Maribor je zeleným srdce evropského vinařství s nejstarším keříkem révy na světě

Maribor je zeleným srdce evropského vinařství s nejstarším keříkem révy na světě

Od Mariboru většina lidí nečeká mnoho. Malé slovinské městečko, které přejdete za pár chvil. Možná budete sami překvapeni jeho atmosférou i usměvavými Slovinci.

Jediné odpoledne padlo na cestu stopem z Brna do Mariboru. Nejprve nás sympatický Polák popovezl před Vídeň a pak už nás nabral americký dědeček, který momentálně pracuje v Praze. Pršelo, a tak si kvůli nám zajel pěkných pár desítek kilometrů. Pak už stačili dva němečtí manželé a slovinský mladý pár, abychom do teplého květnového večera vysedli na Glavnim trgu, náměstí, které se pyšní prvními dochovanými zmínkami už z roku 1315.

Mezi krásně udržovanými domy a renesanční radnicí se tyčí morový sloup a okolo něj se pohybuje mariborská mládež. Je pátek večer a vzhledem k vysoké koncentraci studentů, kteří zde navštěvují druhou největší univerzitu ve Slovinsku, to tady po setmění docela žije.

Vínem vonící ulice

Ulice starého města jsou plné svítících restaurací, a i když bývá večer ještě chladno, většina lidí posedává na venkovních zahrádkách a popíjí pivo nebo víno, kterým je celá země slavná. Však mnoho zvědavců sem míří za nejstarším keřem vinné révy na světě. Nádherně opravený dům, který leží jen nedaleko břehu řeky Drávy a byl kdysi částí starých hradeb, je z velké části zastíněn starými zkroucenými větvemi více než 400 let starého keříku.

Těžko říci, jestli je tento keřích opravdu nejstarším ušlechtilým vinným keřem na světě, ale odborníci mu toto prvenství připsali. A zasloužil si za to taky zápis do Guinessovy knihy rekordů. V Domu staré révy, jak se od té doby bílá chaloupka nazývá, byste dnes nalezli vinný sklep, informační centrum i kratičkou expozici o historii vinařství v Mariboru a okolí. Místo rozhodně stojí za návštěvu, a to nejlépe na jaře, kdy na malém záhonku u kmene staré révy vykvétá spousta lučního kvítí. Nevyjde-li vám to na jaře, přijeďte na zářijové vinobraní doprovázené slavnostmi nebo na listopadový svátek sv. Martina.

Nejširší nabídku průvodců a map Slovinska (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Město ze 13. století

I když Maribor a okolní krajina je především o víně a mnohokrát budete mít možnost při prohlídce města nahlédnout do nádherných starých sklepů pyšnících se voňavou plísní a obrovskými dřevěnými sudy, neopomeňte i na další atrakce tohoto města.

Neměli byste vynechat Náměstí svobody, kde si dává sraz většina místních vydávajících se na schůzku. A najdete tedy taky vstup do vinného sklepa Vinag, který je díky rozloze 20 000 m2 nějvětším v celém Slovinsku (to máme další „vinné prvenství“) a dokáže ukrýt až 7 milionů vína. Na komentovanou prohlídku se budete muset předem objednat, ale když se hezky usmějete na prodavače drahocených lahví, pootevře vám dveře a vy se budete moci toulat po rozlehlém sklepě sami.

TIPY:

  • Do Slovinska, a to i do Mariboru, se docela špatně dopravuje, nemáte-li k dispozici vlastní automobil. Výhodou je, že zde najdete skvěle funkční portál pro spolujízdu, díky němuž se za pár korun dostanete prakticky do každého koutu Země.
  • Svou cestu po slovinských městech rozhodně nekončete v Mariboru. Nezapomeňte na hlavní město Lublaň nebo přímořské městečko Piran.

Odtrhneme-li se konečně od vína, je dobré zamířit do přístavní čtvrti Lent, sednout si do některé z nádherných kaváren s výhledem na nemalou řeku Drávu, nebo si projít obchůdky se suvenýry. Kdysi toto místo patřilo řemeslníkům, dnes už jim patří pouze názvy ulic.

Zelený Maribor

Snad ještě příjemněji se dá posedět v Městském parku, který často okupují zástupy běžců a studentů na pikniku. Zelený les a květinové záhony se op chvíli plynule promění ve vinice, rybníky a otevřenou krajinu za městem.

Pěšky můžete dojít až na kopeček pokrytý vinicemi a zvaný Pyramid, kde najdete ve výšce 386 m n. m. nádhernou kapličku a hlavně vyhlídku na celý Maribor. Stotisícové město přehlédnete z jedné strany na druhou docela snadno. A možná odsud zahlédnete i malý Mariborský hrad obklopen Hradním náměstím a Náměstím Svobody.

I přes posedávání v kavárnách, popíjení vína a podrobném průzkumu všech uliček, město celkem snadno zvládnete prozkoumat za jeden den. Rychle odsud odjíždět by ale byla škoda. Určitě stojí za to udělat několik celodenních vycházek do okolí, protože stačí pár minut a jste v nádherné zelené vinařské krajině připomínající Jižní Moravu, nebo se vydat třeba do pohoří Pohorje, kde si v zimě slušně zalyžujete a v létě nádherně projdete.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí