Neuvěřitelná krajina Serranía de Cuenca plná tajemství

Neuvěřitelná krajina Serranía de Cuenca plná tajemství

Serranía de Cuenca je přírodní park s neuvěřitelnou krajinou a starobylých geologických útvarů. Ponořte se do nádherné přírody španělského regionu Kastílie – La Mancha. Tento přírodní park je opravdovým klenotem, který čeká na objevení.

S rozlohou přes 73 000 hektarů je Serranía de Cuenca jedním z nejrozlehlejších přírodních parků v regionu. Park se vyznačuje svou rozmanitou krajinou, která zahrnuje hluboké kaňony, skalní věže, husté lesy a horské louky. Jednou z nejvýznamnějších geologických památek je „Los Callejones de Las Majadas„, což je oblast s labyrintem skalních formací, které byly vytesány erozí v průběhu tisíciletí.

Turistické stezky, které se vinou skrze lesy a podél řek, jsou ideální pro pěší turistiku a cykloturistiku. Vodní sporty jako kanoistika jsou populární na řekách Júcar a Escabas. Pro ty, kteří hledají adrenalin si mohou vyzkoušet lezení po skalách. Kromě přírodních krás má park i bohaté kulturní a historické dědictví. V oblasti se nacházejí prehistorické jeskynní malby a středověké hrady.

Cuenca -historický poklad

Cuenca je jedním z nejúchvatnějších a historicky nejbohatších měst ve Španělsku. Známé svými malebnými zavěšenými domy a středověkým charakterem je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a nabízí návštěvníkům fascinující pohled do minulosti.

Jedním z nejznámějších symbolů Cuency jsou „Casas Colgadas“ neboli zavěšené domy. Tyto středověké stavby, postavené na okraji skalnatého útesu nad řekou působí dojmem, že visí ve vzduchu. Dnes zde sídlí Muzeum španělského abstraktního umění, které vystavuje díla významných španělských umělců 20. století.

V těchto místech dokonce i trénuje náš nejlepší skálolezec – Adam Ondra

Cuenca, vyhlídka na skály k lezení. Foto: Zuzana Churanová
Cuenca, vyhlídka na skály k lezení. Foto: Zuzana Churanová

Katedrála Panny Marie a svatého Juliána, nacházející se na hlavním náměstí Plaza Mayor, je dalším klenotem města. Tato první gotická katedrála ve Španělsku byla postavena na základech starší maurské mešity a kombinuje prvky gotického, románského a barokního stylu. Její interiér je zdoben nádhernými vitrážemi a složitými kamennými sochami. Mezi další významné památky patří klášter San Pablo, nyní přeměněný na luxusní parador (historický hotel), a středověké městské opevnění, které poskytuje úchvatné výhledy na okolní krajinu.

Kromě historických památek nabízí Cuenca i živou moderní kulturu. Město je domovem několika významných festivalů, včetně Semana Santa (Svatého týdne), kdy město ožívá procesími a náboženskými obřady, a festivalu San Mateo, který oslavuje dobytí města křesťany. Cuenca je také známá svou vynikající kuchyní, která zahrnuje speciality jako „morteruelo“ (masový paštika) a „ajoarriero“ (pasta z tresky, česneku a brambor).

Cuenca je vyhlášená modrofialovým česnekem, ve středověku prý jediným účinným lékem na lepru. Dnes se běžně používá v gastronomii a má velmi výraznou vůni a pikantní chuť. Další vyhlášenou pochoutkou je medový marcipánový koláč – alajú. K tomu můžete popíjet zurru, nápoj z vína, ovoce a dalších ingrediencí.

Jak se dostat do Cuency? Nejjednodušší variantou je využití rychlovlaku z Madridu, kdy vás vlak na 160 kilometrové trase doveze až do cíle za 50 minut!

La Ciudad Encantada

V srdci přírodního parku se nachází kousek skrytého kouzla: „Zakleté město“ provincie Cuenca. Místo, kde najdete neuvěřitelné přírodní skalní útvary staré více než 90 milionů let, které vytvářel led, vítr a voda. To vše vymodelovalo kamenné postavy, které vypadají jako lidé, předměty a zvířata, jež podněcují fantazii návštěvníků. Tento geologicky hodnotný prvek pochází z dávných dob, kdy tuto oblast pokrývalo hluboké moře známé jako Thetysův oceán.

V současné době se nachází na území přírodní rezervace Serranía de Cuenca, pouhých 28 km od města Cuenca. Trasa kolem Ciudad Encantada je značená a na mnoha skalních útvarech jsou umístěny cedule s názvy postav, které připomínají. Můžete tak pozorovat skály ve tvaru lodě, psa, kamenného moře, tuleně, medvěda, houby, nebo želvy. Do areálu se platí poplatek za vstupné. Na ceny se můžete podívat na webu ciudadencantada.es

La Ciudad Encantada. Foto: Zuzana Churanová
La Ciudad Encantada. Foto: Zuzana Churanová

La Ventana del Diablo

Říká se, že na tomto místě, přímo nad řekou Júcar, prováděl čarodějnické obřady sám ďábel, který strčil přes strmý okraj skály každého, kdo se odvážil vykouknout z okna. Dnes tu však najdete skalní útvar vysoko nad řekou, který vytváří přirozenou vyhlídku, z níž se můžete kochat nádhernými výhledy, které navzdory názvu „Ďáblovo okno“, mnohem více připomínají nebe než peklo. Odtud uvidíte, jak se řeka Júcar klikatí úzkou soutěskou a vytváří nádherné výhledy, které si můžete vychutnat shora.

Nejširší nabídku průvodců a map Španělska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

La laguna de Uña

V těsné blízkosti půvabné horské vesničky Uña, na úpatí horských srázů vytvořených řekou Jucar, kde se můžete ztratit mezi více než sto let starými stavbami, najdete širokou lagunu, která je skvělým místem pro vychutnávání krás přírody. Chcete-li objevit její tajemství, je nejlepší vydat se po stezce směrem na Escalerón a La Raya, která se klikatí kolem celé laguny a umožní vám vychutnat si nádhernou scenérii a místní flóru a faunu, a třeba spatřit některý z mnoha druhů ptáků nebo obrovskou stoletou lípu.

Předměstí Uña a lagunu lze pozorovat z balkónu Uña, který se nachází několik kilometrů od tohoto města v La Mancha. Odtud je vidět skalnatý pobřežní šelf, známý jako hrad Uña, který chrání město před větrem. Jedná se o krajinu známou jako Gorge Los Cortados. Kulisu vjezdu do města tvoří pohoří Las Majadas a Valdecabras, mezi nimiž protéká řeka Jucan. Vrcholem historické čtvrti je kostel San Miguel Arcángel, postavený ve 13. století a přestavěný v 16. století. Jedná se o zděnou stavbu, která má věžičku a dřevěnou sedlovou střechu. Slavnosti San Roque (16. srpna) jsou skvělou příležitostí, jak se přiblížit folklóru horského pásma Cuenca. Milovníci lovu se mohou vydat do nedalekého národního loveckého parku Hosquillo.

Ilustrovaná krajina Valdemeca

Malá horská vesnička, která nenabízí je úchvatnou krajinu, ale také sochy, které k ní patří. Najdete zde 18 souborů ocelových soch podle skutečných osob. Ty byly později namalovány a poskytují momentky ze života vesnice. Jsou dílem Luíse Zafrilly, který dokázal sochy začlenit do jejich okolí a vytvořit tak skutečnou „ilustrovanou krajinu“ skutečné krásy.

Torcas de los Palancares

Skvělé místo, kde najdete asi 30 závrtů vzniklých podvodní erozí vápence, a pokud je navštívíte na podzim, je více než pravděpodobné, že budou plné vody. Tyto závrty jsou staré více než 80 milionů let a jsou součástí přírodní památky Palancares y Tierra Muerta. K jednotlivým závrtům vede spousta tras a k mnoha z nich se vážou příběhy a legendy, které rozproudí vaši fantazii.

Článek vyšel ve spolupráci se španělskou centrálou cestovního ruchu Turespaña. Více informací naleznete na https://www.spain.info/en/

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí