Cesta na letiště Ben Gurion v Tel Avivu přímou linkou z Prahy trvá přibližně 4 hodiny. Jakmile opustíme budovu letiště, kde proběhlo veškeré odbavení bez problémů, dýchne na nás horký vzduch. Při čekání na autobus veřejné dopravy se pomalu rozplývají naše obavy o bezpečnost v tomto městě. Lidé okolo jsou příjemní a vstřícní. Kdybychom na letištní ploše nezahlédli vystavený Boeing 747 Jumbo rozstřílený od samopalu, ponechaný zde jako vzpomínku na válečná období, vůbec bychom si neuvědomili, že jsme v tolik, co se týče bezpečnosti, diskutovaném Izraeli.
Čeká nás cesta do hotelu Mercure na předměstí Bat Yam napříč celým městem. Rozhodli jsme se pro náročnější způsob cestování veřejnou dopravou, aniž bychom věděli, co nás čeká v autobusech a především na hlavním nádraží. Po chvilce čekání přijíždí autobus, který by nás měl odvézt na nádraží. Přestože se autobus automaticky sníží na úroveň chodníku, následné dva schody musí Lenka zdolat po svých. Uvnitř busu není žádné místo vyhrazené pro vozíčkáře, avšak místa pro složený i rozložený vozík je tu dostatek.
Zakoupíme jízdenku za pár šekelů a dozvídáme se od řidiče, že budeme muset přestoupit s tím, že nám poradí kde a na jaké číslo linky. Po pár stanicích vystupujeme opět náročným způsobem na téměř vyprahlé poušti. Musíme přejít hlavní silnici, kde není žádný přechod, natož nájezdy pro vozíček. Po překonání vysokých obrubníků čekáme na další spoj vystavení přímému slunci.
Obdobným způsobem nastoupíme i do druhého busu a po hodině jízdy klimatizovaným vozem se ocitáme v labyrintu hlavního nádraží Tel Aviv. Přísné bezpečnostní kontroly u všech vchodů, špatné značení, mnoho pater, schody a příkré nájezdy nám hodně znepříjemnily pohyb v této obří budově. Po nekonečném bádání bereme první taxi s velkým zavazadlovým prostorem stojícího u východu. Řidič nám ukazuje v tabulkách pevnou sazbu a brzy zjistíme, že v této zemi nemá smysl smlouvat o ceně jízdného. Do čtvrti Bat Yam cesta trvá necelou půl hodinu a vede převážně po moderní dálnici. Hotel Mercure Arena Mal leží přímo na pláži u pěší promenády, dlouhé asi 4 km. Bat Yam je část města připomínající luxusní plážové letovisko a pokud člověk s vozíkem zvolí hned na letišti jednodušší a rychlejší způsob dopravy taxíkem, stane se pro nej Tel Aviv přijatelně přístupným městem. Dobrá rada pro vozíčkáře cestující do Tel Avivu zní: „Nejezděte na hlavní nádraží !„
Ubytujeme se a celí nedočkaví vyrážíme do ulic. Promenáda podél pobřeží nám připadá, jakoby byla stavěna přímo pro vozíčkáře. Nájezdy, téměř žádné kopečky a široké chodníky jsou zde naprostou samozřejmostí. Obava o bezpečnost v této zemi, která nás doprovázela během letu, se rozpráší ve večerních hodinách, kdy se společně s ostatními turisty a převážně s místními Izraelci nerušeně procházíme po krásně osvětleném pobřeží.
Druhý den si necháme na náročné zdolání Old Jaffa, výletu do starého města. Naše očekáváni velkých kopců a těžko dostupných schodů se brzy naplní do posledního puntíku. Pokud vůbec nechodíte, nemá smysl sem jezdit a pokud jste schopni alespoň o berlích, naskytne se vám po výstupu do středně velkého kopečka ( plus cca 15 schodů) úžasný výhled na celé pobřeží Tel Avivu. Cesta dolů je stejně náročná jako sem, scházíme kolem staré věznice a fotíme si starodávná děla namířená na moře. Po náročném sestupu se naobědváme v typické plážové restauraci a po krátkém odpočinku pokračujeme
až na konec zhruba 3,5km dlouhé pobřežní promenády. Zdá se nám nekonečná a pro cestu zpět volíme opět taxi. Nádherné tři dny si vylepšíme v hotelovém bazénu s výhledem na moře a nádherným západem slunce, který každý večer pozorujeme při sklence vína z hotelového balkónu. Cestu zpět na letiště jedeme taxíkem.
Kde se ubytovat ?
Záleží na tom, čemu dáte přednost. Pokud hledáte rušný vír velkoměsta ubytujte se v „novém městě“ Tel Avivu co nejblíže pobřežní promenádě. Nutno dodat, že jsme ji prošli celou a jsou zde pouze velmi drahé hotely typu Hilton, Crowne Plaza apod. Pokud zvolíte klidnější variantu jako my, doporučujeme čtvrť Bat Yam, kde jsou totožné pláže a hotely jsou zde dostupnější.
Kde se najíst ?
Restaurací je zde dostatek, především podél pobřeží. Pár metrů od hotelu Mercure Bat |Yam a dokonce česká restaurace, kde najdete v menu například „smažený sýr“ nebo „guláš s knedlíky“.
Bariéry
Základní pravidlo pro vozíčkáře zní : Vyhnout se hlavnímu nádraží a veřejné dopravě. Pro vozíčkáře není vhodná ani návštěva Old Jaffa – starého města. Pokud tedy zvolíte dopravu dostupnými taxíky a omezíte se na pobřežní promenády, Tel Aviv je maximálně přístupný pro všechny vozíčkáře.
Nejširší nabídku průvodců a map Izraele (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Ahoj, nemáte kontak na nějakého česky hovořícího pruvodce ?