého kopce shlíží na celé město. Kdysi patřila k významným opěrným bodům v Kartli, jak se kdysi kraj nazýval.

K hradu se váže legenda o dvou sourozencích. Jejich otec Simon jim svěřil správu oblasti a po jeho smrti zde začali vládnout. Bezcitný Mamuk však uvalil na své poddané obrovské daně a když se ho jeho krásná sestra Makrine pokoušela od tvrdých praktik odradit, zavřel ji do věže.

Mamuk dřel rolníky z kůže a když jim jednou nabídl polévku, která byla řídká a nechutná, vylili ji. To rozčílilo Mamuka a začal je honit. V ten moment ze země vylezli hadi a začali ho obklopovat. Ve chvíli děsu slíbil, že povede zbožný život, pokud ho zachrání. Jeho sestra vše sledovala z věže a za bratra se modlila. Bůh Mamuka zachránil. Stal se z něj mnich a jeho sestra vstoupila do kláštera. Když Makrine zemřela ve věku požehnaných sedmdesáti let, přišel na pohřeb i její bratr. Řekl, že oba splnili svůj úděl a zemřel. Proto nesou ruiny název Bebris Tsikhe neboli Pevnost starších.

I v okolí města Mccheta je řada úchvatných památek a pokud zavítáte do Gruzie, tak ji rozhodně nevynechejte.

Jirka Kalát se za posledních několik let podíval po všelijakých místech světa, externě pracoval pro různé noviny i časopisy a přednášel na nejednom místě. Jeho boty stály na půdě Spojených států amerických (zvláště dlouho pak na Aljašce), Guatemaly, Mexika, Turecka, Íránu, Laosu, Gruzie i Nového Zélandu. Několik měsíců se mu poštěstilo žít v Estonsku a rok ve Svaté zemi. V každém státě či městě se vždy zajímá o obyčejné lidi, jejich zvyky a životy. Jeho prvním úkolem je vždy poznat zemi, kudy prochází a pochopit lidi, které potkává. Je také ředitelem cestovatelského festivalu Na@Na.

UIADo Tbilisi v Gruzii létá denně společnost Ukraine International Airlines. Letenky rezervujete a více o službách UIA najdete na www.flyUIA.com. Objevte nejen krásy Gruzie, ale i Arménie v rámci 40 zemí světa za výhodné ceny se spolehlivým partnerem Ukraine International Airlines.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: