Outdoorový ráj Emirátů

Outdoorový ráj Emirátů

Ras Al Khaimah je jedním ze sedmi Spojených arabských emirátů, který nad ostatními vyčnívá ohromným potenciálem vyžití pro všechny nadšence outdooru. V posledních letech vzniklo na území tohoto emirátu kvalitní zázemí, díky kterému si užijete svou aktivní dovolenou skutečně naplno. Pojďte se s námi podívat, co všechno se dá v tomto jinak dovolenkovém ráji zažít.

Ras Al Khaimah je ideálním místem pro individuální turistiku. Nabízí širokou škálu ubytování – nejen luxusní hotely s all inclusive, ale i penziony, apartmány, a dokonce i kempy. Nádherný je Banan Beach na břehu moře s jedinečnou atmosférou. V horách můžete spát kdekoli, a myslete tedy jen na to, abyste měli s sebou dostatek vody. 

Bear Grylls Explorers Camp

Méně než hodinu cesty autem od pobřeží se v údolí Wadi Arus ukrývá Bear Gryllsův kemp. Pod vedením zkušených instruktorů si v pouštních podmínkách můžete osvojit techniky přežití v divočině, které navrhl sám známý britský dobrodruh Bear Grylls. Na výběr jsou čtyři různé kurzy přežití, které se liší zaměřením, délkou trvání a cenou. My jsme měli možnost navštívit Essential Survival Course, což je čtyřhodinový kurz základů přežití. Na tomto kurzu jsme se například učili s pomocí 50 cm provázku a 3×3 m plachty postavit co nejlepší přístřešek, osvojili jsme si různé způsoby rozdělání ohně, vyráběli jsme filtr na vodu z přírodních materiálů a určovali světové strany podle pohybu stínu slunce. 

Jako nejdůležitější poznatek kurzu hodnotím samotné ujasnění si postupu v přemýšlení, díky kterému si člověk snažící se v divočině přežít efektivně seřadí priority a ví, co má dělat. Kromě kurzů přežití program v kempu doplňují různé další outdoorové aktivity jako hiking, ferraty, skalní lezení nebo jízda na horském kole. V areálu kempu se můžete ubytovat v krásně zrekonstruovaných lodních kontejnerech, což je samo o sobě nevšedním zážitkem.

Bear Grylls Explorer Camp. Foto: Jakub Šolc
Bear Grylls Explorer Camp

Hiking v okolí Jabel Jais

Západní vrchol hory Jabel Jais (1934 m) je nejvyšším bodem celých Spojených arabských emirátů. Nejde však jen o samotný vrchol, jenž samozřejmě také stojí za návštěvu, ale spíše o širší okolí této krásné hory, která se nachází přímo na hranici s Ománem a náleží do pohoří Al-Hadžar. Ve zdejší krajině, kde se nevyskytuje téměř žádná vegetace, ostré skalní štíty krásně kontrastují s hlubokými údolími. Opravdu si tu nejde nevšimnout zvrásněných vápencových struktur, které se místy kroutí do velmi pozoruhodných tvarů. 

Právě v těchto podmínkách v posledních letech vznikaly a nadále vznikají nové turistické stezky. V loňském roce se tu konal již druhý ročník mezinárodní turistické události Highlander, díky které byla vybudována zcela nová 14 km dlouhá stezka Highlander Trail. Třetí ročník, který je naplánovaný na únor 2024, bude opět zajímavý. Účastníci si mohou vybrat ze dvou variant v závislosti na svých zkušenostech a fyzické kondici: 

Varianta Pegasus

(37 km, 3 dny, 1800 m stoupání, 2000 m klesání)

Varianta Pegasus začíná v nadmořské výšce 350 m na dně údolí Wadi Arus poblíž Bear Gryllsova kempu. Účastníky následně čeká prudký výstup na vrchol Shaha (1123 m) a traverz nad úchvatným údolím Sal Shuha až k vrcholu Jabal ar Rahrah (1691 m). Zde se varianta Pegasus spojuje s variantou Orion a obě trasy od tohoto místa pokračují společně.

Varianta Orion

(23,5 km, 2 dny, 440 m stoupání, 1800 m klesání)

Výchozím bodem je parkoviště za vrcholem Jabal ar Rahrah (1691 m), odkud stezka vede kolem Jebel Jais Viewing Deck a sleduje postupně se snižující hřeben Jabal ar Rahrah až do Wadi Naqat. Závěrečný úsek účastníky provede skrze oblast Sal Haqil a klesá až k hlavní silnici Jais Road, kde dobrodružství končí.

My jsme nešli přímo po trase Highlander Trail, ale měli jsme tu možnost procházet se po zcela nových stezkách v okolí při západu a východu slunce, kochat se výhledem na blyštící se moře a následně přespat v Campu 1770, což je nejvýše položený kemp v SAE (Spojených arabských emirátech). Nejenže je to unikátní místo s malebným výhledem na hory, ale zajímavostí je, že se nachází v bezprostřední blízkosti rezidence Jeho Výsosti šejka emirátu Ras Al Khaimah, který má úzký vztah k přírodě a outdoorové aktivity rád podporuje.

TIP: Další mezinárodní turistická událost HIGHLANDER se v Ras Al Khaimah bude konat první únorový víkend 2024. Přihlaste se i vy!

Nejdelší Zipline na světě

Kousek pod vrcholem Jebel Jais se nachází vyhlídková plošina „Jebel Jais Viewing Deck“. Milovníci extrémnějších zážitků tu jistě ocení výhledy do krajiny ze sedačky bobové dráhy v 1500 m n. m. nebo si rádi prosviští vzduchem po nejdelší zipline na světě, která je zapsána v Guinessově knize rekordů. Obě tyto atrakce se nacházejí v blízkosti restaurace 1484 by Puro, což je nejvýše položená restaurace v celých Spojených arabských emirátech. Tato restaurace nabízí vynikající pokrmy společně s nezapomenutelnými výhledy do krajiny. Zmíněná zipline, která byla vybudována na vrcholku hory Jabal ar Rahrah (1691 m n. m.) v únoru 2018, je dlouhá 2832 m a člověk se po ní řítí hlavou dolů rychlostí až 150 km/h. Věřte mi, toto je adrenalin, který chcete zažít!

Nejširší nabídku průvodců a map SAE (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Do pouště za Oryxy

Pokud máte rádi písečné pouště a divoká zvířata, je pro vás návštěva přírodní rezervace Al Wadi téměř nutností. Přímo v pouštní oáze se nachází luxusní rezort Ritz Carlton, kde jsem se já, jakožto homo outdooris, cítil doslova jako na jiné planetě. Tento ohromující hotel dobře poslouží jako výchozí bod vašich dalších aktivit. Můžete podnikat túry na velbloudech, na koních nebo si zde půjčit fat-bike a vyrazit do dun. My jsme zde absolvovali projížďku terénními buginami po dunovišti. Nejeli jsme se tam ale jen prohánět po dunách, naším hlavním cílem bylo pozorování místních oryxů. Náš řidič, který byl zároveň i průvodcem, poutavě vyprávěl o těchto nádherných zvířatech. Oryx leucoryx, v překladu přímorožec arabský, je antilopa nižší postavy s protáhlejší hlavou, delším ocasem a dlouhými rohy, pro kterou je typické bílé zbarvení těla. Tato vzácná zvířata (ve volné přírodě jich žije už jen 1000) tu můžete pozorovat, jak ve stádech volně běhají po nekonečných oranžových dunách.

Oryx leucoryx, neboli přímorožec arabský. Foto: Jakub Šolc
Oryx leucoryx, neboli přímorožec arabský

Za odpočinkem a kulturou

Když vás outdoorové aktivity dostatečně unaví, není od věci se vrátit na pobřeží a užít si trochu klidu. V Ras Al Khaimah se nachází spousta luxusních hotelů, kde si můžete dopřát zasloužený odpočinek. Pokud byste rádi vyrazili někam za kulturou, je možnost navštívit starou vesničku Al Jazeera Al Hamra, pevnost Dhayah nebo perlovou farmu Suwaidi, což je poslední perlová farma v SAE. Svůj kulturní výlet můžete zakončit v české restauraci v Ras Al Khaimah, kde kromě čepovaného plzeňského piva nabízejí i tlačenku, smažený sýr, guláš, svíčkovou a jiné tradiční české pokrmy. 

Pokud se rozhodnete pro svou aktivní dovolenou v Ras Al Khaimah, nezapomínejte na zásadní cestovatelskou poučku, že není až tak důležité, KAM jedete, ale hlavně KDY. Do SAE je nejlepší vyrazit v období mezi říjnem a začátkem května, abyste se vyhnuli extrémně vysokým teplotám.

Kubovu přednášku Ras Al Khaimah – outdoorový ráj Emirátů si můžete poslechnout naživo na největším českém cestovatelsko-outdoorovém Festivalu OBZORY, který se koná 11. a 12. listopadu v Praze. Potkáme se tam! A můžete dokonce vyhrát jeden ze dvou voucherů na Highlander! www.FestivalObzory.cz


Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE. Kup si předplatné časopisu TRAVEL LIFE a žádný skvělý článek o cestování už nikdy nezmeškáš. Najdeš v něm nejžádanější destinace, tajné tipy, krásné fotky, rozhovory s našimi i zahraničními cestovateli. AŤ VÍŠ, KAM PŘÍŠTĚ.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí