Mexiko Milana Kulhánka: katolické srdce Yucatánu Izamal

Mexiko Milana Kulhánka: katolické srdce Yucatánu Izamal

Druhý díl mexického seriálu Milana Kulhánka nás zavádí do Izamalu, který lze nazvat katolickým srdcem poloostrova Yucatán. Toto město skýtá spoustu zajímavostí, ne jen podivné okrově natřené fasády všech domů.

Město tří kultur

Po hektické a přelidněné Méridě byl příjezd do Izamalu balzámem na nervy. Po téměř devadesátikilometrové cestě autobusem společnosti Oriente opouštíme chudý venkov a pod nápisem Vítá vás Izamal – město tří kultur (jedná se o původní kulturu mayskou, koloniální a současnou) vstupujeme do poklidného městečka, kde jsou všechny domy natřené žlutou okrovou barvou.

Izamal, stejně jako kdysi Mérida, zbohatl pěstováním henequenu. Henequen je elastické vlákno z listů Agave fourcroydes z čeledi agávovitých. Vyniká pevností a elastičností. Přestože hlavní sláva henequenu je již dávno minulostí díky vynálezu umělých vláken, dodnes se z něj v Izamalu a okolí vyrábí houpací sítě, obuv, koše, stolní prostírání, koberce a provazy. Izamal má i místní specialitu – likér z henequenu.

Náboženské centrum

Izamal, který má dnes asi 20 tisíc obyvatel, je centrem náboženského života celého Yucatánského polostroova. Mexičané jsou věřící národ, přes 90 procent obyvatel se hlásí ke katolické víře. Obrovitý klášter Convento de San Antonio de Padua (klášter svatého Antonína Paduánského) nelze přehlédnout. Stojí na malém kopečku v centru města, lépe řečeno, město s pravidelnou sítí ulic bylo vystavěno kolem kláštera.

Stejně jako ostatní domy ve městě i klášter září žlutou okrovou barvou. Postavili jej františkánští mniši v letech 1553 – 1562,hlavním architektem byl Fray Juan Mérida, mužem odpovědným za celou stavbu známý biskup Diego de Landa. Ten také přivezl z Guatemaly obraz Panny Marie, královny neposkvrněného početí. Od té doby je Madona Neposkvrněného početí uctívána jako patronka celého Yucatánu. Několikrát do roka se k Madoně konajínáboženská procesí.

Nejširší nabídku průvodců a map Mexika (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo v eshopu KnihyNaHory.cz

Impozantní klášter

Klášter má vskutku impozantní rozměry – 400 x 500 metrů. Byl symbolicky vystavěn na zarovnané pyramidě boha deště Chaca. Z původních mayských pyramid nám v Izamalu dnes zbylo ještě několik. Nejvýznamnější je pyramida boha slunce Kinich-Kakmó, postavená někde mezi léty 250 – 600 a vysoká 35 metrů.

Před průčelím kláštera se na ploše 8000m2 rozkládá obrovité atrium obklopené sloupovou galerií se 75 sloupy. Toto atrium patří dle odborné literatury k největším ohraničeným prostranstvím na světě; v Americe se jedná vůbec o největší prostranství. Význam Izamalu pro náboženský život v zemi ocenil i papa Juan Pablo II. (nám známý Jan Pavel II.), který klášter navštívil při své cestě Latinskou Amerikou v roce 1993.

Mayské pyramidy

V předkolumbovské době patřily místní pyramidy k největším v celé oblasti. Dnešní zbylé je možno navštívit i kočárem taženým koněm s místním průvodcem. Za pár pesos vás proveze poklidnými uličkami a zaveze i k malým pyramidkám na kraji města.

Až druhý den ráno jsme zjistili, že večer jsme v hotýlku na náměstí odpočívali na zahrádce, která byla vybudována na vršku bývalé mayské pyramidy. Mayové jistě netušili, že jednou budou turisté z nějakých Čech popíjet na vrcholu jejich svatyně mexickou kávu, pozorovat kaktusy a obrovité stromy plné šťavnatého manga.

Současný Izamal

Izamal, to není jen klášter a pyramidy. Jsou to malebné uličky. Pekárničky s voňavým zbožím. Bary připomínající doby Divokého západu. Luxusní restaurace pro turisty. Muzeum mexického folklóru a svérázná prodejna pana Lorenza Yanpecha. Ten nabízí desítky motýlů a vážek, který vyrobil z papíru a škrobu a ručně pomaloval. Izamal, to jsou ale především přátelsky naladění a usmívající se místní lidé.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí