Maroko je křižovatkou kultur i minulosti a modernity

Maroko je křižovatkou kultur i minulosti a modernity

Maroko si navzdory místy až překotnému rozvoji udržuje punc pestrobarevné země plné živých tradic. Nejeden cestovatel by mohl přitakat, že v případě severoafrického království to skutečně není klišé.

Na jedné straně můžete v Maroku stále zažít trhy s živelným smlouváním, pocítit těžký odér z řemeslných dílen nebo spatřit na ulici stažená zvířata napíchnutá na řeznický hák. Na straně druhé spojují velké aglomerace kvalitní dálnice i vysokorychlostní železnice, o níž si zatím v Česku necháváme jen zdát. Z dun Sahary i horských údolí Velkého Atlasu je nicméně do velkých měst daleko. Do Maroka proudí z Evropy davy turistů. Jejich typická dovolená tam ale přeci jen pořád vypadá trochu jinak, než lenošení na pláži v Egyptě či Tunisku.

Jak poznat Maroko?

To je rébus, nad kterým si láme hlavu nejeden návštěvník. Očím lahodící jsou nejen pouštní scenérie na jihu a jihovýchodě, ale i třeba procházka dubovými a cedrovými lesy kolem Azrou na severu země. Velký zážitek slibuje jak horský trek k vrcholu nejvyšší severoafrické hory Džabal Toubkal (4167 m.n.m.), tak návštěva starých královských měst (Marrakéš, Casablanca, Rabat, Meknes, Fes). Takový komplexní zážitek z Maroka můžete získat buď výpravou podniknutou „po vlastní ose“ (s pomocí veřejné dopravy či pronajatého auta), případně též během organizovaného zájezdu. „Maroko je neuvěřitelně barevná a fotogenická země plná nádherných míst, země, kde je stále co objevovat. Nejsou to jen nádherné pláže, ale také naprosto úchvatné vnitrozemí, krásná královská města, hory, poušť a spoustu dalších míst, která uchvátila dokonce i filmaře z celého světa,“ upozorňuje expertka na cestování Lenka Pátek, obchodní ředitelka cestovní kanceláře Blue Style.

Majestátní města i nekonečná poušť

Právě CK Blue Style má v nabídce osmidenní Velký okruh Marokem, který zahrnuje většinu výše zmíněných míst a oblastí. Začíná se v nejznámějším přímořském letovisku Agadir a první tři dny vede trasa přes královská města. Druhá polovina zájezdu se soustředí více na přírodu – lesy, hory a poušť. Poslední destinací je opět Agadir s přímým leteckým spojením do Česka (chartery). Milovníci historie mohou zvolit okruh výlučně po městech. První na trase je Marrakéš s mešitou Koutoubia, náměstím Jemaa el-Fna, zahradami Menara i královským palácem Bahia. Za vidění určitě stojí i Hassanova věž v Rabatu, ruiny římského města Volubilis nebo „voňavé“ koželužny ve Fesu. Kdo naopak upřednostňuje přírodní výjevy, ten může vyrazit na Okruh Saharou, vedoucí od Atlantiku přes Marrakéš, průsmyk Tizi n‘Tichka, Ouarzazate (pevnost Tifoultoute Kasbah), Routes des Kasbah (Cesta tisíce kaseb), vesnici Mgouna, horskou vesničku Dades, Tineghir, údolí řeky Draa, Agdz, Risani a Taroudant

Marrakech. Foto: CK Blue Style
Marrakech. Foto: CK Blue Style

CK Blue Style dále také organizuje půldenní nebo celodenní výlety pro klienty, kteří tráví většinu marocké dovolené na plážových lehátkách v Agadiru či okolí. Vybrat si lze opět Marrakéš nebo malebné přístavní město Essaouira, část Vysokého Atlasu nebo city tour po samotném Agadiru. Země na pomezí Afriky, Evropy a arabského světa nabízí opravdu nedozírnou škálu výjevů, zkušeností i chutí. Poprvé jsem projížděl Marokem od severu k jihu před dlouhými osmnácti roky. Dodnes si z té cesty živě pamatuji dramatické proměny krajiny za oknem autobusu. Od středomořského pobřeží, přes údolí alpského stylu, po drsné rozeklané „marsovské“ skály a impozantní písečné duny…

Rabat. Foto: CK Blue Style
Rabat. Foto: CK Blue Style

Nejširší nabídku průvodců a map Maroka (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

V jídle i ubytování je z čeho vybírat

Nesmírně pestrá a zajímavá je i marocká kuchyně. Šťavnatý tajine s jehněčím a zeleninou je skvělá alternativa k fast food při zastávce v motorestu během dlouhého cestování po rozlehlé zemi. Také v nabídce ubytování je Maroko téměř nekonečné. Ve městech mohou dobrodružnější povahy zvolit tradiční hotely pro místní pocestné. Bývají doslova „za hubičku“, jen je třeba počítat místy s horší hygienou. K dokonalé očistě v této situaci můžete využít tradiční veřejné lázně (hamam), které jsou zpravidla situované někde v srdci medíny (staré čtvrti). Když si trochu připlatíte, užijete si pohodlí moderních rodinných pensionů nebo riadů (rekonstruovaných „minipaláců“ s vnitřním dvorem a zahradou), které zpravidla bývají provozované soukromými hostiteli a cenově jsou stále oproti našim poměrům velmi přívětivé.

Další volbou může být klasický hotelový rezort se vším všudy (bazény, welness, all inclusive…), odkud můžete v rámci zájezdu s CK Blue Style vyrážet jako ze základny na už popsané větší či menší výlety. Pláže kolem Agadiru jsou rozlehlé, čisté a přístup do vody pozvolný. Jen je třeba počítat s občasnými mlžnými opary, které sestupují nad město z hor. A také s tím, že teplota Atlantiku je celoročně o dost nižší než třeba v Rudém moři. Více se marockému pobřeží věnujeme v samostatném článku.

Co ochutnat v Maroku?

  • polévka harira
  • kuskus
  • tajine
  • méchoui – rožněný skopec
  • káva
  • mátový čaj anebo čaj touareg nazývaný „marocká whisky“
  • víno
  • nakládaný citron
  • arganový olej nazývaný „marocké zlato“ (využívaný i v kosmetice)

Tipy na hotely:

CK Blue Style je největším samostatným subjektem na trhu českých cestovních kanceláří. V ČR působíme od roku 1997 a jsme velká rodinná firma s téměř třemi sty zaměstnanci a více než 65 pobočkami po celé republice. V roce 2023 jsme obdrželi a v roce 2024 obhájili prestižní ocenění Czech Best Managed Companies od auditorské společnosti Deloitte, a patříme tak mezi 29 nejlépe řízených firem v ČR. Naší silnou stránkou jsou dlouholeté zkušenosti, které jsme získali díky osobnímu poznávání jednotlivých destinací. Nabízíme i celou škálu nadstandardních služeb, jako je privátní transfer z letiště v destinaci, nejzajímavější výlety šité na míru či zorganizování romantického svatebního dne na břehu moře.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: