Nesnesitelná lehkost bytí Malediv

Nesnesitelná lehkost bytí Malediv

Před necelou hodinou jsme vylétli ze srílanského Colomba a už zase přistáváme. Letadlo halí černočerná tma Indického oceánu a my se snažíme trefit na ostrov, na který se kromě přistávací dráhy a jedné odbavovací haly mezinárodního letiště v Male, na souostroví Maledivy, nevejde už vůbec nic. Co nás v tomto „ráji na zemi“, jak mnozí tvrdí, čeká?

Je to opravdu taková pohoda hraničící s neskutečnou lehkostí bytí? Přicházíme přece do země s jedním z nejtvrdších islámských režimů. Na jedné straně nekonečný blahobyt pro turisty, na druhé straně bída místních obyvatel.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Procházíme pasovou a celní kontrolou. Je nám zabaven alkohol a náboženské předměty. To vše je deponováno s příslibem, že při odletu nám bude vše opět vydáno zpět. U osvětleného přistávacího mola ostrůvku, kde strávíme několik dní, si pohrává se světly manta obrovská, připlouvá pak každý den. Pravděpodobně takto začíná příběh většiny těch, kdo přijedou na souostroví odpočívat a užít si nekonečného nicnedělání.

Nejširší nabídku průvodců a map Malediv (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Z historie k dnešku

Pro Maledivy je rozhodující 12. století, kdy sem přichází islám. Místní obyvatelé, patřící k sunnitům, kteří hovoří jazykem dhivehi se ho stoprocentně drží dodnes. V krátkých obdobích se tu vystřídali Portugalci, Holanďané a Britové, stejně jako na nedaleké Srí Lance. Od roku 1965 jsou však ostrovy samostatné.

Na všech 20 atolech, kterými jsou označovány skupiny korálových ostrovů, dnes žije téměř 380 tisíc obyvatel, jejichž jedna třetina žije v hlavním městě Male, v severní části souostroví s průměrnou nadmořskou výškou 2,5 metru.

Dnes je souostroví synonymem k pohodě, přepychu a pozemského ráje s lehátky na pláži, pískem a palmami. Všichni jsme viděli fotografie, četli články a možná i v dobrém tiše záviděli těm, kteří si několik dní na Maledivách užili. Ano, je to ráj nicnedělání a vodních sportů. Je to ráj odpočinku! Ale jak žijí ti, kteří ho zajišťují, ti, kterým ostrovy povětšinou patří, ti, jejichž je to země, místní obyvatelé?

Na Maledivách se nemusíte jen povalovat na krásných píšečných plážích. Vyražte na Maledivy za vodními sporty.

Jak žijí obyvatelé Malediv

Kromě hlavního města pak obyvatelé Malediv žijí na tzv. místních ostrovech, kde nejsou vystavěny resorty. Občas v nich však narazíte na hostely pro batůžkáře. Resorty jsou naopak vystavěny na ostrovech, kde místní pouze pracují, ostatní sem nemají přístup. Nezaplatíte-li si poměrně drahý výlet na „local island“ a nevyšetříte-li si čas před odletem k návštěvě hlavního města, klidně se vám stane, že odletíte z ostrovů, aniž byste poznali místní život.

Měla jsem „štěstí“, klient si zranil ruku a já ho musela doprovázet do nemocnice na nedaleký místní ostrov. A tak jsem alespoň na chvíli viděla chudé domky, kterými větší vlna projede jak nůž rozmrzlým máslem. Muže sedící v závěsných sedačkách zvacích k lenošení v mangroví. Ženy zahalené v šátcích a dlouhých šatech ve spalujícím vedru. Malé obchůdky přeplněné západním zbožím za ceny, které jsem si vzhledem k drahotě rozmýšlela koupit i já.

Odjezd na letiště na zpáteční let jsem záměrně naplánovala tak, aby nám zbyl čas na prohlídku části hlavního města. Rady pro tzv. dress code zněla – jako do mešity, zahalená kolena i ramena. Alkohol je k dostání pouze v resortech a za velmi draho.

Ráj na zemi? Jen pro někoho…

Na Maledivách není státem stanovená minimální mzda. Obyčejní lidé tak musí vyžít se mzdou kolem 5 USD na den. Pracují-li v cestovním ruchu, jsou odkázáni na výši spropitného od zodpovědně cestujících turistů. Spousta lidí, většinou žijících na odlehlejších atolech je stále ještě negramotných.

Častokrát tedy vytane na mysl otázka, kam tečou všechny ty peníze vydělané z velice výnosného cestovního ruchu? Maledivy si v průběhu současných dějin prošly několika korupčními aférami vrchních představitelů, kteří zmizeli i s vysokými částkami peněz. V současné době vláda tvrdí, že peníze šetří na nová území, která bude muset zakoupit pro všechny obyvatele, až se Maledivy vlivem tání ledovců začnou definitivně potápět.

Zamýšlejme se na svých cestách nad tím, jak žijí místní lidé a co vše je za přepychem, který si právě užíváme …

Co je třeba znát před cestou na Maledivy

  • Na ostrovech je nejdražší pitná voda. Vodu balenou pijí i místní obyvatelé. Máte-li místo v zavazadle, vezměte s sebou několik lahví pitné vody.
  • Na Maledivy je zakázaný dovoz jakéhokoli alkoholu a náboženských předmětů. Při příletu vám na letišti vše deponují a při odletu pak vrátí.
  • Zvolte určitě ubytování se zajištěnou stravou, na místě byste se nedoplatili. Doporučujeme vždy zakoupit celý balíček služeb předem! Už jen transfer na daný ostrov může být složitou záležitostí.
  • Vyšetřete si čas alespoň na návštěvu hlavního města Male, abyste nebyli úplně odtrženi od reality souostroví.

Zkušenosti čtenářů

Jirka

Nezlobte se, ale nedá mi to a musím reagovat. Maledivy nerovná se resorty. Je to spíše naopak, Maledivy jsou především lokální ostrovy. A tento článek je plný nepravd je z něj opravdu znát, že ho psal člověk, který viděl Maledivy jen cestou z rezortu k lékaři a zpět.
Jen pár postřehů:
Rozhodně tu není průměrný příjem 5 USD na den. Lidé mají moderní telefony, internet atd. Domky sice jednodušší jsou, ale spíše proto, že to prostě stačí.
Voda sice není nejlevnější, musí se skutečně dovážet, ale místní ji kupují také a tak hrozné to s cenou není. Ta astronomická cena je právě v resortech. Takže pokud nejedete do resortu, tak cisterny klidně nechte doma.
V restauracích (ne těch resortových) se dá jíst za ceny velice podobné těm českým.
V resortech je velmi drahé úplně všechno, je to prostě velmi luxusní odpočinková dovolená. Pokud nejste člověk velmi bohatý, nebo nejste smíření s cenou za all inclusive + vysokou cenou všech aktivit, tak pro Vás resort na Maledivách prostě není. A pokud chcete Maledivy (teda alespoň jejich kousek) skutečně poznat, tak také ne.

Ivana
Jirka:

Souhlasím. Byla jsem na Maledivách od roku 2014 už po páté a teď si při čtení tohoto článku říkám, co je to za podivné informace. Mám zde již mnoho přátel, procestováno několik lokálních ostrovů. Voda je dostupná všude a levně. Pokud jste ubytováni v místním guesthouse a máte např. plnou penzi nepotřebujete ani kapku vody. Naopak, vodu nevozte! Myslím, že plastů zde mají dost a dost a není třeba další dovážet. Naopak, všechny obaly, které jste přivezli si odvezte zpět, pokud chcete alespoň trochu tento „ráj na zemi“ podpořit. A ještě si neodpustím tento absolutní nesmysl, že je zde jeden z nejtvrdších islámských režimů. Nechápu odkud autorka čerpala tuto informaci ajak může takto přesvědčivě psát něco, co nezažila. Naopak, je zde velmi umírněný islám, ženy zde mají velmi dobré postavení. Při poslední návštěvě jsme s kolegyní jednaly s mladou krásnou manažerkou penzionu, která nás uvítala s krásnými rozpuštěnými vlasy, v džínách a košili. Více tradice dodržují na menších ostrovech, v hlavním městě více proniká vliv západní civilizace a je jen na rozhodnutí ženy, jak se bude oblékat. Ale to je vše na delší povídání……je jisté, že takto potom vznikají všechny ty lží, které jsou dalším vnucovány. proto je nejlpší nevytvářet si žádné domněnky a závěry, vyslechnout si více názorů a nejlépe so nejvíce zažít osobně.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí