Palma de Mallorca: Průvodce hlavním městem ostrova

Palma de Mallorca: Průvodce hlavním městem ostrova

Hlavní město Mallorcy mi svou atmosférou připomíná Barcelonu. Pojďte ho společně poznat!

Palma de Mallorca leží v zátoce Badia de Palma. Její historie se počítá přibližně od 13. století, kdy sem přišli křesťanstí konquistadoři šířit svou víru mezi Maury, Římany a příslušníky Talayotské kultury. První zmínky o osídlení v tomto městě ale pocházejí už ze 2. století před naším letopočtem!

Ani pokud byste zde strávlili měsíc, nestihli byste poznat město celé. Na ochutnávku a prohlédnutí toho nejdůležitějšího vám postačí ale i dva až tři dny. Palma je obrovský přístav a leží zde i mezinárodní letiště – právě proto vaše návštěva ostrova asi začne zrovna zde.

Hned po příletu vás možná překvapí, že letiště v Palmě obrovské – díky tomu, že sem míří celoročně velké množství letů z celé Evropy a také i části Afriky, je tu pěkně rušno. Pokud se chystáte projet ostrov celý, možná vás napadne si hned na letišti půjčit auto. Začínáte-li ale v Palmě, raději si půjčení zařiďte až ve městě – získáte příznivější cenu. Po Palmě se pohybujte hlavně pěšky nebo veřejnou dopravou – auto, tak jako ve většině velkých měst i v ČR, nemá smysl, více se načekáte v zácpě a při hledání parkovacího místa.

Staré město a jeho zákoutí

Prohlídku je nejlepší začít od katedrály panny Marie – La Seu ve Starém městě. Katedrála je největší na celém ostrově a její věž měří 44 metrů! Na prohlíku se stojí fronty, ale zde to stojí za to. Stavělili ji 4 století a finálně ji dokončil v roce 1601. V 19. století katedrálu ale pobořilo zemětřesení a opět ji spravit teprve Antonio Gaudí ve století 20. (od Gaudího je výzdoba interiéru).

Chystáte se na Mallorcu? Prohlédněte si ta nejkrásnější místa v Serra de Tramuntana ve fotoreportáži: Nejkrásnější výhledy v pohoří Serra de Tramuntana na Mallorce.

Na sever od katedrály leží Plaça Major – veliké hlavní náměstí. Právě tady na vás dýchne ta pravá atmosféra, lemují ho domy se žlutou fasádou a arkádami skrývajícími kavárničky, obchůdky a přes den to zde cvrčí čilým ruchem. Občas se zde koná i tradiční trh. Když se odtud vydáte na jih, narazíte na čtvrť Sa Gerreria – právě prý najdete vyžití, pokud zatoužíte zažít noční život. Bohužel sama jsem si její návštěvu nechala ujít.

Nedaleko katedrály leží překrásný palác Almudaina, který byl za maurské nadvlády sídlem maurských vezírů. Poté zde sídlili i španělští panovníci a následně guvernér. Dnes je zde muzeum, ale palác neztratil nic ze své velkoleposti.

TIP: Vydejte se na návštěvu Mallorcy na konci června! 23. 6. se po celém ostrově slaví Fiesta de San Juan – svátek Svatého Jana Křtitele. Největší oslavy probíhají v Palmě, kde celou noc lidé na ulicích a na pláži pálí ohně, pouštějí ohňostroje a tvoří různá představení.


Kam za výhledy?

Nad městem, asi 3 kilometry od centra, leží hrad Castillo de Bellvedere. Má kruhový tvar a z výšky na ně shlíží 4 věže. Je postaven v románském a gotickém stylu a v současné době je v něm zřízeno muzeum. I pokud nejste fanoušky historických památek ani hradů, stojí za to se sem vypravit – od hradu je fantastický výhled na celé město a zátoku Badia de Palma. Pokud vás výhled na Palmu chytí za srdce, běžte se podívat i z jiného úhlu – na severu města stojí rozhledna.

Nejširší nabídku průvodců a map Mallorcy (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Rybářské vesničky

Zatoužili jste po příjemné procházce? Vydejte se z centra asi 1 km na východ do Es Portixolu. Dříve to býval maličký přístav a rybářská vesnice. Dnes se zde výborně najíte! Dobře se sem dostanete podél moře po Passeig Marítim. Budete-li pokračovat ještě dál, dostanete se až do Es Molinaru, další bývalé vesničky s typickými rybářskými domky.

V centru je mnoho muzeí, historických paláců a domů, které stojí za návštěvu, pokud rádi poznáváte historii (Diecézní muzeum, palác Solleric se sfingou, muzeum Pueblo Espaňol , galerie Es Baluard nebo Muzeum nadace Miró, bazilika sv. Františka). Nejlepší podle mě ale je se centrem jen tak toulat, posedět si s místními v některé z kavárniček, dát si španělskou paellu a ochutnat výbornou zmrzlinu). V každém případě se ale připravte na velké množství turistů, ať půjdete kamkoliv.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí