Korsika je rájem dálkových i jednoduchých pěších treků

Korsika je rájem dálkových i jednoduchých pěších treků

Francouzský ostrov dlouhý necelých 200 km ležící ve Středozemním moři nabízí nadšencům dálkových treků, ale i snadnějších a kratších túr spoustu vyžití. Téměř nedotčená krajina nabádá k prozkoumání přírody a hor, kterými Korsika dominuje.

Hornatý ostrov nabízí nekonečné možnosti dobře značených a udržovaných turistických tras. Můžete se vydat na vícedenní obtížné treky, ale i jednodenní trasy vhodné pro výlety s dětmi.

Nejslavnější trasou je dálkový přechod GR20. Stezka dlouhá 200 km se pyšní svým prvenstvím jako nejnáročnější dálková túra v Evropě, která vede ze severního města Calenzana do jižního Conca. Většinou se lidé vypravují ze severu na jih. Pokud se rozhodnete trek absolvovat v tomto pořadí, tak na vás hned na začátku budou čekat výzvy v podobě neustálého strmého stoupání a následného klesání. Na jihu poté budete přecházet přes dlouhé hřebeny. Některé vrcholy přesahují nadmořskou výšku až 2 000 m, celkové převýšení je 11 000 výškových metrů. Zdolání celé GR20 vám zabere přibližně 15 dnů, ale délka samozřejmě záleží na dalších okolnostech, jako je počasí a vaše fyzická kondice, kterou není radno podceňovat. Rozhodně byste se měli na přechod připravit dopředu, ať už výběrem vhodného vybavení (především obuvi), stažením map do mobilu, nebo plánováním trasy. Nejlepším ročním období, kdy vyrazit je od června do září. Tento trek se sice řadí mezi nejnáročnější, ale ta výzva a překonání se určitě stojí za pohledy na nádhernou přírodu a křišťálová jezera, které vám GR20 odhalí.

ATC-Sylvain Alessandri.

Alternativou GR20 jsou o něco méně známé, ale neméně zajímavé dálkové trasy Mare a Mare, nebo Mare e Monti. Trasa Mare a Mare znamená v korsičtině „od moře k moři“. Na rozdíl od GR20, která směřuje ze severu na jih, tato trasa vede z východu na západ a můžete si vybrat ze tří variant – Nord, Centre, nebo Sud. Každá z nich nabízí něco zajímavého. Severní trasa – Nord měří 139 km, začíná ve východním městě Moriani, a končí v západním Cargèse. Trasa se táhne podél nejvyšších vrcholů severní Korsiky – Monte Cinto a Paglia Orba s více než 2 500 m. n. m. Prostřední cesta – Centre vám zabere 7 dnů a spojuje východní pobřeží Ghisonaccia se západním pobřežím Porticcio. Centrální trasa umožňuje objevovat rozmanitou krajinu i menší vesnice. Jižní trasou – Sud, se dostanete z Porto Vecchio do Propriana za pouhých 5 dnů, jedná se totiž o nejkratší z výše zmíněných Mare a Mare stezek. I za pár dní ale máte možnost poznat nádhernou krajinu, kterou Korsika nabízí.

Mare e Monti můžete podobně jako Mare a Mare projít několika způsoby. U Mare e Monti máte dvě možnosti trasy – Sud, nebo Nord. Mare e Monti Nord začíná v Calinzaně v regionu Balagne a končí v Cargèse. Trasa je kolmá k moři, ale zároveň v blízkosti nejvyšších vrcholů. Umožňuje tak objevovat rozmanitost a bohatství krajiny západního pobřeží. Jižní trasa – Sud, míří z Porticcio do Burgo. Budete mít přitom možnost prozkoumat tradiční korsické vnitrozemí i okouzlující zálivy Ajaccia a Valinca.

Spousta dalších krátkých treků z určité části kopíruje již zmíněnou GR20. Za zmínku rozhodně stojí Monte Cinto, jež je s výškou 2 706 m. n. m. nejvyšší horou ostrova. Přestože se jedná o poměrně strmé stoupání a kamenité podlaží, pro výstup nepotřebujete žádnou speciální horolezeckou výbavu. Můžete zvolit severní, nebo jižní cestu. Severní cesta je kratší, zato v konečné pasáži budete muset překonat náročné stoupání (severní trasa začíná u Haut Asco), zatímco jižní část je delší, ale stoupání není příliš náročné a bonusem je to, že půjdete přes nádherné jezero Lac du Cinto (jižní trasa začíná ve vesnici Lozzi). Projít trasu ze severní části vám zabere přibližně 8 hodin (11 km) a projití z delší – jižní části vám zabere až 13 hodin (18 km). Protože se jedná o vysokou nadmořskou výšku, téměř stále je na vrcholku sníh, proto je nejlepší podniknout trek od května do června. I přesto musíte počítat s častými změnami počasí.

Druhou nejvyšší horou Korsiky je Monte Rotondo, která se svými 2 622 m. n. m. za Monte Cinto příliš nezaostává. Na trek se můžete vydat ze tří stran, ale nejpraktičtější a nejjednodušší je výstup ze severu, z údolí Restonica. Celková délka trasy měří necelých 14 km a zabere vám 10 hodin. Nejdříve se vydáte přes lesy a pastviny, následně se můžete osvěžit v jezeře Lac de l’Oriente a odtud na vás čeká náročný a strmý výšlap na hřeben. Na vrcholku na vás za odměnu budou čekat nádherné panoramatické výhledy, při troše štěstí a dobrém počasí uvidíte z vrcholku dokonce i italské Alpy.

Pokud pro začátek hledáte spíše lehčí a kratší treky, nemějte strach, i takové vám Korsika nabídne. Můžete se například vydat 10 km procházkou vhodnou i pro děti k jezeru Lac de Nino, které je jedním z nejkrásnějších jezer na Korsice. Trasa vás provede kolem lesů a zelených pastvin s pasoucími se koňmi a krávami. Základní jednoduchá stezka měří 10 km a měla by vám zabrat zhruba 6 hodin. Nejsou zde žádné strmé stoupání a kvůli nenáročnosti je velmi hojně využívaná turisty, především pak v létě.

Nejširší nabídku průvodců a map Korsiky (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně a na eshopu KnihyNaHory.cz

KNH

Horský hřeben Bavella je ideálním místem pro nadšence do pěší turistiky. Bavella vám nabídne hned několik dobře značených pěších tras s úchvatnými výhledy na lesy a louky, skalní štíty a stěny, ale je zde také možnost horolezectví. Jednou z tras, na kterou se v okolí Bavella můžete vydat je Aiguilles de Bavella, která je mezi turisty nejvíce oblíbená, kvůli nejkrásnějším výhledům. Trasa sice nepatří mezi nejlehčí, v některých úsecích musíte dokonce využívat žebříky a schody, ale příroda vás za vaši námahu odmění.

Pod nejvyšší horou Korsiky – Monte Cinto proudí říčka Figarella, která je lákadlem k trekování a koupání v přírodních tůňkách. V těchto bazéncích se můžete zchladit prakticky kdekoliv v blízkosti horního toku řeky Figarella.

Korsika nenabízí pouze trekování v horách. Vydejte se také podél pobřeží a užijte si dlouhé procházky po pláži, například v Erbalunze, a cestou se zastavte v jejím malém rybářském přístavu. Můžete také objevovat pobřežní stezku, která začíná v Macinaggio a končí v Centuri, předním francouzském přístavu pro lov humrů, a po celé své délce nabízí nádherné výhledy na moře. Tyto a mnohé další podobné túry seznamují návštěvníky s vůněmi a zvuky Korsiky a po cestě nabízejí dostatek příležitostí k ochlazení v moři.

Posledním tipem nejen k trekování, ale také k ponoření unavených nohou po výletě do příjemně chladivé vody, jsou vodopády Cascade des Anglais. Vodopády najdete směrem od hory Monte d’Oro do údolní vesnice Vivario, kde tvoří soustavu menších vodopádů. Jsou také součástí GR20, pokud ale chcete navštívit pouze vodopády, nejlepší to bude 6 km procházkou od nádraží ve Vizzavona.

Více informací o Korsice najdete na https://www.visit-corsica.com

Zkušenosti čtenářů

David

Paráda, kdy vyrazíme? Přidá se někdo? David
dr******@ce*****.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář:

Články v okolí