ROZHOVOR: Martin Hájek – Výhledy na osmitisícovky a drsnou Himalájskou krajinu jsou nej!

ROZHOVOR: Martin Hájek – Výhledy na osmitisícovky a drsnou Himalájskou krajinu jsou nej!

Obvyklý basecamp Martina Hájka se nachází na Taiwanu, odkud vyráží za objevováním či průvodcováním svých oblíbených lokalit do neprostupných pralesů Bornea, přes aktivní sopky Indonésie, treky v Nepálu až na zasněžené vrcholky Himalájí. Rád se vrací i do Skandinávie a Spojeného království. Jako průvodce CK Kudrna vyniká abnormálním nasazením a schopností uspokojit snad jakékoliv přání.

Proč trekování v Nepálu přitahuje pořád takové množství turistů? Co je na Nepálu tak fascinující?

Víte, že vám ani nevím? Sám se tomu občas divím, kolik lidí se sem dobrovolně trmácí, ničí si přes dva týdny svoje těla, každý večer leze do promrzlého spacáku… Jestli by nebylo lepší se radši válet někde s drinkem na pláži v Indonésii, že?

Ale teď vážně… nejvyšší hory na zeměkouli, odpojení se od stresu a povinností každodenního života někde v kanceláři, poznávání nových míst, jiných kultur. A taky třeba to, že se na vás tady všude všichni usmívají a nikdy zde nepotkáte žádné „kyselé ksichty“ jako v Česku u pokladny v supermarketu.

Které treky byste doporučil podle náročnosti i méně zkušeným trekařům?

Pro méně zkušené trekaře je zcela jistě ideální okruh okolo Annapurny. Nabízí skvělé zázemí v podobě kvalitních chat, kde si můžete po náročném dni v klidu odpočinout. Další výhodou může být dobrá dostupnost jeepem do civilizace v případě problémů či nedostatku sil. A 5416 metrů vysoké sedlo Thorung La? Desítky trekařů, které jej denně přechází, jsou důkazem, že trek s trochou sebezapření a pokory zvládne téměř každý.

Pokud se však necítíte na „drsné“ a „mrazivé“ podmínky nad 5000 metrů, pak v okolí Pokhary lze též nalézt mnoho treků v nadmořských výškách okolo 3000 metrů s výhledy na Himalájské velikány na dosah.

Nejširší nabídku průvodců a map Nepálu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Jaký Nepálský trek je podle vás naopak nejhezčí?

Mezi nejhezčí trek v Nepálu osobně řadím paradoxně ten nejvíce frekventovaný – do základního tábora pod Everestem. Ovšem s odbočkou mimo davy turistů – do sedla Cho La a k jezerům Gokyo. Zde už narazíte pouze na opravdu odhodlané a zkušené trekaře. A proč právě tento „profláklý“ trek? Jednoduše proto, že výhledy na osmitisícovky a drsnou Himalájskou krajinu jsou zde prostě nej!

Dají se ještě i v Nepálu objevovat zapomenutá místa?

Určitě dají. Z jednoduše dostupných „zapomenutých“ treků je to asi výšlap do království Horní Mustang, byť i ten se velmi rychle mění a s návštěvou bych určitě neváhal, za 5–10 let už to bude druhá Annapurna. Kdo si troufne dál, pak třeba dlouhý trek okolo Kangchenjungy na východě Nepálu nebo třeba do údolí Dolpo.

Další užitečným tipem může bát trek kolem Annapuren. Během treku, který se řadí k středně těžké turistice, zažijete kompletní ochutnávkou Nepálu s jeho přírodními krásami a kulturní rozmanitostí. Ze subtropického pásu se vydáte do vysokohorské pustiny, z hinduistického světa potom do světa tibetského buddhismu.

Jaký je nejprodávanější zájezd do Nepálu s CK Kudrna?

Každý rok pořádáme jeden až dva treky do Himalájí a poslední dobou i výstupy na šestitisícovky. Oproti jiným cestovkám nemáme v katalogu 100 různých cest do Nepálu, které se ne vždy naplní, ale snažíme se měnit každý rok nabídku tak, aby se k nám klienti vraceli a mohli objevovat nová místa. Díky tomu nemohu říci, který zájezd do Nepálu je nejprodávanější – všechny jsou vždy plné a klienti, kteří se s námi vydávají na trek třeba potřetí za sebou jsou znakem, že to děláme správně.

Co by nikdo při návštěvě Nepálu neměl vynechat?

Je toho hodně: Kromě trekování je určitě dobré strávit pár dnů poznávání okolí Kathmandu a ne sem jen přiletět rychle na trek a rychle pak domů. Okolí Kathmandu je totiž opravdu úžasné – plné kulturních památek a tak odlišné od horských oblastí. Zajímavou zkušeností též může být noc v některém z buddhistických klášterů.

Jaká je atmosféra kolem Everestu? Má trek do base campu stále svou atmosféru?

Atmosféra na treku kolem Everestu je trochu odlišná od ostatních treků v Nepálu. Ano, narazíte zde občas na plahočící se americké staříky se stádem oslíků obalených zavazadly za zadkem. Ano, je zde v některých místech poměrně rušno, jak se říká. Ale výhledy na nejvyšší vrcholky světa prostě stojí za to a člověk musí pochopit, že v dnešní době se může každý vydat i tak daleko do Himalájí velmi jednoduše. A na světě je tolik lidí, kteří mají stejné sny jako vy: vidět nejvyšší hory na zemi. Z toho důvodu, když zde potkám takový domov důchodců plahočící se do base campu, tak to beru jako takový kolorit tohoto treku a nijak mne to nepohoršuje a nevadí. Za chvilku vím, že jim totiž zmizíme za obzor. Navíc je na EBC treku stále ještě hodně míst, kde se vyhnout davům (třeba Gokyo, sedla Cho La, Renjo La a Kongma La a jejich okolí) a tak těch 7 dnů putování z Lukly do EBC po trochu frekventovanějších stezkách, dobré jídlo a rozmazlování se na hezkých a vyhřátých chatách je spíše příjemným zpestřením, na které si člověk ještě nakonec někde mimo hlavní trasu na promrzlé jednoduché chatě rád vzpomene.

Jak vypadá typické nepálské trekovací dobrodružství (spaní v tea housech, dal bhat,…)

Zjednodušeně: vstávání okolo východu slunce, něco málo snídaně v „tea housu“, odchod okolo osmé hodiny. Zastávka na oběd někde v půli dne. Příchod na chatu v odpoledních hodinách, večeře, zábava s kamarády v jídelně a až vyhasnou kamna, hurá do spacáku. A takto každý den po dobu 14, 20 nebo 30 dnů. Tento popis asi nevypadá jak největší zábava a idilická dovolená, že? Do popisu výše si ale mezi řádky přidejte úžasnou přírodu, hory, pohodové Nepálce, žádný stres, signál na mobil a rázem dostáváte recept na ideální relax tak vzdálený tomu, co máme u nás doma.

Kterou jinou asijskou zemi byste pro trekování doporučil?

V Asii je tolik hezkých míst, kam se vydat! Kam mě to láká a ještě jsem se nestihl podívat, tak to jsou třeba Kyrgyzstán a Tádžikistán. Kde se mi opravdu hodně na chození po horách líbilo, tak to jsou taiwanské a japonské hory…

A jaká asijská země zažívá mezi turisty v poslední době velký boom?

Taiwan?! Málo se o něm mluví, málo se o něm ví, ale postupně jej začínají turisté objevovat. Za posledních 10 let života, organizování cest a průvodcování tam mohu říci, že je to opravdu země, která má velký potenciál a turisté jej v porovnání se zeměmi JV Asie zatím neobjevili. To se ale velmi rychle (z)mění…

Láká vás dobrodružství a chcete zažít na vlastní kůži výstup expedičního charakteru v divokých Himalájích? Na osmitisícovku vás CK Kudrna (zatím) nevezme, ale i prohlídka Káthmándú nebo známé vesničky Namche Bazaar, průzkum atraktivních údolí Gokyo a Khumbu, výstup na Mera Peak, do slavného základního tábora pod Everestem, sedla Cho La a kolem tyrkysově modrých hladin jezer Gokyo Cho bude stát za to. Kontakt s kulturou a krajinou, která je jen minimálně ovlivněna hromadným turismem, vám poskytne úžasné zážitky a velké dobrodružství ve velehorách, které prožijete na 110 %! Celou nabídku zájezdů do Nepálu najdete na stránkách www.kudrna.cz/nepal.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí