Mürren – vysoko nad údolím Lauterbrunnen

Mürren – vysoko nad údolím Lauterbrunnen

Většinou je konec září v údolí Lauterbrunnen úchvatnou hrou barev. Ze skalní rokle se vlevo i vpravo řítí sedmdesát dva vodopádů, jejich kapky a kapičky se rozstřikují do daleka a vytvářejí závoj prosvětlený paprsky slunce. Hluboké tóny barev dělají na podzim zelenou ještě zelenější a zlatí modříny i buky v hustých lesích. Jméno Lauterbrunnen pochází z keltského výrazu pro „samá voda“.

Údolí Lauterbrunnen

Toto údolí, kde Tolkien našel inspiraci pro putování Bilba Pytlíka z elfské osady Roklinka do Mlžných hor, leží asi 13 kilometrů jižně od Interlakenu v kantonu Bern ve středním Švýcarsku, v horách Berner Oberland. Nejpohodlněji se dostanete do oblasti vlakem, který končí právě v městečku Lauterbrunnen. Dno údolí mezi městečkem Lauterbrunnen a vesnicí Stechelberg, kam vás doveze autobus, je velmi ploché a plné zemědělských statků, políček a pasoucího se dobytka. Najdete tu příjemné menší kempy a možnost nakoupit si sýry a další produkty.

Údolím burácí řeka Weisse Lütschine i vodopády padající z mohutných skalních stěn po obou stranách. Právě nad nimi se odehrávají další nádhery zdejší krajiny. Nad pravou skalní římsou, z níž se řítí vodopády Trümmelbachfälle, se tyčí mohutný masiv trojice Eiger, Mönch a Jungfrau a pod ním se zelenými pastvinami vine trať, po které vás může zavézt vláček přes Wengen do Kleine Scheideggu. Odtud se dá pokračovat až na Jungfraujoch a dále – ideálně pěšky – po rozkvetlých loukách pod ledovcem Eigeru do Grindelwaldu.

Nad levou skalní stěnou se uhnízdily dvě vesničky – Gimmelwald a Mürren. Na zelených pastvinách tu vznikly jako pastevecké usedlosti, dnes jsou turistickými středisky. Obě vesnice zakázaly vjezd aut, a tak jsou jen dvě možnosti, jak se nahoru do Mürrenu dopravit – lanovkami ze Stechelbergu, nebo lanovkou už z Lauterbrunnen (jezdí každou čtvrthodinu) a potom historickou úzkokolejkou, která spojuje Grütschalp, Winteregg a Mürren. Veškerá doprava je až po Mürren součástí Swiss Travel Passu.

Turistika s dětmi: Z Grütschalpu na Allmendhubel

Z Grütschalpu se můžete do Mürrenu vydat také po svých. Tato jednoduchá pětikilometrová trasa s nádhernými výhledy na bílé ledovce je vhodná i pro kočárek, vede částečně lesem a zabere asi dvě hodinky. Z Mürrenu pak můžete použít historickou pozemní lanovku z roku 1912 a vyvézt se na travnatý vrcholek Allmendhubel (1907 m), kde je nádherné dětské hřiště plné různých vtipných prolézaček. Můžete si například zkusit, jak bydlí sysli a jak se pohybují v podzemních chodbičkách. Hned u restaurace začíná asi kilometrová okružní naučná stezka Flower Trail.

Zpáteční cesta není tak pohodlná jako trasa do Mürrenu, ale je ještě krásnější. Kamenitá stezka se vine po alpských pastvinách, sem tam vykoukne nějaký strom, a pak prudce klesá k lanovce Grütschalp.

Nejširší nabídku průvodců a map Švýcarska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Mürren, Gimmelwald a vodopády Trümmelbachfälle

Vesnička Mürren (1650 m) bývala roztroušenou zemědělskou osadou. Dodnes tu zbyly původní dřevěné domy, mezi nimiž vyrostly jako houby po dešti vkusné hotýlky a apartmánové domy. Hezká procházka vede po úzké asfaltové silničce dolů do vesnice Gimmelwald. Na rozdíl od upraveného turistického Mürrenu je Gimmelwald původní zemědělskou obcí. Na zdech farem visí odznaky oceněných dojnic, mezi balíky sena narazíte na samoobslužnou prodejnu domácích sýrů – v dřevěné skříni tu najdete malou lednici s čerstvými sýry. Stačí vhodit 5 franků do kasičky a odnést si lahodnou ochutnávku domácí produkce. Vrátit se do Mürrenu můžete lanovkou, stejnou cestou zpět, nebo si výlet prodloužit o výstup lesem směrem na salaš a horskou chatu Spielboden. Trasa vede přímo pod vodopádem Sprutz, a tak o osvěžení není nouze. Za chatou, kde si můžete dát kávu nebo něco dobrého, už sejdete k říčce Schiltbach a po úboční silničce vedoucí po loukách s roztroušenými domky dojdete až do centra Mürrenu.

Gimmelwald je i pěkným výchozím bodem pro výlet údolím říčky Sefinen Lütschine do skalnatého karu zvaného Chilchbalm. V jednom směru má trasa necelých 5 km a převýšení jen asi 300 metrů. Kromě pár osamocených salaší tu najdete jen pasoucí se krávy, burácející říčku s několika mostky a majestátní skály.

A když se počasí úplně nevyvede? To se může stát. Pak se snese mlha nad údolí a voda teče úplně všude. Jsme rádi za útulný rodinný hotel Eiger, kde můžeme využít nádherný bazén a saunu, ochutnat místní speciality nebo poklábosit s majiteli, kteří vedou hotel už řadu generací. Pokud prší opravdu vytrvale, nejlépe si to užijete při prohlídce vodopádů Trümmelbachfälle. Stačí sjet z Gimmelwaldu dolů, popojet kousek autobusem a jste tu. Divoká podzemní řeka Trümmelbach je jediným odvodem vody z ledovců pod Jungfrau, Eigerem a Mönchem. Skalní roklí, kterou můžete celou projít vzhůru vyhlídkovým skalním tunelem po betonových chodníčkách, za sekundu proteče až 20 000 litrů vody. Vodní tříšť nás halí do mlžného oparu a řeka s neskutečným burácením chvátá vymletými žlaby a skáče z několikametrových říms. Velkou část převýšení vám pomůže překonat výtah ve skále, nicméně cesta po pěšince na úbočí skály dává nádherné výhledy do celého údolí Lauterbrunnen. Přestože jsou chodníčky dobře zajištěny zábradlím, raději děti držte za ruku. A pozor, děti do 4 let na prohlídku vůbec nesmí.


Tento článek vyšel v časopise TRAVEL LIFE. Tady najdeš ty nejlepší články o cestování: nejžádanější destinace, tajné tipy, krásné fotky. AŤ VÍŠ, KAM PŘÍŠTĚ.
Kup si předplatné (289,- za rok) a získej spoustu dalších výhod!

Schilthorn, James Bond muzeum a Piz Gloria

Pro odvážné je tu také celodenní náročný výšlap na téměř třítisícový Schilthorn (2970 m), z něhož se otvírá unikátní výhled na panorama Bernských Alp. Je samozřejmě možné si túru zjednodušit lanovkou s jedním přestupem na Birgu.

Na Schilthornu byla postavena první otáčecí restaurace světa s názvem Piz Gloria. Z vyhlídkové plošiny i od stolu, který se s vámi otočí za 45 minut, můžete sledovat to nejlepší panorama Bernských Alp: Eiger, Mönch a Jungfrau a dalších 200 alpských vrcholů tu vystupuje z mraku, který se táhne jako bílé moře do nekonečna. Pokud je sucho a hezky, je otevřena hřebenová stezka 007 Walk of Fame k další vyhlídkové platformě. A z druhé strany můžete sejít dolů k pěknému jezírku Grauseli a k vrcholu Birg (asi 2 h). Ve výšce 2677 m leží na skalním masivu mezistanice, kde se můžete projít nad skalní stěnou po Thrill Walk.

Hora proslula při natáčení bondovky s názvem „V tajných službách Jejího Veličenstva“ (On Her Majesty’s Secret Service) z roku 1963. V malém muzeu, které je ukryto uvnitř budovy lanovky, vás (nejen při horším počasí) potěší simulátor letu helikoptérou nebo jízdy na bobu, kino s nádhernými záběry okolních horských scenerií a pro fanoušky bondovek pak spousta zajímavostí ze zákulisí natáčení. Ještě, než vstoupíte do muzea, pravděpodobně na vás bude mířit James Bond pistolí a vzápětí přijde i výstřel. Zážitkem je i návštěva toalety, speciálně když na vás v kabině promluví ženský hlas „Hey, what are you doing here?”

Bližší a aktuální turistické informace o Švýcarsku naleznete v češtině na webu MojeSvycarsko.com, kde si také můžete objednat tištěné mapy a brožury zdarma k zaslání poštou. Nezapomeňte také sdílet vaše zážitky ze Švýcarska na Instagramu s hashtagem #MojeSvycarsko a inspirujte tak ostatní k dokonalé dovolené.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí