Kostely, synagogy i mešity, paláce, opevnění a zahrady – to vše najdete krásně pohromadě v gruzínském městě Akhaltsikhe

Kostely, synagogy i mešity, paláce, opevnění a zahrady – to vše najdete krásně pohromadě v gruzínském městě Akhaltsikhe

Rok 2012 znamenal pro gruzínské město Akhaltsikhe zásadní změnu. Zatímco před ním bylo toto provinční centrum ospalým zákoutím jižní Gruzie, po něm sem míří turisté z celého světa. Ve středu zájmu je komplex Rabati, který před sedmi lety prošel zásadní rekonstrukcí.

Akhaltsikhe je hlavním městem regionu Samcche-Džavachetie,a jelikož již po staletí leží na křižovatce mnoha důležitých silnic, není problém se do něj dostat. Jeho jméno se dá z gruzínštiny přeložit jako „Nová pevnost“ a odkazuje tak k významu místa. Podle historických pramenů bylo založeno ve 12. století, v roce 1579 sloužilo jako centrum osmanské vlády v regionu a po rusko-turecké válce v letech 1828–1829 se vrátilo zpět do područí křesťanského světa.

Nyní v Akhaltsikhe žije kolem dvaceti tisíc obyvatel. Většina z nich přebývá v nové části města, ale mnozí stále přebývají ve starých čtvrtích této bývalé pevnosti. Po dlouhá staletí zde žily různé komunity v relativním klidu a bezpečí, proto je zde možné najít kostely pravoslavné i katolické, mešity i synagogy. Pro návštěvníka je to ideální prostředí k poznání základů těchto náboženství. Okolí pak láká k výletům, tvoří jej hory a rozsáhlá pole a kopce.

Pevnost Rabati

Ospalou atmosféru města narušily v roce 2011 počátky rozsáhlé rekonstrukce pevnosti Rabati, které se nalézá na severní straně řeky Potskhovi. Po patnácti měsících náročných prací a renovací byly brány pevnosti otevřeny turistům. Téměř okamžitě se Akhaltsikhe stalo jedním z turistických cílů lidí mířících do Gruzie, ale převážně pak místních.

Během rekonstrukcí se podařilo nádherně zachytiti atmosféru místa. Přestože jsou části budov z rozdílných období, a mohou tak na první pohled působit jako nesourodý mišmaš, po důkladnější prohlídce a zamyšlení vše vytváří jeden celek. Atmosféra místa je opravdu neopakovatelná.

Díky přílivu turistů se zlepšila i místní infrastruktura a malé hostýlky tu vyrůstají jako houby po dešti. Není se čemu divit. Samotné město nabízí i řadu dalších zajímavostí, mezi nimi například arménský katolický kostel Surb Nshan nebo památník legendární a oblíbené královny Tamary (Tamara Gruzínská z rodu Bagrationi).

Akhaltsikhe je také ideální základnou pro výlety do blízkého okolí. Jedním z nejvíce navštěvovaných míst Gruzie je kamenné jeskyní město Vardzia (zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO od roku 2007), kde v době jeho největšího rozkvětu žilo i několik set mnichů. V horách nad Akhaltsikhe leží také známý klášter Sapara, jenž láká svými nádhernými starobylými freskami i možností zde strávit noc. U vesnice Khertvisi je možné najít stejnojmennou pevnost, která byla poprvé dobyta již Alexandrem Velikým.

Samcche-Džavachetie nabízí řadů zážitků a ukrývá v sobě památky mnoha období, náboženství i přírodních krás.

Jirka Kalát se za posledních několik let podíval po všelijakých místech světa, externě pracoval pro různé noviny i časopisy a přednášel na nejednom místě. Jeho boty stály na půdě Spojených států amerických (zvláště dlouho pak na Aljašce), Guatemaly, Mexika, Turecka, Íránu, Laosu, Gruzie i Nového Zélandu. Několik měsíců se mu poštěstilo žít v Estonsku a rok ve Svaté zemi. V každém státě či městě se vždy zajímá o obyčejné lidi, jejich zvyky a životy. Jeho prvním úkolem je vždy poznat zemi, kudy prochází a pochopit lidi, které potkává. Je také ředitelem cestovatelského festivalu [email protected].

UIA

Do Tbilisi v Gruzii létá denně společnost Ukraine International Airlines. Letenky rezervujete a více o službách UIA najdete na www.flyUIA.com. Objevte nejen krásy Gruzie, ale i Arménie v rámci 40 zemí světa za výhodné ceny se spolehlivým partnerem Ukraine International Airlines.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: