Odhalte skutečnou tvář Ostrova věčného jara, vydejte se na Madeiru s průvodci CK Kudrna

Odhalte skutečnou tvář Ostrova věčného jara, vydejte se na Madeiru s průvodci CK Kudrna

Skvělou aktivní dovolenou si můžete užít se zavedenou outdoorovou cestovkou CK Kudrna, která se zaměřuje především na aktivní a outdoorové nadšence, horaly, cykloturisty a obecně všechny ty, kdo milují přírodu a pobyt v ní. Přiměřený komfort zaručuje přívětivou cenu zájezdu a věřte, že průvodci CK Kudrna udělají vždy vše proto, abyste se ze své dovolené vraceli jen s těmi nejkrásnějšími zážitky.

Nepříliš velký portugalský ostrov Madeira je ostrovem pralesů vavřínových stromů protkaných levadami. Rozbouřené moře divoce bičuje útesy na pobřeží, do výšek se tyčí rozeklané štíty hor a terasovitá políčka střídají subtropické zahrady s orchidejemi. Madeira je jako stvořená pro tuláky a cestovatele, kteří mají rádi nespoutanou přírodu a exotickou květenu.

Patříte-li mezi ty, kteří milují nespoutanou přírodu a exotickou květenu, zvláště orchideje, bude Květinový festival ve Funchalu přesně pro vás. Na své si přijdou hlavně fotografové a botanici, ale i ti, kteří se neradi vláčí s těžkým batohem na zádech, ale zároveň si chtějí z Madeiry odvést autentický zážitek. Tato neobyčejná událost patří k jednomu z nejvýznamnějších svátků na Madeiře, při kterém stovky tanečníků a tanečnic oděných v pestrobarevných kostýmech z živých květin tančí ulicemi za doprovodu muziky. Spoustu pouliční zábavy zaručuje také karneval, během kterého proudí městem davy ostrovanů v pestrobarevných převlecích.

Levady, jejichž hlavní funkcí je rozvádět vodu z vlhkého severu ostrova na jeho suchý jih, jsou jedním z nejtypičtějších znaků Madeiry. Není možné přesně určit, kolik kilometrů jich na ostrově najdeme, ale jisté je, že jsou skvělou příležitostí ke krátkým procházkám i náročným a exponovaným túrám. Nechte si doporučit některé z nich: Nejhezčí levady na Madeiře, které jsou prakticky bez turistů

Na výlet na ostrov Porto Santo vedle odkazu Kryštofa Kolumba, který se zde zamiloval, oženil a nějakou dobu zde žil, láká i dlouhá písečná pláž Praia Dourada na jihu ostrova. Přezdívá se jí Zlatá pláž a nabízí velmi hezké koupání.

Nejvýchodnější část ostrova mys Ponta de São Lourenço, kde se nevyskytují žádní dravci žijící na pevnině a proto je celá oblast z hlediska hnízdících ptáků chráněna, má tvar úzké šíje přecházející ve dva ostrůvky. Velmi suché místní klima je důsledkem chudé vegetace, kterou tvoří převážně nízké keře a traviny. Na ostrůvku Ilhéu do Farol se tady do výšky deseti metrů tyčí maják z roku 1886.

Horský přechod Madeiry s CK Kudrna

Toužíte-li po větším dobrodružství a skutečně výživné dávce outdooru a pohybu ve volné přírodě, absolvujte s CK Kudrna šestidenní souvislý přechod hlavního hřebene Madeiry „na těžko“. Během přechodu budete procházet horskými tunely, přičemž nejdelší z nich má bezmála tři kilometry. Vaše kroky povedou horským průsmykem Encumeada (1007 m), který nabízí výhledy na okolní téměř dvoutisícové hory. V hlubokém údolí pod nejvyšší horou Madeiry, Pico Ruivo, navštívíte Caldeirão do Inferno – Pekelný kaňon. Po cestě uvidíte nejstarší vavřínový strom nebo vodopády v oblasti Rabaçal. Nebude chybět ani výstup na vrchol Pico de Santana (1862 m) nebo sousední Pico do Arieiro (1818 m).

Pokud je vám to stále ještě málo, svou dovolenou si můžete prodloužit a horský přechod Madeiry pohodlně kombinovat a jendodeními túrami.

Strmý mořský útes Cabo Girão leží devět kilometrů západně od centra Funchalu. Nejvyšší bod útesu, na němž je turistická vyhlídka, odkud je vidět městečko Câmara de Lobos a za ním Funchal, je položen 580 m nad hladinou oceánu, a to jej řadí na druhé místo v Evropě (první je útes Preikestolen v Norsku – 604 m). Až pod vrchol útesu se můžete nechat vyvézt lanovkou.

Nejširší nabídku průvodců a map Madeiry (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Malebná vesnička Santana vám dost možná bude známá. Santana, která leží na severovýchodě od Madeiry, se proslavila velmi prostou, ale naprosto unikátní lidovou architekturou – domečky nazvané „palheiros“ mají tvar písmene A, převážně jsou postaveny z kamene a došková střecha z mořské trávy sahá téměř k zemi. Bílo-modro-červené chaloupky jsou boklopeny rozkvetlými zahrádkami.

Koupání s dechberoucím panoramatickým výhledem na moře a strmé útesy si užijete v mořských lázních v městečku Porto Moniz. Kolem přírodních bazénků vulkanického původu byly vystavěny lázně, které jsou plněné křišťálově čistou mořskou vodou. Pohled na bílé vlny tříštící se o černé lávové kameny si můžete užít i při procházce po pobřeží, posilnit se můžete v jedné z mnoha kaváren nebo restaurací s místními rybími specialitami. Do Porto Moniz se nechte nalákat také na prohlídku mořského akvária.

Bezesporu nejlepším způsobem jak odkrýt všechny poklady, které ostrov Madeira skrývá, je trekování. Hornatý ráz ostrova s nejvyšším vrcholem Pico Ruvio (1862 m), jehož sever je drsný a velmi deštivý a jih naopak mírnější a sušší, k trekům doslova vyzývá. Terasovitá políčka s kukuřicí místy připomínají Vietnam a útesy a divoký příboj na severu zase jižní ostrov Nového Zélandu.

V městečku Ribeiro Frio, jehož název znamená „chladná řeka“, najdete proslulou pstruží farmu. V nádržích a líhních můžete pozorovat pstruhy od těch nejmenších až po půlmetrové exempláře. Přestože chovance farmy můžete okoštovat v místní restauraci, není to hlavním účelem farmy – ryby chované v nádržích s chladnou vodou z horské říčky slouží hlavně k obnovení populace pstruha v jiných říčkách a bystřinách Madeiry.

Z Ribeiro Frio dojdete podél levady jeden a půl kilometru dlouhou nenáročnou procházkou na proslulou vyhlídku Balcões. Za dobrého počasí se vám z vrcholu otevře pohled na nejvyšší vrchol Madeiry Pico Ruivo a další hory.

Madeira, přezdívaná často jako „Květinový koš Atlantiku“ nebo „Ostrov věčného jara“, je pověstná subtropickými zahradami, které oplývají exotikou, rozmanitostí vůní i barev. Kromě nepřeberného množství cizokrajných rostlin zde najdete příjemné útočiště před slunečními paprsky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí