Oáza klidu i horských panorámat – Pillerseetal

Oáza klidu i horských panorámat – Pillerseetal

V létě sytě zelené, v zimě zahalené do bílé, rozlehlé klidné, navíc překypující množstvím nejrůznějších aktivity, které tu lze celoročně provozovat. Takové je hluboké údolí Pillerseetal. Rozkládá se v tyrolských Kitzbühelských Alpách. Poskytuje prostor pro pět malebných městeček – Fieberbrunn, Hochfilzen, St. Jakob in Haus, St. Ulrich am Pillersee a Waidring.

Místo plné vyhlídek – Jakobskreuz

Srdce údolí tvoří hora Buchensteinwand. Na té se tyčí největší přístupný vrcholový kříž na světě. Má výšku 29,6 metru, tvar dvojkříže a je viditelný snad ze všech míst údolí i z okolních vrcholů.. Uvnitř se nachází čtyři výstavní a seminární místnosti, pět rozměrných vyhlídkových plošin a kaple svatého Antonína. Vrchol kříže je dostupný po schodech i výtahem a je otevřený celoročně. Z kříže se nabízí úchvatný panoramatický výhled na okolní hory, jako jsou Loferer a Leoganger Steinberge, Wildseeloder, Spielberg nebo Kitzbüheler Horn. Zatímco severní svah Buchensteinwandu je mírný a zelený, jeho jižní část tvoří příkré útesy, na jejichž vrcholcích najdete řadu vyhlídek i „kochacích“ laviček. Samotná hora je dostupná lanovkou, nebo poměrně snadným výšlapem s převýšením 400 m.

Nejvyšší hora regionu – Wildseeloder

Vrchol Wildseeloder se nachází 2 119 metrů nad mořem a nabízí impozantní výhledy do širokého okolí. Zajímavý je nejenom samotný vrchol, ale i jezero Wildsee, které určitě cestou neminete. Je průzračně čisté a jeho poloha v celkem uzavřené kotlině zabraňuje větru čeřit jeho hladinu. To z jezera vytváří obří zrcadlo, které je pastvou pro oči. Cesta sem je vhodná i pro rodiny s dětmi. Koupání v jezeře je povolené, přístup pohodlný, musíte ale počítat s teplotou vody, která unavené nohy dokáže pěkně sevřít. Ani v létě nepřesahuje 10 °C. Vrchol, na který nevedou žádné lanovky, je v zimě oblíbeným cílem i pro skialpinisty.

V okolí jezera se, tak trochu stranou hlavní přístupové cesty, nachází středně obtížná ferrata Marokka, která precizně zajištěnými lany vede na stejnojmenný vrchol. V rámci ferraty můžete přejít lanový most, který poskytne tolik žádané fotografie do vašich cestovatelských alb. Ideálním výchozím místem pro návštěvu Wildseeloder je Fieberbrunn odkud vede duhová lanovka do Lärchfilzkogel.

Wildsee s jeho typickou modrou barvou a klidnou hladinou
Wildsee s jeho typickou modrou barvou a klidnou hladinou

Když záda těžknou

Vyznavači těžkých batohů, vysokých pohorek a pocitu absolutní volnosti si nepřijdou zkrátka ani v oblasti Pillersee. Nabízí se dvoudenní přechod hřebene mezi dvoutisícovkami Großes Rothorn a Großes Ochsenhorn s možností přespání na horské chatě Schmidt-Zabierow Hütte. Cetsa náročná, bez zdrojů vody, přesto naplňující svými výhledy a samotou, ve které se tu ocitnete.

Nejširší nabídku průvodců a map Rakouska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Jezero Pillersee

Samotné jezero, které propůjčuje celému údolí jméno, poskytuje dostatek prostoru pro celou řadu aktivit. Západní břeh jezera lemuje hlavní silniční tepna, přivádějící život do celého údolí. Na druhém břehu najdete celou řadu klidných cest jak pro pěší, tak pro cyklisty. Ty vedou skrz nízké lesy a louky bohaté na stovky druhů alpské flory.  Na řadě míst tu najdete lavičky na sezení i ležení. To vám dovolí se na chvíli zastavit a všechnu tu krásu v klidu vstřebat.

Jste-li akčnější, zamiřte rovnou na severovýchodní okraj jezera, kde si můžete v malé zátoce užít travnatou pláž s pohodlným přístupem do jezera, půjčit si paddleboard, lodičku, vlézt si do zorbingové koule anebo ve stínu vzrostlých smrků projít poměrně dlouhý lanový park s více obtížnostmi, včetně dlouhých zip-line, kterým tu říkají flying fox. Samozřejmostí jsou stánky s občerstvením, kde mimo jiné zakoupíte i výborný místní kefír. Je tu i možnost pochutnat si na čerstvé rybě v nedaleké rybí restauraci se stoly přímo nad nádrží s živými rybami.

Mezizastávka lanovky z Fieberbrunnu na Lärchfilzkogel
Mezizastávka lanovky z Fieberbrunnu na Lärchfilzkogel

Lehkost bytí

Celé údolí je protkané sítí nabíjecích stanic pro elektrokola, není tedy žádným problémem si takové vzít s sebou anebo si je v řadách půjčoven půjčit a užít si výšlapy bez zadýchávání. Když si nebudete chtít kupovat kartu Pillersee, která vám za jednotnou cenu umožní jízdu desítkami lanovek, vstupy na různé atrakce a atraktivní slevy, ke každému ubytování v Pillerseetal dostanete tzv. kartu ubytovaného, díky ní pak budete moci používat hromadnou dopravu zdarma a uplatňovat množství menších slev.

V údolí je také celá řada lokalit vhodných pro lezení. Příkladem může být lezecká stěna u jezera Wiesensee, kde si kousek od parkoviště můžete vybrat lezecké cesty několika obtížností a cestou zpět si zchladit a namasírovat nohy chůzí v Kneippově chodníku, který je napájen z chladivého jezera.

Destinace pro každého

Spojíme-li nádhernou přírodu, kvalitní služby, které můžeme v Tyrolsku očekávat takřka kdekoli, klidné a rozlehlé údolí s řadou řek a menších jezer, možnosti lehkých i náročných výšlapů na okolní hřebeny a množství zábavy pro děti, a to po celý rok, dostaneme ideální destinaci, kam se můžeme schovat před hektickým světem. Tato oáza klidu a pohody není navíc příliš daleko. Údolí Pillerseetal leží přibližně sedmdesát kilometrů od Salzburku a sto třicet kilometrů od Mnichova.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí