HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Rozpálený Tel Aviv

Rozpálený Tel Aviv

Cesta na letiště Ben Gurion v Tel Avivu přímou linkou z Prahy trvá přibližně 4 hodiny. Jakmile opustíme budovu letiště, kde proběhlo veškeré odbavení bez problémů, dýchne na nás horký vzduch. Při čekání na autobus veřejné dopravy se pomalu rozplývají naše obavy o bezpečnost v tomto městě. Lidé okolo jsou příjemní a vstřícní. Kdybychom na letištní ploše nezahlédli vystavený Boeing 747 Jumbo rozstřílený od samopalu, ponechaný zde jako vzpomínku na válečná období, vůbec bychom si neuvědomili, že jsme v tolik, co se týče bezpečnosti, diskutovaném Izraeli.

Tel Aviv, Izrael

Čeká nás cesta do hotelu Mercure na předměstí Bat Yam napříč celým městem. Rozhodli jsme se pro náročnější způsob cestování veřejnou dopravou, aniž bychom věděli, co nás čeká v autobusech a především na hlavním nádraží. Po chvilce čekání přijíždí autobus, který by nás měl odvézt na nádraží. Přestože se autobus automaticky sníží na úroveň chodníku, následné dva schody musí Lenka zdolat po svých. Uvnitř busu není žádné místo vyhrazené pro vozíčkáře, avšak místa pro složený i rozložený vozík je tu dostatek.

Zakoupíme jízdenku za pár šekelů a dozvídáme se od řidiče, že budeme muset přestoupit s tím, že nám poradí kde a na jaké číslo linky. Po pár stanicích vystupujeme opět náročným způsobem na téměř vyprahlé poušti. Musíme přejít hlavní silnici, kde není žádný přechod, natož nájezdy pro vozíček. Po překonání vysokých obrubníků čekáme na další spoj vystavení přímému slunci.

Obdobným způsobem nastoupíme i do druhého busu a po hodině jízdy klimatizovaným vozem se ocitáme v labyrintu hlavního nádraží Tel Aviv. Přísné bezpečnostní kontroly u všech vchodů, špatné značení, mnoho pater, schody a příkré nájezdy nám hodně znepříjemnily pohyb v této obří budově. Po nekonečném bádání bereme první taxi s velkým zavazadlovým prostorem stojícího u východu. Řidič nám ukazuje v tabulkách pevnou sazbu a brzy zjistíme, že v této zemi nemá smysl smlouvat o ceně jízdného. Do čtvrti Bat Yam cesta trvá necelou půl hodinu a vede převážně po moderní dálnici. Hotel Mercure Arena Mal leží přímo na pláži u pěší promenády, dlouhé asi 4 km. Bat Yam je část města připomínající luxusní plážové letovisko a pokud člověk s vozíkem zvolí hned na letišti jednodušší a rychlejší způsob dopravy taxíkem, stane se pro nej Tel Aviv přijatelně přístupným městem. Dobrá rada pro vozíčkáře cestující do Tel Avivu zní: „Nejezděte na hlavní nádraží !

Ubytujeme se a celí nedočkaví vyrážíme do ulic. Promenáda podél pobřeží nám připadá, jakoby byla stavěna přímo pro vozíčkáře. Nájezdy, téměř žádné kopečky a široké chodníky jsou zde naprostou samozřejmostí. Obava o bezpečnost v této zemi, která nás doprovázela během letu, se rozpráší ve večerních hodinách, kdy se společně s ostatními turisty a převážně s místními Izraelci nerušeně procházíme po krásně osvětleném pobřeží.

Tel Aviv, Izrael

Druhý den si necháme na náročné zdolání Old Jaffa, výletu do starého města. Naše očekáváni velkých kopců a těžko dostupných schodů se brzy naplní do posledního puntíku. Pokud vůbec nechodíte, nemá smysl sem jezdit a pokud jste schopni alespoň o berlích, naskytne se vám po výstupu do středně velkého kopečka ( plus cca 15 schodů) úžasný výhled na celé pobřeží Tel Avivu. Cesta dolů je stejně náročná jako sem, scházíme kolem staré věznice a fotíme si starodávná děla namířená na moře. Po náročném sestupu se naobědváme v typické plážové restauraci a po krátkém odpočinku pokračujeme
až na konec zhruba 3,5km dlouhé pobřežní promenády. Zdá se nám nekonečná a pro cestu zpět volíme opět taxi. Nádherné tři dny si vylepšíme v hotelovém bazénu s výhledem na moře a nádherným západem slunce, který každý večer pozorujeme při sklence vína z hotelového balkónu. Cestu zpět na letiště jedeme taxíkem.

Jak se tam dostat ?

Letecky přímo z Prahy létá společnost ČSA nebo EL AL Izrael.  S cestou rádi poradíme, napište nám: TWW@email_cz

Kde se ubytovat ?

Záleží na tom, čemu dáte přednost. Pokud hledáte rušný vír velkoměsta ubytujte se v „novém městě“ Tel Avivu co nejblíže pobřežní promenádě. Nutno dodat, že jsme ji prošli celou a jsou zde pouze velmi drahé hotely typu Hilton, Crowne Plaza apod. Pokud zvolíte klidnější variantu jako my, doporučujeme čtvrť Bat Yam, kde jsou totožné pláže a hotely jsou zde dostupnější.

Kde se najíst ?

Restaurací je zde dostatek, především podél pobřeží. Pár metrů od hotelu Mercure Bat |Yam a dokonce česká restaurace, kde najdete v menu například „smažený sýr“ nebo „guláš s knedlíky“.

Bariéry

Základní pravidlo pro vozíčkáře zní : Vyhnout se hlavnímu nádraží a veřejné dopravě. Pro vozíčkáře není vhodná ani návštěva Old Jaffa – starého města. Pokud tedy zvolíte dopravu dostupnými taxíky a omezíte se na pobřežní promenády, Tel Aviv je maximálně přístupný pro všechny vozíčkáře.

HedvabnouStezku.cz založili a provozují cestovatelé pro cestovatele. Veškeré příjmy z inzerce věnujeme na neziskové projekty prostřednictvím Expedičního fondu. Hedvábná stezka je pro nás symbolem. Lidé po ní putují už 2500 let, ale taková cesta stále vyžaduje odvahu a vytrvalost. Na Hedvábné stezce i dnes každý prožije „svá vlastní dobrodružství“ a „objeví pro sebe“ nová místa nebo třeba sám sebe. Doba objevů a dobrodružství zdaleka neskončila. Kdo chce, ten je i dnes najde na mnoha místech světa.

Zkušenosti čtenářů

Pavel Srom

Ahoj, nemáte kontak na nějakého česky hovořícího pruvodce ?

Zacni kricet Cesky na letisti, on se ti nejaky Cech prihlasi…..

petra urbanova

Neměli byste prosim kontakt na na nějaké levne ubytovani v Tel Avivu?

petra urbanova

Neměli byste prosim kontakt na na nějaké levne ubytovani v Tel Avivu?

to_jsem_ja
petra urbanova:

ahoj, ja nasel docela zajimavej hostel:
http://www.hostelbookers.com/hostels/israel/tel-aviv/99296/

jinak v nejblizsi dobe se chystam nekam vypadnout, a Tel Aviv me hodne laka:) bohuzel jsem sam, tak snad nekoho sezenu 🙂

George
to_jsem_ja:

To: to jsem ja

ahoj, co jet spolu? Letenka dnes za 3600,- Potřeboval bych to vědět co nejdřív.

Naďa

Tak kluci dejte vědět,jak se vám tam líbilo.

George
Naďa:

Nakonec jsem jel sám. Bylo to naprosto super! Jenom doporučuji.

Lenka

Ahoj, nemáte někdo zkušenost s cestováním po Izraeli? V květnu letím do Tel Avivu a chtěla bych se podívat k Mrtvému moři.. Je pro turisty bezpečné jet autobusem na vlastní pěst?

George
Lenka:

To: Lenka

Je to celkem bezpečná země, když necestuješ blízko k hranicím s Gazou nebo se Sýrií. Cestoval jsem busem, nebo arabskými šeruty a bez problému. U Mrtvého moře jsem spal ve spacáku na pláži a také v pohodě.

Michael

Přemýšlim, že bych si dal některý z kibuců, asi přes léto (to je tam prý dost volno kvůli horku). Cestování mě moc neláká. Radši si užiju dobré lidi a práci./umim částečně Ivrit a začínám se učit „obecnou“ arabštinu..Pokud někdo zvažuje pracovní cestu, ať se mi ozve na mail a třeba se to něak vyvrbí 🙂

Darča

Ahoj mám dotaz, chystáme se do Izraele. Dá se nějak dostat z Jeruzaléma do Tel Avivu na letiště v sobotu ráno, dpoledne během šabatu? Díky

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí