REDAKCE NA CESTÁCH: 5 otázek pro Petru Greifovou o cestě na Srí Lanku

REDAKCE NA CESTÁCH: 5 otázek pro Petru Greifovou o cestě na Srí Lanku

Srí Lanka je oblíbenou destinací pro delší i krátké dovolené. Během dvou týdnů tento ostrov procestovala také jedna ze zakladatelů webu Hedvábná stezka, Petra Greifová. Hned po jejím návratu jsme se zeptali na zážitky a dojmy ze Srí Lanky, které Vám nyní přinášíme v malém rozhovoru.

Proč ses vlastně vydala na Srí Lanku a proč by se do ní měli či neměli vydat naši čtenáři?

Mně a mou spolucestovatelku mamku lákala Srí Lanka už dlouho a nezklamala nás ani po opakovaných návštěvách Indie. Je podobná, ale přece jiná. Civilizovaná, čistá, nepřelidněná, má nádhernou přírodu, život na každém kroku. Cestování je snadné a bezpečné, lidi slušní, zajímavosti nahuštěné, kombinace s odpočinkem dosti snadná. Srí Lanka je vhodná pro začínající cestovatele, zvláště jako „Indie pro začátečníky“.

Které místo Tě nejvíce zaujalo?

Na tyto otázky odpovídám dost nerada, líbí se mi všude, kde jsem.

Na jaké cenové a kvalitativní úrovni jsou zde služby?

Ceny jsou srovnatelné s ČR, takže na Asii docela draho, služby jsou kvalitní, pokoje čisté, většinou s internetem. Jídlo na ulici je dobré a levné, v restauracích pak dražší. Taxi tu moc neexistuje, spíše se svezete všudypřítomnými Ťuk-Ťuky, místní autobusy přecpané, vlaky druhé třídy taky. Ale ty cesty s mastňáky stojí za trochu nepohodlí.

Přivezla sis nějaký velmi silný, ať už příjemný nebo nepříjemný, zážitek?

Nejhlubším zážitkem byl určitě výstup na Adamovu horu, nejde jen o pořádný výšlap, ale kulturní zážitek. Noční procesí, čekání na svítání, ranní púdža, cestou zpátky nádherná příroda… O nepříjemné zážitky je na Srí Lance velká nouze:-)

Kolik dní si na Srí Lance strávila? Bylo to moc či málo?

Byla jsem na ostrově 14 dní a stačilo to na prozkoumání památek Zlatého trojúhelníku (Pollonaruwa na kole, Sigiriya, tajemná a v pralese ukrytá Ritigala a skalní chrám v Dambulle), na Kandy se svou botanickou zahradou, cestu vlakem po Vysočině mezi čajovými plantážemi a nádhernými horami, výstup na Adamovu horu, procházku po Hortonových pláních, neturistické procházky po čajových terasách poblíž obcí Nuwara Eliya a Ella, večerní púdžu v Kataragamě, safari v Yale, slunění v Tangalle a šnorchlování v Hikkaduwě.

Petra Greifová vystudovala kulturní antropologii na Univerzitě Karlově v Praze. Od roku 2009 pracovala jako šéfredaktorka cestovatelského portálu HedvabnaStezka.cz. Cestování je náplní její práce i volného času. Ráda chodí treky v horách, jezdí na kole a lyžích. Na cestách ji zajímají hlavně lidé a kultury, jejich rituály, náboženství a architektura.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: