Ahoj. Všimli jsme si, že máš zapnutý AdBlock. Prosím, pozastav si pro HedvabnaStezka.cz blokování reklamy. Díky tomu můžeme zajistit více zajímavých článků o zemích světa, cestopisy, reportáže. Navíc se snažíme zobrazovat jen reklamy s cestovatelskou tématikou, podporujeme touto cestou i mnohé charitativní projekty a neziskovky. Snad tě nebudou moc rušit. Děkujeme! Redakce HedvabnaStezka.cz
Narwiański národní park: Labyrintem „Polské Amazonie“
9. 6. 2020
Michal Kroužel
Řeka tady zapomněla, co je to jediné koryto. Voda se tu větví do desítek, možná stovek ramen, proplétá se mezi ostrovy rákosí a podmáčenými loukami a vytváří tak komplikovaný vodní labyrint, který se neustále mění – proto se mu přezdívá „Polská Amazonie“ – poslední místo v Evropě s takto divoce meandrující řekou.
Království křídel
Symbolem Narewu je bezpochyby ptactvo. Park je mezinárodně uznávaným ptačím územím a jedním z nejdůležitějších útočišť pro mokřadní druhy v této části Evropy. Oficiálním symbolem parku je moták pochop, elegantní dravec, jehož silueta s křídly zdviženými do typického „V“ neustále krouží nad nekonečnými lány rákosí.
V jarním období se údolí řeky promění v obrovské odpočívadlo pro tisíce migrujících hus a kachen. Z hlubin rákosí se ozývá dunivé volání bukače velkého, které zní jako foukání do prázdné láhve. Během celého roku zde můžete potkat volavky, jeřáby a vzácné čápy černé. Není divu, že jsou pozorovací věže a lávky neustále v obležení lidí s dalekohledy. Je to místo, kde se i laik snadno stane nadšeným ornitologem.
Kromě ptáků je park samozřejmě domovem i dalších tvorů. Všudypřítomní jsou tu bobři, jejichž činnost neustále mění směr a sílu jednotlivých říčních ramen a přispívá k dynamice celého údolí. Můžete zde zahlédnout i vydry, a přestože losi tu nejsou tak dominantní jako v sousedních parcích, občas se v odlehlých částech parku také objeví.
Samotný říční systém je pak bohatý na ryby, obojživelníky i plazy. Zajímavostí je, že tento zdánlivě divoký ekosystém je ve skutečnosti kulturní krajinou, kterou po staletí formoval člověk. Tradiční sečení podmáčených luk a pastva dobytka pomáhaly udržovat otevřená prostranství, která dnes hostí největší druhovou rozmanitost. Park tak dnes stojí před výzvou, jak tuto křehkou rovnováhu mezi přírodními procesy a udržitelným lidským vlivem zachovat.
Nejširší nabídku průvodců a map Polska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz
Jak prozkoumat „Polskou Amazonii“
Narwiański park se neobjevuje pěšky v pohorkách, ale nejlépe z vody nebo z důmyslných dřevěných lávek, které se klenou nad mokřady.
Hlaví atrakcí parku, a také jediná možnost, jak objevit místní krásy pěšky je bezpochyby lávka mezi vesnicemi Waniewo a Śliwno. Více než kilometr dlouhá dřevěná stezka, vás provede přímo srdcem zaplaveného údolí. Její největší zvláštností je systém několika ručně ovládaných plovoucích pontonů. Abyste překonali jednotlivá ramena řeky, musíte si ponton sami přitáhnout pomocí lan. Je to zábavný, ale celkem náročný způsob, jak se dostat na místa, která by jinak byla zcela nepřístupná. Zážitek je to silný, ale je třeba pamatovat, že funkčnost pontonů je zcela závislá na aktuální výšce vodní hladiny, a také je třeba počítat s tím, že se u toho zamažete. Řetězy jsou navíc většinu času ve studené vodě, tak se v chladných dnech můžou hodit gumové rukavice.
Srdcem parku a jeho administrativním centrem je vesnice Kurowo, kde v historickém panském sídle sídlí ředitelství parku. Zde najdete i vzdělávací centrum Młynarzówka s moderní expozicí a další naučnou lávku vedoucí do nitra bažin.
Pro ty, kdo chtějí zažít „Polskou Amazonii“ naplno, je však téměř povinností nasednout do kajaku. Plavba spletitým labyrintem říčních ramen je nezapomenutelná. Ztratit se tu je snadné, proto je dobré mít mapu a GPS, ale pocit, kdy tiše kloužete po hladině, obklopeni jen zvuky přírody, a navíc v jinak hustě zalidněné Evropě, je nenahraditelný. Pro pomalejší a autentičtější zážitek si můžete pronajmout tradiční dřevěnou loďku s plochým dnem, takzvanou pychówku, kterou místní po staletí používali k rybolovu a dopravě sena.
Evropská Amazonka
Stopy historie a praktické rady
V okolních vesnicích najdete typické dřevěné domy, kapličky a kostelíky. Za návštěvu stojí i nedaleké historické město Tykocin s krásnou synagogou a zámkem. U vesnice Kruszewo stojí několik osamělých kamenných pilířů. Jsou to pozůstatky takzvaného Zerwaného Mostu, který zde byl postaven na počátku 20. století. Poprvé byl zničen během první světové války, a když byl po letech znovu postaven, osud ho dostihl i na začátku té druhé. Místní legenda proto vypráví o kletbě, která nedovolí, aby most přes řeku na tomto místě dlouho stál. Dnes jsou staré pilíře součástí zarůstající ruiny a slouží jako rozhledna a oblíbená přístupová cesta k řece místních rybářů.
Stejně jako jinde v regionu, i v Narwianském parku vás čeká poctivá a chutná kuchyně plná bramborových specialit a čerstvých ryb.
Před cestou je ale nutné zdůraznit jednu věc: Narwiański park je živý a proměnlivý organismus. Jeho návštěva vyžaduje plánování. Hladina vody určuje vše – od dostupnosti lávek po možnost sjezdu řeky. Proto je naprosto klíčové si před návštěvou zkontrolovat aktuální informace na oficiálních stránkách parku.
Vstup do parku je zpoplatněn, lístky se dají koupit online nebo v informačním centru v Kurowě. Nejlepším obdobím pro návštěvu je bezpochyby jaro, kdy bývá v parku nejvíce vody a ptáků. Nezapomeňte si dalekohled, nepromokavé boty, a především účinný repelent – komáři jsou zde neúprosnými kousajícími vládci.
Narwiański park nabízí unikátní pohled do fungování jednoho z nejvzácnějších říčních systémů v Evropě. Je to labyrintu, ve kterém se neztratíte, ale naopak najdete .