FOTOREPORTÁŽ: Nejkrásnější výhledy v pohoří Serra de Tramuntana na Mallorce

FOTOREPORTÁŽ: Nejkrásnější výhledy v pohoří Serra de Tramuntana na Mallorce

Pojďte objevit krásy mallorského pohoří Serra de Tramuntana zapsaného na seznamu UNESCO!

Mallorca, největší ostrov Baleárský ostrovů a také největší ostrov Španělska, to není jen koupání na pláži nebo u hotelového bazénu. Někdy se jí přezdívá také „perla středomoří“. Od severu na jiho-západ se táhne po pobřeží pohoří Serra se Tramuntana, které je pro svou jedinečnost dokonce zapsáno na seznamu UNESCO. Vede tudy evropská dálková trasa GR 221 a skrývá se tu spousta malebných míst.

Cap de Formentor

Poloostrov Formentor ostře vybíhá do moře jako nejsevernější cíp Mallorcy. Jeho nejzazší část se nazývá Cap de Formentor, stojí tu maják a dostanete se sem buď autem/na skútru po úzké silnici nebo pěšky po starém a dnes méně používaném chodníku. Už po cestě se můžete pokochat mnoha dramatickými výhledy na skaliska spadající mnoho desítek metrů do moře.

Z přímo z Cap de Formentor můžete pozorovat dechberoucí západy i východy slunce a pokud zastavíte během cesty na některém méně frekventovaném výhledu, společnost vám budou dělat pouze (někdy přidrzlé) horské kozy.

Nejširší nabídku průvodců a map Mallorcy (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Malebná městečka schovaná v horách

Mezi vrcholy Serra de Tramuntana se ukrývá mnoho menších měst a vesnic s bohatou historií. Právě v nich hledejte odpočinek při putování mezi rozpálenými tramuntanskými vrcholy. Jedno z těch nejhezčích míst je vesnice Deià. Vystoupejte mezi domy s medovou fasádou až na vrchol ke kostelu a shlédněte dolů až k moři.

Pokud se chystáte na Mallorcu, nevynechejte ani krásné hlavní město ostrova. Inspirujte se v Průvodci po Palma de Mallorca.

Nedaleko vesnice Deià leží větší městečko Valldemosa. Turisté sem míří hlavně kvůli kartuziánskému klášteru a historii spjatou se světicí sv. Kateřinou a hudebním skladatelem Fryderykem Chopinem. Pokud se ale vydáte mimo nejfrekventovanější trasy, můžete se ztratit v křivolakých uličkách mezi kamennými domky a občerstvit se s místními kávou a cukrovím v některé z místích tradičních cafeterií.

Bývalá strážní věž Torre des Verger patří k nejznámějším místům Mallorcy – najdete ji snad na každém pohledu. Živě ji ale uvidí jenom menšina turistů, leží totiž uprostřed Serra de Tramuntana na severo-západě, daleko od východu a jihu, kam se jezdí za koupáním. Výhled odsud ale stojí za to!

Serra de Tramuntana

Pohoří Serra de Tramuntana měří přes 70 kilometrů a můžete ho překonat buď celé po dálkové trase GR 221 a nebo vyrážet na dílčí výlety. Na nejvyšší vrchol ostrova Puig Major se asi nedostanete, protože leží ve vojenské zóně (v roce 2018 nás tam nepustili), ale za návštěvu stojí i 2. nejvyšší hora Puig de Massanella (odkud je na Puig Major alespoň krásný výhled).

Skoro z každého vrcholu pohoří se vám naskytne krásný výhled na moře, které se rozprostírá do daleka stovky metrů pod vámi. Na cestu vám budou cinkat zvonečky ovcí a nebo vás doprovodí všudypřítomné horské kozy.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí