HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Marakéš pro vozíčkáře

Marakéš pro vozíčkáře

Výlet do malebného marockého města Marakéš, ležícího v poušti na úpatí hor Atlasu, na invalidním vozíku bez doprovodu je nemožné. Ani těžší elektrický vozík by zde nebyl pomocníkem, nýbrž přítěží.  

Pokud máte trochu kvalitnější mechanický vozík a alespoň trochu trpělivý doprovod, zažijete opravdové dobrodružství. Ať už na populárním náměstí Djemaa El Fna, při toulání úzkými uličkami, nebo při smlouvání na vyhlášených marockých trzích.

Ani cesta do středozemí Maroka není příliš jednoduchá. My jsme zvolili trasu přes Paříž s Air France, kde se ovšem musí absolvovat přejezd mezi letišti Charles de Gaule a Orly airport. Dlouho jsme se domnívali, že nejhorší letiště, které jsme navštívili je pařížské Charles de Gaule, dokud jsme nenavštívili druhé, méně známé mezinárodní letiště Orly.

Let z Paříže trvá něco málo přes tři hodiny a při troše štěstí na počasí je vidět Gibraltar. Hned po přistání se cítíte jako v pravé Africe a toho pocitu se zbavíte až na zpáteční cestě v letadle. Skutečně Marakéš je jedno z nejvzdálenějších typicky afrických měst relativně dostupných pro cestující na invalidním vozíku. Nebýt letištní věže, jen stěží bychom poznali na rozpálené poušti, že jsme na mezinárodním letišti. Pěšky se brouzdáme po ploše do palmami obklopené příletové haly. Naposledy se otáčíme před vchodem do na africké poměry docela čisté haly, abychom si vyfotili jediné letadlo na rozlehlé letištní ploše. Odbavení je velmi jednoduché a po pár minutách opouštíme letiště a tím pádem také veškerou bezbariérovou pomoc v Marakéši. Letištní taxi nás odveze přímo centrem města do clubu Coralia, které se nachází asi dvacet minut za městem. Zde nacházíme velmi kvalitní ubytování s veškerým vybavením a příslušenstvím. Něco jako osídlená oáza v poušti s luxustním ubytováním, několika restauracemi, velkým bazénem a plno
dalším příslušenstvím. Do centra Marakéše nás odveze taxi v přepočtu za pár desítek korun nebo hotelový autobus.

V centru se vozíčkář musí vypořádat s velmi náročným terénem, potkají ho obtížné překážky, jako například velké obrubníky, díry v chodnících, schody nebo úplně chybějící chodníky. Platí zde klasický africký chaos, který má svá pravidla. Nejbezpečnější možnost jak zde přežít ve zdraví, je maximálně se přizpůsobit. V praxi to znamená, že pokud se větší skupina lidí rozhodne přejít k smrti nebezpečnou křižovatku, běžte s nimi. Jestliže to nebudou zrovna turisté, které tu potkáte jen s velkým stěstím, máte jistotu, že se Vám nic nestane, protože místní lidé zdejší pravidla znají docela dobře. Za návštěvu stojí Kotúbijská mešita a především náměstí Djemaa El Fna. Zde musíte ochutnat vymačkanou šťávu z pomerančů, kterou nabízejí obchodníci v krásně ozdobených historických kočárech. Na vlastní oči uvidíte několik
vycvičených plazů, opic, i jiná pro nás exotická zvířata. Utéct z
rozpáleného náměstí je ideální do stinných uliček, které jsou plné krámků a obchodníků ať už s velmi kvalitním koženým zbožím, nebo s dokonale padělanými výrobky nejznámějších světových značek. Doporučujeme zde koupit také velmi dobré a kvalitní koření. Vrháme se do nákupů a smlouváme o cenách. Pokud chcete něco za každou cenu, nebojte se nechat se prodávajícím
pozvat na čaj nebo kávu, trvejte na své ceně a mějte na mysli, že nadhozená původní suma může jít až o 70 procent dolů!

Po náročném dni odpočíváme v našem clubu u obrovského bazénu osvěžujíc se ledovými koktejly. Na výlet do pouště nás nezláká ani přihlížející velbloud se svým doprovodem. Nevyužíváme ani dalších atrakcí nabízených hotelem a to
jízdu pouští na motokárách, organizované výlety do poměrně hodně vzdálených hor apod. To hlavní z Marakéše jsme viděli a  a splnili si tak účel naší cesty. Odpočatí a plní zážitků se vracíme domů….

Jak se tam dostat ?

Spojeni charterovými lety z německých letišť společností Condor. Z Orly v Paříži létá Air France a nebo Royal Air Maroc.

Kde se ubytovat ?

Najit slušné ubytování za rozumnou cenu je velmi obtížné. Ve městě je opravdu jen pár luxusních hotelů. Z těch dalších se  vybírá těžko. Zvolili jsme Coralia club s plnou penzí, což je luxusní objekt na okraji Marakéše v poušti.

Kde se najíst ?

I s jídlem je zde problém, právě proto je výhodou zvolit kvalitnější
ubytování a připlatit si za polopenzi. Odpadne tak nepříjemné hledání slušných restaurací, kterých je zde málo.

Bariéry

Bariéry jsou všude, pro vozíčkáře je nepatrně přizpůsobeno pouze mezinárodní letiště. Coralia club je bezproblémový, ubytování je v přízemních apartmánech, ve městě dělají největší  problémy vysoké chodníky bez nájezdů.

HedvabnouStezku.cz založili a provozují cestovatelé pro cestovatele. Veškeré příjmy z inzerce věnujeme na neziskové projekty prostřednictvím Expedičního fondu. Hedvábná stezka je pro nás symbolem. Lidé po ní putují už 2500 let, ale taková cesta stále vyžaduje odvahu a vytrvalost. Na Hedvábné stezce i dnes každý prožije „svá vlastní dobrodružství“ a „objeví pro sebe“ nová místa nebo třeba sám sebe. Doba objevů a dobrodružství zdaleka neskončila. Kdo chce, ten je i dnes najde na mnoha místech světa.

Zkušenosti čtenářů

MARi0

Maroko je pro vozíčkáře trochu obtížnější destinací, ne ale zcela nemožnou. Pár lidí neschopných chodit jsem tu už potkal.

http://mariojeborec.blogspot.com/2014/12/95-den-smlouvani-na-marockem-trhu.html

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí